Słowo ks. proboszcza
na koniec
mijającego roku
30.12.2023
Drodzy Parafianie z Górnego!
Stoimy u progu Nowego Roku, pełni nadziei, wiary, optymizmu. Zamykamy ten, który odchodzi, kończąc pewien etap naszego życia. Minęły 2023 lata od narodzin naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa i to Jemu pragnę przede wszystkim podziękować za ten czas ostatniego roku, za to że mogliśmy przeżywać go w tym dokładnie miejscu, w maleńkiej świątyni osadzonej wśród potężnych bloków Górnego Tysiąclecia.
Dziękuję Bogu Najwyższemu za każdy przeżyty dzień, za pokój, za dobro, które budowaliśmy jako wspólnota, za siły do realizowania różnych zadań, za relacje z ludźmi, każde – te piękne i owocne oraz te trudne, które uczą, uwrażliwiają.
Dziękuję Maryi – naszej patronce za matczyne czuwanie i troskę nad całą parafią, za to że strzeże, wyprasza, oręduje i zawsze stoi przy nas ochraniając swoim płaszczem.
Od najmniejszych spraw, po wielkie rzeczy, jakie miały miejsce DZIĘKUJĘ JEZU I MARYJO, I PROSZĘ O NIEUSTANNĄ OPIEKĘ W NOWYM 2024 ROKU.
I Wam drodzy Parafianie i dobroczyńcy, z różnych stron, dziękuję za okazywaną życzliwość za każdy uśmiech, dobre słowo, pomoc, zaangażowanie.
Składam ogrom podziękowań za składane dary materialne, które pozwoliły funkcjonować temu miejscu, za wsparcie wielu inicjatyw finansowych, zarówno tych mających miejsce w parafii, jak i tych, w których parafia uczestniczy w ramach diecezji i nie tylko.
Pokrótce jak co roku pragnę przedstawić Wam wszystkim jak wyglądał mijający rok w naszej parafialnej rzeczywistości.
Mieliśmy to szczęście i błogosławieństwo od Boga, że ten mijający rok był już rokiem spokojniejszym niż poprzednie lata naznaczone pandemią. Parafia mogła funkcjonować tak, jak miało to miejsce we wcześniejszych latach. Wszystko toczyło się spokojnie i normalny torem.
Cały rok odbywały się wszystkie planowe liturgiczne wydarzenia, odprawiano Msze św., i tutaj pragnę podkreślić – bardzo cieszy że, spora grupa parafian uczestniczy w Eucharystii także w tygodniu. Msze św. są dla naszych parafian czymś bardzo ważnym i to jest ogromną radością, wiele osób prosi o odprawianie Mszy św., Bardzo dziękuję za tę świadomość i dojrzałość duchową. Szanujmy Eucharystię jako największy z darów, który jest nam dany i korzystajmy z niego jak najczęściej. Uczmy tego młode pokolenia. Prośmy też, by nie zabrakło kapłanów do sprawowania Mszy św. by były one ciągle dostępne dla każdego.
Liturgia to także nabożeństwa, te odprawiane regularnie oraz okolicznościowe. W ciągu całego roku sprawowaliśmy: nabożeństwa do Matki Bożej Piekarskiej, do Miłosierdzia Bożego, w pierwsze czwartki miesiąca – Godzinę Świętą a w pierwsze piątki – nabożeństwa do Serca Pana Jezusa. W pierwsze soboty – nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi w intencji budowniczych i fundatorów oraz o pokój i w intencji Ojczyzny. W wielkim poście gromadziliśmy się na Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach a w okresie wielkanocnym na Drodze Światła. W czerwcu modliliśmy się do Serca Pana Jezusa, w maju na majowym modląc się do naszej Mamy Maryi a w październiku zanosiliśmy dziękczynienia i prośby modląc się do Niej na różańcu, od maja do października także w czasie różańców fatimskich. W listopadzie jak co roku nie zabrakło modlitw za naszych zmarłych zalecanych a w grudniu w niedzielne popołudnia wybrzmiewały nabożeństwa adwentowe. W tym miejscu pragnę też wspomnieć o codziennej modlitwie różańcowej, która co rano w naszej świątyni zanoszona jest do Maryi. Za te wszystkie godziny wymodlone na nabożeństwach bardzo dziękuję. Bardzo proszę by trwała ta modlitwa, by w tym naszym zabieganym życiu znajdować czas na kilka chwil modlitwy na nabożeństwach.
Jak co roku udzielaliśmy sakramentów: chrztu św., pierwszej i wczesnej Komunii św., bierzmowania, ślubów, pogrzebów.
Od wielkiego postu do czerwca pod naszymi skrzydłami uczył się parafialnego życia kleryk Szymon. Wiosną przeżywaliśmy uroczystość konsekracji naszej parafianki Agnieszki. W czerwcu byliśmy świadkami diecezjalnego wydarzenia, jakim był ingres ks. arcybiskupa Adriana Galbasa.
Wiosną spora grupa parafian podjęła inicjatywę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w obronie poczętych dzieci. Odprawiliśmy Msze św. w intencji chorych – z udzielaniem sakramentu chorych i błogosławieństwem lourdzkim. Przeżywaliśmy wielkopostne rekolekcje, uroczyste Triduum i Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Z inicjatywy kleryka Szymona odbył się cykl spotkań dyskusyjnych „Rozmowy o liturgii”, które pozwoliły lepiej poznać tajemnicę Eucharystii.
W mijającym roku w pełnym zakresie działały wszystkie grupy duszpasterskie. Dzieci, młodzież i dorośli spotykali się na cyklicznych spotkaniach formacyjnych i modlitewnych. Grupy te angażowały się też w liturgiczne wydarzenia i okolicznościowe akcje wspólnotowe. Grupa wtorkowa przeżyła jak co roku rekolekcje w Brennej. Dzieci Maryi i ministranci przeżywali swoje święta z okazji Niepokalanego Poczęcia N.M.P. i święta św. Tarsycjusza. Nie zabrakło też Mszy św. i spotkania górników z okazji grudniowego wspomnienia św. Barbary. Pragnę też wspomnieć, że bardzo dobrze przyjęła się nowa inicjatywa pierwszopiątkowych Mszy św. w intencji seniorów, gdzie liczna grupa osób starszych, przychodzi do świątyni modlić się a następnie spotyka się przy wspólnocie stołu. Napomknę też, że przez cały rok, z przerwą na wakacje, odbywały się czwartkowe spotkania seniorów organizowane przez Miasto Katowice, Stowarzyszenie „Wspólnie Razem” i Radę Dzielnicy nr 9 Osiedla Tysiąclecia.
Od października powstała nowa inicjatywa wspólnotowa, po niedzielnych Mszach św. sprawowanych o godz. 10.30, dzieci wraz z rodzicami spotykają się w podziemiach kościoła na herbacie, kawie i słodkim poczęstunku. Wspólny czas na rozmowy, zabawy i pobycie ze sobą całych rodzin gromadzi kilkadziesiąt osób. Jest to ogromnie budujące, że młodzi i nie tylko, pragną spotkania i bycia we wspólnocie, tego realnego kontaktu z drugą osobą. Zapraszam bardzo gorąco wszystkie rodziny na te spotkania, zachęcam też do ich wspólnego przygotowywania i dzielenia się darem własnego zaangażowania we wspólne dzieło.
W tym miejscu, w sposób szczególny zapraszam też dzieci do udziału w Mszach św. o godz. 10.30, do angażowania się w różne inicjatywy parafialne, w grupach lub indywidualnie. Przychodźcie jak najczęściej z rodzicami, babciami, dziadkami. Ta wspólnota to także miejsce dla Was, Waszych talentów, umiejętności. Pan Jezus zawsze z miłością zapraszał i błogosławił najmłodszych i Wy przychodźcie do Niego jak najczęściej, by uczyć się Jego wskazówek, jak pięknie iść przez życie.
W styczniu odbyło się kolędowanie dzieci i była to wyjątkowa inicjatywa pokazująca jak głęboko mogą przeżywać tajemnicę wcielenia najmłodsi parafianie. Dzięki nim – całe rodziny spotkały się na wspólnej adoracji Dzieciątka. Niech takich wydarzeń naznaczonych liczną obecnością dzieci nie brakuje w nowym roku. Dziękuję także tym dzieciom i młodzieży, które regularnie uczestniczyły w październikowych różańcach, dodatkowo składając swoje osobiste modlitwy do Maryi oraz w tegorocznych roratach.
W roku 2023 miały też miejsce wydarzenia kulturalne: koncert kolęd uczniów szkoły Muzycznej, koncert Mistrzowie Modlitwy Muzyką, dwa koncerty dla seniorów: poetycko-jazzowy i ewangelizacyjny. Ponadto w czerwcu udało się zorganizować Dzień Rodziny – parafialny piknik, na którym spotkaliśmy się przy grach, zabawach, występach artystycznych i swojskiej kuchni.
Wspominając wszystkie duchowe i nie tylko wydarzenia minionego roku, pragnę też nadmienić o ważnym dla mnie osobiście wydarzeniu. W minionym roku dane mi było przeżywać 25-lecie kapłaństwa. Dziękuję Bogu, że mogłem to dziękczynienie zanosić przed Jego oblicze za pośrednictwem Maryi Piekarskiej, w tej właśnie wspólnocie. Dziękując za każdą życzliwość, jaką darzycie nas kapłanów, bardzo proszę Was o modlitwę za tych wszystkich księży, którzy pracowali, pracują i będą pracować na Górnym.
Podsumowując ten rok pod kątem duchowości, nie sposób wspomnieć też o bardzo ważnej sprawie jaka miała miejsce na przestrzeni wielu miesięcy, a która pokazała, jak wiele dobra rodzi się w naszej parafialnej wspólnocie. Tutaj dziękuję za akcję pomocową dla walczących w Ukrainie. Dziękuję za odzew jaki nastąpił po wizycie p. Wojciecha, który zawoził dary i pomoc finansową za naszą wschodnią granicę. Zasypany darami hol probostwa, wiele kursów z paczkami w zapakowanym po czubek samochodzie, nieustannie dzwoniący dzwonek przy domofonie, gdzie uśmiechnięci parafianie przynosili kolejne torby ze świecami, jedzeniem, artykułami higienicznymi dla walczących żołnierzy. I tak przez wiele tygodni. Za te i inne formy pomocy, składam gorące Bóg zapłać. Apeluję też, by nie zaprzestawać tej czujności i wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka.
Tak w dużym skrócie starałem się przedstawić jak duszpastersko i wspólnotowo minął rok 2023 w parafii na Górnym. Nie o wszystkim da się napisać i wspomnieć, jak wiele drobnych małych wydarzeń, ludzkich gestów, inicjatyw ma tutaj miejsce. To też z nich składa się nasza codzienność i choć nie są spektakularne, to właśnie one z małych cegiełek budują ten Kościół, którego częścią jest każdy z nas.
Proszę dbajmy wszyscy o wiarę, o miłość o dobro, którego dzisiaj często brak. Szanujmy przynależność do wiary, korzeni, tradycji i przede wszystkim ufajmy Panu. Składajmy w Jego ręce wszystko to, co radosne ale i to co trudne, co czyni nas niespokojnymi, niepewnymi. Prośmy o dar wiary dla wszystkich Parafian, o zgodę i miłość w rodzinach i wszelkich wspólnotach w jakich na co dzień jest nam dane być. By nigdy nie zgasł w nas ogień Bożej miłości.
Stojąc u progu Nowego Roku pragnę też jak zawsze podzielić się z Wami tymi przyziemnymi sprawami, które miały miejsce w parafii. One też są naszą codziennością i nad nimi, każdego dnia wspólnie pochylamy się, by parafia nasza mogła sprawnie i bezpiecznie funkcjonować.
Tę przyziemną stronę wspieracie Wy Parafianie – Darczyńcy, którzy macie oczy szeroko otwarte na każdą z potrzeb, za co z całego serca Wam dziękuję. Bóg zapłać za ofiarność, za troskę, za zrozumienie problemów, z którymi borykamy się i za udział w ich niwelowaniu. W kilku słowach pragnę podzielić się tym, co z Waszą pomocą i zaangażowaniem udało się wykonać w minionym roku:
- Wybudowano nowy drewniany konfesjonał pod schodami chóru. Jest on zamykany, wytłumiony, z dostatecznie dużą ilością miejsca także dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Wyburzono jeden ze starych konfesjonałów a drugi, który został – przebudowano.
- Wiosną zakupiono i zainstalowano kompensator mocy – urządzenie do zmniejszania generowania energii biernej. To pozwoliło na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.
- Przebudowano system ogrzewania całego obiektu, zarówno kościoła, podziemi jak i probostwa. Zakupiono pompę ciepła, która zainstalowana jest obok zakrystii, w kościele wykonano ogrzewanie podłogowe pod ławkami, wykonano ciągi instalacyjne w pozostałych częściach obiektu: w podziemiach, salkach, na probostwie. To pozwoliło na rezygnację z ogrzewania miejskiego, które generowało ogromne koszty, także poza sezonem grzewczym. W listopadzie pompa została uruchomiona i już po pierwszych miesiącach działania, można stwierdzić, że była to korzystna inwestycja.
- Przy okazji wykonania ogrzewania podłogowego, ławki kościelne zostały odnowione.
- Latem udało się podpiąć budynek probostwa i kościoła do stałego łącza internetowego. Jedna z firm telekomunikacyjnych wykonała przekop z sąsiedniego budynku i podłączyła światłowód. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z prowizorycznego podpięcia internetu, na który warunkowo zgodziła się spółdzielnia mieszkaniowa. Internet światłowodowy daje większe możliwości przeprowadzania chociażby transmisji nabożeństw z naszego kościoła.
- Niedawno zakończył się też remont jadalni na probostwie, która ze względu na przeciekające rynny i powstałe z tego powodu zagrzybienie, wymagała odnowienia.
- W październiku ukończono wszystkie kapliczki Maryjne wokół świątyni. Podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. prałata Stanisława Nogę, zostały one uroczyście poświęcone.
- Na końcowym etapie wykonania jest też rzeźba św. Michała Archanioła, która umieszczona będzie w kościele, przy schodach prowadzących na chór.
W parafii wykonano także szereg drobnych prac, które wynikały z bieżącego funkcjonowania technicznego budynku. Wszystko po to, by było to miejsce funkcjonalne, przyjazne i bezpieczne. Poza sprawami technicznymi, remontowymi i modernizacyjnymi należy też wspomnieć o pozostałych obowiązkach finansowych jakie parafia ponosi. Płaciliśmy na bieżąco wszystkie rachunki za media oraz opłacaliśmy zatrudnionych pracowników wraz z podatkami i kosztami ubezpieczenia.
Co planujemy w przyszłości?
Każdy dzień roku, który właśnie rozpoczynamy, składam w ręce Jezusa i Maryi prosząc ufnie o ich błogosławieństwo i kształtowanie naszej wspólnoty.
Powierzam tych, którzy przychodzą tutaj by uczestniczyć w tym duchowym, parafialnym życiu oraz tych, którzy są daleko, wybierając inne drogi, niezwiązane z Bożą obecnością. Polecam tych, którzy odeszli do wieczności. WSZYSTKICH, którzy na przestrzeni tych trzydziestu kilku lat istnienia parafii w jakikolwiek sposób za jej pośrednictwem dotknęli Bożej miłości.
Trudno mówić o planowaniu, bo wszystko jest w rękach Boga a życie szybko się zmienia i zaskakuje. Ufam, że będzie nam dane kontynuować tę drogę opromieniania ludzkich serc Bożą radością. Proszę o modlitwę za nas wszystkich, za całą wspólnotę.
Jeśli Bóg pozwoli, pragnąłbym też zrealizować kilka spraw technicznych, by parafia dalej rozwijała się i w tym kierunku i jak najlepiej służyła wiernym.
W roku 2024 chcielibyśmy wspólnie wykonać:
- Remont pokoju gościnnego na probostwie.
- Remont zakrystii dla ministrantów.
- Remont wejścia od strony zakrystii.
- Odnowienie kolejnej części ławek.
- Uruchomienie instalacji zamontowanej w podestach umożliwiającą lepsze słyszenie dla osób niedosłyszących.
- Zamontowanie kolejnej części paneli słonecznych na dachu wejścia do świątyni.
- Wykonanie zadaszenia za śmietnikiem, służące dla spotkań rodzin po Mszy o 10.30 w lecie.
- Wykonanie sufitów podwieszanych w podziemiach kościoła.
ks. prob. Józef Więcek
+-STATYSTYKA DUSZPASTERSKA ZA ROK 2023
CHRZTY: 26 dzieci, chłopców: 9, dziewcząt: 17, z panieńskich dzieci: 0, z małżeństw cywilnych: 3, związki bez ślubu 5,
WCZESNA KOMUNIA ŚWIĘTA: 3 dzieci, chłopców: 1, dziewcząt: 2,
I KOMUNIA ŚWIĘTA klasy III: 46 dzieci, chłopców: 21, dziewcząt: 25,
BIERZMOWANIE: 73 osoby, młodzieńców: 36, panny: 37,
MSZY ŚWIĘTYCH ODPRAWIONO: 1.506; za Parafian: 64, za dusze w czyśćcu cierpiące: 12, za dusze zalecane w wypominkach: 7
KOMUNII ŚW. ROZDANO: 70.000, komunia rozdana chorym: 1021, Sakrament Chorych 154
Zmarło 72 Parafian, POGRZEBY w parafii: 51, zaopatrzonych: 27, niezaopatrzonych: 24, dzieci: 0, pokropek; 0, przekazy do innych parafii: 20
ŚLUBY: 5, śluby z licencji 0, udzielone dyspensy: 1, przekazy do innych parafii: 3 i licencje wysłane: 0