CZAS ZMIAN
ważne słowo
księdza proboszcza
Józefa Więcka
Zmiana to proces nieustannie towarzyszący człowiekowi. Zmienia się czas – upływa i wszystko co go wypełnia, zmienia się człowiek i jego rzeczywistość. Wszyscy jesteśmy poddawani zmianom, niektóre nam się podobają, inne ciężko nam zaakceptować. Część z nich generujemy sami, inne stawiają nas w określonej sytuacji, choć nie mamy na nie bezpośredniego wpływu. Niektóre dzieją się szybko, inne trwają latami, skrupulatnie toczą się obok nas, a gdy je w końcu zauważamy, są na etapie takim, że trudno je odwrócić.
Parafia też ewoluuje, na myśl przychodzą zmiany wizualne – to jak np. pięknieje po remontach świątynia, jak staje się po ludzku wygodniejsza, przyjazna, ale zmienia się też duchowość parafii. To tylko kilka i AŻ kilka tysięcy dusz, żyjących tu na tym skrawku osiedla i w taki czy inny sposób, powiązanych z tym świętym miejscem, jakim jest Dom Boży.
Pragnął bym, by nasza jedność w Kościele i dążenie do trwania w Bogu, były w nas coraz silniejsze, by przyciągały nas wzajemnie nasze świadectwo wiary, miłość, którą „w testamencie” zostawił nam Chrystus! Tym samym, by nasza świątynia była piękna, ale nie tylko w wystroju, lecz w obecności serc ufnych, otwartych na działanie Boga. Odważnych w wierze i mądrych w kształtowaniu życia naszego i kolejnych pokoleń.
Rzeczywistość pokazuje trudne realia – mniej ludzi przychodzi do kościoła, mniej korzysta z sakramentów świętych, coraz trudniej wyglądają sprawy dotyczące nauczania religii w szkołach, poszanowania ludzkiego życia, tych wszystkich korzeni, z których wyrośliśmy i które pozwoliły uczynić z nas uczestników cywilizacji miłości – jak mówił św. Jan Paweł II. Czy wciąż budujemy na niepodważalnych wartościach wiary, miłości, mocno ukształtowanej tożsamości, patriotyzmu?
Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam, gdzieś w środku i szczerze. Zadać je sobie i zastanowić się kim byliśmy, kim jesteśmy teraz i dokąd zmierzamy w tej rzeczywistości pełnej wspomnianych wyżej ZMIAN.
Zmiany te na pewno widoczne są chociażby w skali powołań do służby Bogu. Tego, jak dzisiaj młodzi postrzegają rzeczywistość, jakie mają wzorce, co „podsuwają” im media, z czym muszą się mierzyć… Czy dla nich wiara jest czymś, co kształtuje moralne kręgosłupy, czy raczej przeszkadza, bo tak pokazuje ją „nowoczesny” świat?
Drodzy Parafianie, jako kapłan, który od 8 lat jest z Wami, wiem jak wiele przez ten czas się zmieniło. Razem przeszliśmy przez pandemię, niepokoje związane z wojną w Ukrainie, zmiany polityczne, społeczne. To tylko 8 lat, wydaje się niewiele, a jak świat jest dzisiaj inny. Powoli „dotykamy” rzeczywistości, w której zaczyna brakować księży w diecezji. Starsi odchodzą do Pana, (zresztą nie tylko starsi…) młodych kandydatów przybywa bardzo niewielu. Obecnie i nasza parafia, jako, że jest stosunkowo mała – ma tylko 2 posługujących kapłanów – proboszcz i wikary. Tak Bogu dzięki, razem z ks. Damianem służymy tutaj na Górnym, ogarniając te wszystkie sprawy, które kiedyś były udziałem składu trzyosobowego.
Pragnę przedstawić kilka zmian, które wynikają z obecnej sytuacji, a które konieczne są do przeprowadzenia, byśmy mogli dalej razem tworzyć to miejsce, miejsce duchowe i materialne.
Po rozmowach z radą Duszpasterską i rozpatrzeniu najlepszych, możliwych rozwiązań zmieniona będzie ilość Mszy św. sprawowanych w niedziele i święta. Od stycznia 2025r. Msze św. niedzielne sprawowane będą o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.30. Dodatkowo w miesiącach letnich od maja do września włącznie, będzie też Msza św. o godz. 20.30, by w Eucharystii mogły uczestniczyć także osoby korzystające z wypoczynkowych wyjazdów, oraz osoby które źle znoszą wysokie temperatury. Kościół wprawdzie jest klimatyzowany ale samo dotarcie do niego może być kłopotliwe np. dla osób starszych, czy chorych. Bardzo proszę, by pamiętać o nowym rozkładzie Mszy św. niedzielnych i świątecznych przy planowaniu rezerwacji intencji na przyszły rok.
Ilość Mszy św., które rezerwowane są z tzw. „urzędu” także została zmieniona. To oznacza, że Msze św. w intencji większości grup parafialnych sprawowane będą co kwartał, co nie zmienia faktu, że spotkania formacyjne odbywać się będą tak jak do tej pory – co miesiąc. Co miesiąc też zapraszamy członków tych grup na Msze św. bo uczestnictwo w Eucharystii, jest sprawą fundamentalną. Takie rozwiązanie powstało po to, by wszyscy mogli korzystać w sposób optymalny z dobrodziejstwa, jakie płynie z ofiary Mszy św.
Nabożeństwa będą sprawowane jak dotychczas, podtrzymana zostaje też zmiana już wprowadzona w tym roku – nabożeństwo do Matki Bożej Piekarskiej będzie sprawowane w soboty o godz. 17.45.
W tygodniu Msze św. sprawowane będą jak dotychczas o godz. 8.00 i 18.30. W sytuacji, gdy obecność obu kapłanów będzie możliwa, będą to Msze św. koncelebrowane.
Pragnę też zaznaczyć, że może się zdarzyć, iż Msze św. niedzielne i świąteczne także będą Mszami koncelebrowanymi. Doświadczenie uczy, że często zgłaszają się do Kancelarii osoby proszące o intencję z okazji ważnych, np. okrągłych jubileuszy w chwili, gdy wszystko jest już zarezerwowane. Staramy się by każdy mógł przeżyć te ważne dla siebie, czy bliskich chwile, w łączności z Chrystusem i gdy jest taka potrzeba i możliwość – bywa, że Msze św. niedzielne sprawowane są w koncelebrze. Podkreślę tu, by rozwiać wątpliwości niektórych osób, że pierwsza i druga i każda kolejna intencja Mszy św. jest tak samo „ważna”, gdyż każda jest ofiarą w intencji, w której modli się odrębny kapłan.
W przededniu rozpoczęcia rezerwacji intencji na rok 2025, proszę by w najbliższych dwóch tygodniach rezerwacji dokonywać osobiście w Kancelarii a nie przez telefon. Ponieważ z reguły na początku rezerwacji są spore kolejki, chcemy by osoby, które długo oczekują w kolejce nie były pomijane i „wyprzedzane” przez dzwoniących. Po dwóch tygodniach, będzie można też rezerwować intencje przez telefon.
Nadmienię, że sprawy bieżące będą załatwiane w drugiej kancelarii, poza kolejką oczekujących na rezerwację. Bardzo proszę o wzajemną życzliwość.
Kolejną sprawą, którą chciałbym poruszyć są Msze św. chrzcielne, czyli takie, w czasie których do grona kościoła przyjmowane są przez sakrament chrztu św. zgłoszone formalnie dzieci.
Bardzo proszę rodziców, którzy pragną ochrzcić swoje dziecko, by zgłaszali się wcześniej do Kancelarii Parafialnej w godzinach urzędowania, min. 2 tygodnie przed terminem chrztu. Można też wcześniej dokładnie zapytać się o sprawy formalne, czy to osobiście, czy w rozmowie telefonicznej kontaktując się z pracownikiem Kancelarii w godz. urzędowania. Wszystkie informacje dotyczące chrztu a także innych sakramentów mieszczą się także na stronie internetowej, gdzie w dowolnym momencie można dowiedzieć się wszystkich szczegółów.
W roku 2025 Msze św. chrzcielne w intencji nowoochrzczonych, ich rodziców i chrzestnych tradycyjnie odbywać się będą w 1. i 2. niedzielę miesiąca, o godz. 12.00. Wyjątkiem będą miesiące: maj – tylko w 1. niedzielę (ze względu na pierwsze Komunie); w kwietniu – w pierwszą niedzielę oraz w poniedziałek Wielkanocny oraz w grudniu – w pierwszą niedzielę i w 2. święto Bożego Narodzenia oraz w lipcu i sierpniu – tylko w 1. niedzielę.
W tym miejscu pragnę też poruszyć ważny temat dotyczący spraw związanych z urzędowaniem Kancelarii Parafialnej. Ponieważ często zdarzają się sytuacje, gdy określone zadania urzędowe traktowane są przez petentów pobieżnie, często słyszymy prośbę o wystawienie cyt. „świstka”. Chciałbym uczulić wszystkich zgłaszających się w przeróżnych sprawach, że Kancelaria Parafialna jest URZĘDEM a wystawiana dokumentacja to urzędowe wypisy np. z ksiąg wieczystych. Jako Urząd Parafialny jesteśmy takim samym urzędem jak każdy inny w Polsce i jak każda inna instytucja, którą obowiązują określone wymogi prawne. Tu podkreślę, że przepisy związane z ochroną danych osobowych, dyskrecją i wszystkimi zasadami panującymi w miejscach publicznych, zarówno w prawie państwowym jak i kanonicznym, muszą być tak samo przestrzegane, jak w każdej innej instytucji.
Najczęstszy brak zrozumienia ze strony petentów, dotyczy wystawiania świadectw chrztu. Po dokument ten, który jest urzędowym wypisem z księgi chrzcielnej – wieczystej, zgłaszają się osoby nieupoważnione np. babcia, dziadek, wujek, ciocia, brat, siostra. Podkreślę, że tak samo jak we wszystkich instytucjach w Polsce, nie wolno wydawać takich dokumentów z danymi wrażliwymi osobom nieupoważnionym. Dorosły powinien zgłosić się osobiście po wypis, a w przypadku dziecka – po dokument zgłasza się rodzic lub opiekun prawny. Dopuszcza się rozwiązania uregulowane prawnie – np. osoba trzecia może prosić o wystawienie dokumentu jeśli ma stosowne upoważnienie od rodzica – opiekuna dziecka. Zgodnie z prawem, jako parafia możemy też przesłać dokument bezpośrednio do parafii, w której jest wymagany, w ten sposób nie łamiemy prawa.
Apeluję o zrozumienie, wzajemny szacunek i rozważne podejście do tematu. W Kancelarii, nikt nikomu nie robi „pod górkę”, jednak urzędowe przepisy muszą być przestrzegane dla dobra wszystkich, zarówno zainteresowanych petentów, jak i pracowników, którzy zobowiązani są do ich przestrzegania. Kancelaria jest czynna w różnych godzinach, zarówno rano jak i do późnych godzin wieczornych. Większość dokumentów wystawia się od ręki i można sprawnie załatwić szereg formalności. Nie są one też skomplikowane, jak często się uważa. Myślę, że sprawy mniej istotne, jak załatwianie chociażby sali na wesele czy uroczystość po chrzcinach, catering itp. wymaga więcej zachodu niż jednorazowa wizyta w kancelarii, czy kontakt telefoniczny, podczas którego można otrzymać wyczerpujące informacje i wyjaśnienia. Dlatego proszę wszystkich o dojrzałe podejście do spraw sakramentów oraz o wzajemne zrozumienie, życzliwość i konstruktywny dialog.
Dla przypomnienia Kancelaria Parafialna czynna jest w poniedziałki i piątki od 17.00 do 20.00 oraz w środy od 8.30 do 10.00. Telefony kontaktowe: ogólny parafialny 32/2547-270 oraz bezpośredni do kancelarii 32/351 88 10 a także dyżurny telefon komórkowy: 516 022 576. Zapraszamy do kontaktu.
Z większych zmian to tyle, jeśli macie Państwo pytania – służymy i my księża i panie w Kancelarii i wielu innych służących tu w parafii. Całe to nazwijmy parafialne życie, będziemy starali się prowadzić, w najlepszy z możliwych jak dotąd sposób. I my kapłani, i osoby świeckie zaangażowane w służbę tu na Górnym, chcemy by było to miejsce przyjazne każdemu człowiekowi. Na ile to możliwe, staramy się pracować jak najlepiej, ostatnio często „w nadgodzinach”. Także udział osób świeckich ma tu niebagatelne znaczenie, często te same osoby wykonują prace w różnych dziedzinach, i służą jak tylko potrafią.
Pamiętajmy, że jest to nasze wspólne dzieło a jego sporą część – także tę przyziemną musimy sprawnie zorganizować. Utrzymanie kościoła, czystość świątyni i całego obejścia, to ważne zadania, których nie można pominąć. Byśmy mogli czuć się tutaj jak najlepiej, potrzeba i wkładu duchowego i zaangażowania materialnego. Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie ofiar pieniężnych, które oczywiście są bardzo potrzebne by przetrwać, a za które bardzo dziękuję! Wiem jak utożsamiacie się moi Drodzy z tym miejscem i że zawsze można na Was liczyć! Ogromne Bóg zapłać za każde wsparcie finansowe! Proszę też, by jeśli ktoś ma czas, chęci i możliwości i chciałby się przyczynić do wspólnego dbania o ten nasz Boży Dom, by przyjść i pomóc np. przy sprzątaniu, przy pracach ogrodowych. Czasem trzeba zamieść liście na kościelnym placu, czasem odśnieżyć, gdy zaskoczy zimowa aura. Zawsze są jakieś prace ogrodowe, czy porządkowe. Jeden pracownik odpowiedzialny za te zadania, ma z tym sporo pracy, dlatego będę wdzięczny za każde wsparcie i życzliwość. Może będzie to też okazja do wartościowej rozmowy przy kawie.
Proszę Was wszystkich o modlitwę za całą naszą wspólnotę, byśmy dali radę dbać o to wyjątkowe miejsce. Proszę o wzajemną życzliwość – to na starcie daje nam zaczątek dobrych relacji i bardzo ułatwia realizację zadań.
Proszę Was o modlitwę o dobre, święte powołania do służby Bogu, także z naszej parafii. By powołani młodzi kandydaci na kapłanów, w tym całym rozkrzyczanym świecie, odważnie podejmowali swoje zadania, by wytrwali, by dobrze rozumieli powierzoną im służbę. Proszę o modlitwę w intencji wszystkich, dzieci i młodzieży, czuwajmy nad nimi, uwrażliwiajmy ich na prawdziwe wartości, na obecność Boga, który nie wnosi zacofania lecz to, co pozwala żyć prawdziwie – miłość, mądrość, szacunek. Pomagajmy tym młodym i bądźmy lustrem dla nich, lustrem odbijającym prawdę i dobro.
Proszę o modlitwę także w intencji nas kapłanów, o wytrwałość, potrzebne do działania siły, o zapał i nieustanne odkrywanie Boga przed każdym człowiekiem. Módlcie się o całą naszą parafialną wspólnotę, by była Bogiem silna, by znajdowała tu, w naszym kościele na Górnym, oparcie w Maryi i zawsze trwała wiernie na modlitwie. By ten kościół zawsze płonął wiarą i miłością!
Szczęść Boże
prob. Józef