Rekolekcje Wielkopostne Brenna Leśnica 2017

Wyjazdowe Rekolekcje Wielkopostne w Brennej Leśnicy już za nami.

W piątek 10 marca ok. godz. 17:00, po błogosławieństwie Ks. Proboszcza i ostatnich wskazówkach naszej moderatorki Asi (niestety z powodu choroby nieobecnej w tym roku z nami ) udaliśmy się  busem do Brennej Leśnicy.

Gdy zajechaliśmy na miejsce było już ciemno – jak co roku o tej porze :). Ci co mieli siły ruszyli pod górę, by dojść do miejsca naszego tymczasowego pobytu. Pozostali zostali odwiezieni przez panią Małgosię na miejsce.

Piątek : Kolacja, Eucharystia, Droga Krzyżowa, wieczorna kawa i krótkie rozmowy

Sobota: Godzinki o Męce Pańskiej, śniadanie, konferencja, czas wolny, Eucharystia, obiad, Koronka do Miłosierdzia, konferencja, kolacja, „pogodny wieczór”, Modlitwa Wieczorna, czas wolny

Niedziela: Jutrznia Wielkopostna, śniadanie, konferencja, Eucharystia, obiad, porządki i powrót do domu.

I na tym można by zakończyć – ale to tylko suche fakty, ale czas spędzony na Modlitwie, śpiewie i słuchaniu konferencji to zupełnie inny świat.

Tematem Rekolekcji w tym roku był GRZECH.

Czym jest i jakie są jego skutki?

Czym jest grzech –  to świadome i dobrowolne działanie lub jego brak (grzech zaniechania), bądź też postawa, która stoi w sprzeczności z nakazami Boga, łamanie Jego przykazań.

Według hebrajskiego i greckiego tekstu Biblii „grzech” dosłownie oznacza chybienie celu. Sam Bóg wyznaczył „cel”, do którego mają zmierzać rozumne stworzenia. Chybienie tego celu to grzech, będący także nieprawością, czyli bezprawiem.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak brudzi grzech ( bryła węgla) i co może ten brud zmyć – krew Jezusa.

Jezus umarł na krzyżu, przelewając swoją krew za nasze grzechy.

Poznaliśmy też postawy jakie człowiek przyjmuje wobec grzechu – WYKLUCZENIE ( wszyscy są grzeszni ale nie ja), POSTAWA ŚLEPCA – nie chcę i nie widzę swoich grzechów, a jeżeli nie widzę to ich nie ma, POSTAWA ZOBOJĘTNIENIA A NAWET ZAMIŁOWANIA DO GRZECHU – grzeszę! i co z tego? I jest mi z tym dobrze, POSTAWA POKORY – wiem Panie, że zgrzeszyłem, jestem człowiekiem grzesznym, wybacz mi i pozwól mi wrócić na Twoje ścieżki.

Skutkiem popełniania grzechu jest osłabienie lub nawet zerwanie ( grzech ciężki ) więzi z Bogiem, niepokój duszy, utrata łaski uświęcającej.

W powrocie pomaga nam sakrament pokuty i pojednania – tylko szczera spowiedź i naprawdę mocne postanowienie poprawy i odrzucenia grzechu – daje nam możliwość bycia w łasce uświęcającej.

Ks. Blachnicki rzeczywistość nie jednego wierzącego porównał do życia żaby tzw. „teologia żaby”.Żaba jak każdy z nas żyje w swoim bagnie, nasza rzeczywistość to bagno pełne zmartwień, grzechów, nawyków i nałogów. Zdarza się jednak, że od czasu do czasu żaba wychodzi na liść by chociaż przez chwilę wygrzać się w słońcu, tak i my, od czasu do czasu – od wielkiego święta – wychodzimy z tego naszego bagna by ogrzać się w sakramencie pokuty i pojednania ( Święta Wielkanocne, Popielec, Pasterka i inne uroczystości) oraz w sakramencie Eucharystii pobyć na chwilę blasku Pana i… znowu wracamy do swoich bagien.

Grzech to ciężar jaki każdy z nas nosi na swoich ramionach, który nas ciągnie ku upadkowi.

Najważniejsze by zdać sobie z tego sprawę i jak najszybciej się podnieść.

Na zakończenie Rekolekcji otrzymaliśmy „ List od Boga”, słowa zwrócone do nas. Piękne i odpowiednio dobrane cytaty z Pisma Świętego tworzą naprawdę wspaniałe dzieło, które można czytać w chwilach radości i w chwilach trudnych – zawsze pomagają.

Dziękujemy Bogu za jego słowo, które jest naszym drogowskazem w wędrówce zwanej życiem.

Dziękujemy Księdzu Michałowi za pouczające konferencje, za modlitwę, łzy i uśmiech.

Diakoni Wtorkowej Grupy – Asi, Gosi, Danusi i Reni za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie Rekolekcji.

Dziękujemy Wam za tworzenie tej niezwykłej wspólnoty – Dobrze, że jesteście.

rekolekcje