Uroczystość poświęcenia sztandaru ministrantów

Coraz więcej parafii, wspólnot ministranckich, szkół, bractw stara się o własne „znaki rozpoznawcze”. Posiadanie własnego haftowanego sztandaru, to nie tylko kultywowanie wielowiekowej kościelnej tradycji, ale także podkreślenie wagi święta lub wydarzenia z życia Kościoła. Wykorzystywany w trakcie różnorodnych uroczystości sztandar, jest nierozerwalnie związany z tożsamością danej grupy.

Służba Liturgiczna naszej parafii wraz z rodzicami, od dawna myślała o posiadaniu własnego ministranckiego sztandaru. Jakiś czas temu zostały poczynione nawet pierwsze próby wykonania go we własnym zakresie. Zadanie okazało się jednak bardzo trudne, a nawet ponad siły. Rodzice zakupili materiał, wycięli litery, kupili włóczki i frędzle. Jednak brak doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach sprawił, że prace stanęły w miejscu. Ponieważ pragnienie posiadania własnego sztandaru ministranckiego było nadal żywo obecne, postanowiono teraz sprostać temu zadaniu.

Dzięki staraniom ks. opiekuna Cezariusza Wali oraz Rodziców ministrantów udało się uszyć nowy, piękny haftowany sztandar, który wykonany jest z najwyższej jakości trwałych materiałów, odpornych na zabrudzenia, w pełnej kolorystyce z lekkim ciemnym drzewcem, by nawet młodsi ministranci mogli z nim wędrować w procesji. Zakończenie drzewca wykonano w formie złotego krzyża. W pierwszy czwartek miesiąca, 6 kwietnia 2017r., ks. Robert Kaczmarek – wizytator Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach dokonał jego uroczystego poświęcenia.

Po kazaniu, nawiązującym do wyjaśnienia historii gromadzenia się wokół sztandarów i chorągwi, nastąpiło poświęcenie sztandaru. Po modlitwie błogosławieństwa, przedstawiciele służby liturgicznej naszej parafii podeszli do sztandaru i oddali mu szacunek poprzez pocałunek. Następnie ks. Cezariusz Wala, opiekun ministrantów, wręczył im ten podniosły znak wspólnoty ministranckiej, by od tej pory go strzegli i chronili. Później nastąpiła prezentacja sztandaru. Jego pierwsza strona przedstawia wyhaftowany obraz Matki Bożej Piekarskiej na niebieskim tle z napisem wokół obrazu: Parafia Matki Bożej Piekarskiej, Katowice Osiedle Tysiąclecie Górne z dodatkowo zastosowaną specjalną ornamentyką. Druga strona natomiast przedstawia patrona ministrantów, św. Tarsycjusza męczennika, akolitę Kościoła rzymskiego. Na czerwonym tle – symbolizującym męczeństwo – znalazły się kontury naszego kościoła oraz herb służby liturgicznej oraz napis św. Tarsycjuszu – módl się za nami. Następnie ministrancki poczet sztandarowy zajął po raz pierwszy swoje miejsce w prezbiterium.

Od tej pory sztandar będzie używany podczas uroczystości parafialnych takich jak odpust, procesje na Boże Ciało czy rezurekcja. Ponadto będzie znakiem identyfikacyjnym, gdy ministranci naszej parafii będą uczestniczyli np. w pielgrzymkach powakacyjnych do katedry czy ustanowieniach animatorów służby liturgicznej.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Osobom, które włączyły się w ufundowanie tego znaku, a w szczególności rodzicom ministrantów. Mamy nadzieję, że synowie dzisiaj służących ministrantów, będą także gromadzili się pod tym znakiem, z wdzięcznością swoim poprzednikom…