Świąteczna akcja
„Paczuszka dla Maluszka”
29.11 – 21.12.2020

Dar dla dziecka, bombka dla Ciebie. Świąteczna akcja „Paczuszka dla Maluszka”.

Zbliża się czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Wyjątkowy okres, kiedy usilniej niż zwykle myślimy o bliskich i nie tylko. Staramy się pamiętać także o ludziach, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych, doświadczanych samotnością, chorobą, ubóstwem. Święta te uruchamiają w nas troskę o drugiego człowieka, w końcu niosą nam – Nowonarodzonego Boga – a narodziny te stają się bodźcem do działania, do dbania o bliźnich.

Tegoroczny Adwent będzie na pewno inny. Towarzysząca nam epidemia, ogranicza mocno kontakt z drugim człowiekiem, ogranicza też naszą codzienną aktywność społeczną. Nie oznacza to jednak, że ogranicza nasze dążenie do oczekiwania na przyjście Pana. Chrystus przychodzi do nas w drugim człowieku, warto więc zastanowić się co możemy zrobić, by ten adwent i święta były naprawdę wyjątkowe. Nie przez to, że wciągniemy się w wir atrakcyjnych, reklam zachęcających do posiadania kolejnych świątecznych gadżetów, ale poprzez choćby mały dar ofiarowany drugiemu człowiekowi. Pokazaliśmy już, że uciążliwy wirus nie zabija w nas dobroci i empatii, wręcz przeciwnie – uruchamia pokłady praktycznych rozwiązań, które procentują wszelakiego rodzaju dobrem.

Jako Parafia pragniemy przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „Paczuszka dla Maluszka”. Z inicjatywą tą zgłosiła się do mnie Parafialna Grupa Domowego Kościoła. Rodziny naszej parafii, które łączy ta formacyjna grupa, postanowiły podjąć trud koordynacji tego zadania, którego twórcą jest „Fundacja Małych Stópek”.

Fundacja Małych Stópek została powołana do życia w 2012 r. tworzą ją osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Działania Fundacji obejmują formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te dotyczą całej Polski a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.

Organizacja ta prowadzi szerokie działania mające na celu ochronę życia dzieci, tych które noszone są pod sercem matki oraz tych, które już przyszły na świat. Wspiera na różne sposoby maluchy i ich mamy: prowadzi Dom Samotnej Matki w Poczerninie; podejmuje opiekę nad paniami w stanie błogosławionym oraz wspiera dzieci już narodzone, a także ich mamy. Prowadzi działalność edukacyjną w tematyce pro-life, wykorzystując przy tym najnowsze technologie; promuje duchową adopcję udostępniając darmowe materiały modlitewne; wspiera działalność misyjną oraz organizuje różne akcje okolicznościowe jak np. obecnie w czasach pandemii -zakup respiratorów dla szpitali i wsparcie finansowe na rzecz walki z covid-19.W działaniach tych pomagają wolontariusze a także ogromna rzesza ludzi dobrej woli, którzy przyłączają się do wspomnianych powyżej inicjatyw.

Do tej pory Fundacja Małych Stópek przyczyniła się do uratowania życia wielu zagrożonych aborcją dzieci. Po narodzinach zapewniła im wsparcie materialne przez pierwszy rok życia. Świąteczna inicjatywa PACZUSZKA DLA MALUSZKA zrodziła się by obdarować uratowane od aborcji dzieci świątecznymi prezentami.

Parafia „Na Górnym” wspólnie z Domowym Kościołem,
pragnie włączyć się w tegoroczną akcję.
Mamy nadzieję, że wśród Parafian znajdą się osoby i całe rodziny,
które pomogą przygotować paczki dla maluchów.

W okresie adwentowym (akcja trwa od 29 listopada do 21 grudnia) w prezbiterium naszego kościoła stanie choinka, na której zawieszone będą specjalne bombki z aplikacją „Paczuszka dla maluszka”. Parafianie chcący wesprzeć to dzieło będą mogli przynieść paczki z artykułami dla małych dzieci, w zamian za to zabiorą z choinki bombkę na pamiątkę tego wydarzenia. Bombka będzie przypominać o dobroci niesionej drugiemu człowiekowi, o solidarności z malutkimi dziećmi, które ocalone od śmierci mogą rozwijać się i cieszyć wyjątkowym darem Boga jakim jest życie. Bombka stanie się też dekoracją w naszych domach i z pewnością będzie przypominać o najpiękniejszym z wszystkich wydźwięku Świąt Bożego Narodzenia – o Miłości, która złożona w ubogim żłobie, niesie miłość w ubogie i przepełnione trudem codzienności zakątki naszych domów.

W jaki sposób można wspomóc tę akcję?

Przy choince będzie można złożyć paczki z artykułami dla niemowląt. Potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, ale również artykuły dla mam. Zasięgnęliśmy porady które z artykułów są najbardziej potrzebne, są to: kremy, szampony, oliwki, mydełka, kremy do cery wrażliwej, sudokremy, mokre chusteczki, pieluchy tetrowe, płyn do prania ubranek dziecięcych, akcesoria do pielęgnacji tj.  nożyczki do paznokci, szczotki do włosów, kocyki, ręczniki, rożki dla noworodków, smoczki, buteleczki, silikonowe śliniaczki. Złożone dary przekazane będą w  dzieciom, którymi opiekuje się Fundacja.

Zachęcamy Parafian, osoby indywidualne oraz całej rodziny do wspólnego przygotowania takich paczek. Niech to działanie łączy nas wszystkich, niech będzie to wspólna akcja wszystkich pokoleń, niech kształtuje w nas troskę o życie i szacunek dla niego. Symbolicznym wymiarem tego dobra niesionego malutkim dzieciom, będzie choinka w kościele, która mam nadzieję na święta Bożego Narodzenia, będzie już bez bombek.

Akcję polecamy uwadze i ofiarności parafian. Bóg zapłać Domowemu Kościołowi a szczególnie Państwu Bożenie i Arkowi Kowalczykom, za podjęcie się trudu koordynatora tej inicjatywy oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyłączą się do tego świątecznego dzieła.

O innych formach pomocy w ramach akcji można przeczytać na stronie internetowej paczuszkadlamaluszka.pl, a także na Facebooku. Poniżej film promocyjny tegorocznej akcji.

Jak pomaga nasza parafia przeczytacie >>> TUTAJ <<<

Tekst: ks. proboszcz Józef Więcek