Wernisaż malarski Henryka Blauta

W ubiegłą niedzielę odbył się wernisaż wystawy malarstwa Henryka Blauta, górnośląskiego malarza, członeka Grupy Janowskiej.
Pan Henryk urodził się w Giszowcu (ówczesna gmina Janów, obecnie dzielnica Katowic). Od 1968 r. zamieszkał w Nikiszowcu nieopodal Domu Kultury Kopalni „Wieczorek”, tam też wstąpił do grupy malarskiej tzw. „Janowskiej” (Koło Malarzy Nieprofesjonalnych). W tym czasie grupie janowskiej przewodził Zygmunt Lis – absolwent krakowskiej ASP. W tym czasie członkami owej grupy byli: Ewald Gawlik, Paweł Wróbel, Bolesław Skulik, Erwin Sówka, Józef Spisa i inni. W latach 1968 – 78 pracował w kopalni „Staszic” i hucie „Ferrum”.

Malarstwo Henryka Blauta charakteryzuje się niezwykłą precyzją zwłaszcza w ujęciach portretowych. Autor chętnie sięga po pastele nie stroniąc od farb olejnych.
My mieliśmy okazję również podziwiać dzieła Pana Henryka i przy okazji wypić smaczną kawę w kafejce w podziemiach kościoła, którą przygotowała Oaza Młodzieżowa, która w ten sposób zbiera środki na wspólny wyjazd.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Olek Matusek