Różańcowe dróżki
u Piekarskiej Pani
11.09.2021

Modlitwa różańcowa, tak dobrze wszystkim znana, towarzyszy nam w przeróżnych sytuacjach. Pierwszy różaniec dostajemy zazwyczaj jako dzieci, idąc do pierwszej Komunii św. lub wcześniej. Różańcowe zdrowaśki ofiarowujemy w różnych intencjach, gdy pilnie prosimy o zdrowie, o rozwiązanie przeróżnych problemów. Modlimy się w zorganizowanych grupach takich jak Żywy Różaniec, czy 9-cio miesięczna inicjatywa modlitewna w intencji poczętych dzieci. Ilu ludzi, tyle spojrzeń na szeptane słowa, które Maryja poleciła nam odmawiać dając do ręki potężne narzędzie miłości, wzajemnej troski i zwycięstwa nad szatanem. Wreszcie różaniec to także przebłaganie za grzechy tych, którzy odeszli na drugą stronę życia. Modlimy się za nich prosząc o wieczną radość i jakbyśmy chcieli jeszcze mocniej podkreślić siłę i moc tej modlitwy, wkładamy różaniec do rąk idących do wieczności…

Jako wspólnota parafialna także odmawiamy tę modlitwę. Codziennie rano przed Mszą św., w październiku – różańcowym miesiącu – podczas nabożeństw, wspominając Fatimskie objawienia i przy okazji wielu wydarzeń wspólnotowych.

Nie ma takiego czasu ani miejsca, które nie nadało by się na ten ciąg powtarzanych słów zawierzenia Maryi, Bożej Matce. Nie ma takiego problemu, którego nie objęła by ta wyjątkowa modlitwa. W domu, w kościele, na ulicy szeptane i śpiewane lub tylko w myślach sączone słowa, płyną do Maryi a przez jej serce i matczyną troskę, wprost do Jezusa.

Zrodziła się myśl, by przy naszej świątyni powstały różańcowe kapliczki. Dwadzieścia miejsc odnoszących się do dwudziestu tajemnic różańcowych: radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych. Myślę, że niejeden raz, czy to w grupie, czy w samotności znajdą się chętni na różańcowe rozważania i modlitwę. Nasz kościół otoczony jest mnóstwem zieleni. Umieszczone na jej tle kapliczki, mogą stać się wyjątkowym miejscem kontemplacji różańcowej modlitwy. Mam nadzieję, że będą skupiały nasze myśli i przypominały o dwudziestu ważnych wydarzeniach ukrytych w różańcowych tajemnicach.

Kapliczki zostały zaprojektowane tak, by dobrze komponowały się z budowlą świątyni i jej obejściem. Na zewnątrz będą obłożone cegiełką. W każdej kapliczce, za szklaną szybą, umieszczona będzie płaskorzeźba przedstawiająca wybraną różańcową tajemnicę. Poniżej prezentujemy projekt pojedynczej kapliczki oraz pierwsze pięć projektów płaskorzeźb inscenizujących tajemnice radosne. Na każdej kapliczce będzie też umieszczona tabliczka z fundatorem.

Koszt wykonania jednej kapliczki szacuje się na kwotę ok. 2500 zł co obejmuje zakup materiałów budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych i artystycznych do wykonania płaskorzeźb. Wykonanie płaskorzeźb ofiarowane będzie jako wotum za łaskę zdrowia. Rysunki inscenizujące pierwsze pięć tajemnic różańcowych, można obejrzeć także w gablotce przed kościołem oraz na stronie internetowej parafii.

Osoby pragnące przyłączyć się do fundacji tego przedsięwzięcia proszone są o kontakt z ks. proboszczem lub z Kancelarią Parafialną w godzinach urzędowania.

 

Tekst: ks. proboszcz Józef
Projekty kapliczek: Grażyna Grzegorek