Rekolekcje Domowego Kościoła w Rabce

To już drugi wspólny wyjazd Domowego Kościoła z naszej parafii. Tym razem na majowy weekendowy wyjazd wybraliśmy Rabkę. Ubiegłoroczny wyjazd rodzin DK (i nie tylko) do Tenczyna przypadł wszystkim do gustu i postanowiliśmy uczynić z tego tradycję, którą będziemy starali się pielęgnować w kolejnych latach. Chcemy, aby wspólnota Domowego Kościoła oprócz spotkań w tzw. Kręgach, czy też podczas „drugopiątkowych” Mszy Świętych, mogła jeszcze bardziej się scalać i radośnie przeżywać wspólne chwile, nie tylko w „osiedlowych pieleszach”. W tym roku obecne z nami, były pary prowadzące kręgi pilotażowe w naszej parafii, którym bardzo serdecznie dziękujemy, że chciały ten czas przeżywać razem z nami. W piątkowe późne popołudnie, grupa 70 osób na czele z księdzem proboszczem Józefem dotarła do Domu Rekolekcyjnego „Betania”. Wszyscy pełni radości, ale też ciekawości, co czeka nas tym razem. Wszak temat rekolekcji był bardzo intrygujący: „Pieniądze Boże i Nasze”.

Przez trzy dni prowadzący rekolekcje Maria i Artur Mrowiec (członkowie Domowego Kościoła z Radzionkowa) uczyli nas jak rozmawiać o finansach w małżeństwie, aby był to temat, który ma łączyć, a nie dzielić. Jak dbać o domowy budżet, jak oszczędzać pomimo tego, iż wydaje nam się, że „nie ma z czego”? Temat trudny, ale bardzo ciekawy. Wiele różnych wniosków zostało wyciągniętych z tych wykładów rekolekcyjnych. Na spotkaniach w grupach szukaliśmy np. „kwestii pieniądza” w Piśmie Świętym, posługując się zarówno w Starym jak i Nowym Testamentem.

Oczywiście oprócz wykładów, był czas na modlitwę brewiarzową, eucharystię, czy też spowiedź. Czas na indywidualną refleksję przed Najświętszym Sakramentem jak i wspólnotowe spotkania w kaplicy, nie był czasem straconym. Podczas wykładów naszymi dziećmi, a było ich sporo 🙂 opiekę sprawowały Ola i Monika, którym bardzo serdecznie dziękujemy, że kolejny raz były nam bardzo pomocne.

Trzy dni przemknęły nam bardzo szybko, ale znaleźliśmy jeszcze czas na spacer po Rabce, na pyszne lody, na tężnię solankową, czy też niespodziankę jaka się zrodziła już na miejscu, czyli… ognisko, które przez wszystkich zostało przyjęte z wielką radością. Wspólne pieczenie „wurstów” zagryzanych swojskim chlebem i wspaniałymi ogórkami (ofiarowanymi nam przez panie kucharki) przebiegało w radosnej atmosferze do późnych godzin wieczornych, gdzie słuchaliśmy np. opowieści o rekolekcjach survivalowych ojców z synami.

Można by jeszcze długo opowiadać co się działo, ale nie możemy zdradzać wszystkiego, gdyż chcemy zaprosić rodziny naszej parafii do wstąpienia w szeregi Domowego Kościoła. Wtedy to poznacie wszystkie „tajniki”. Osobą kontaktową jest oczywiście jest nasz ksiądz proboszcz Józef.

Na samym końcu należą się słowa podziękowania, głównym organizatorom rekolekcji- ks. proboszczowi oraz Magdzie i Maćkowi. To dzięki ich zaangażowaniu i sercu jakie wkładają kolejny raz w przygotowania, mogliśmy znów uciec od codzienności. Zatopić się w modlitwie, pobyć wspólnie razem i zwyczajnie cieszyć się sobą w pięknym miejscu. Dziękujemy Wam bardzo serdecznie! 🙂

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego majowego wyjazdu w przyszłym roku. Tym razem będzie to Brenna…

Do zobaczenia! 🙂

Tekst: Olek Matusek
Zdjęcia: Olek Matusek, Maciek Burzyk