Podsumowanie październikowego różańca
09.11.2022

W pierwszą niedzielę listopada miało miejsce podsumowanie naszych nabożeństw różańcowych, które wspólnie przeżywaliśmy przez cały miesiąc październik. Podczas Eucharystii o godzinie 10:30 zostały wręczone nagrody dla najbardziej wytrwałych młodych uczestników. Choć jest to istotny element podziękowania i uznania, to jednak na szczególną uwagę zasługuje miłość i zaangażowanie, które wyrażają się m.in. w obecności, wspólnocie modlitwy oraz w „prezentach” dla naszej Mamy – Maryi.

W tym roku towarzyszył nam symbol kwiatów, które za każdym razem chcieliśmy wręczyć ukochanej Opiekunce i Patronce. To był dowód naszej miłości, wdzięczności, a także obecności – „jestem i pamiętam o Tobie, a Ty, proszę, pamiętaj o mnie, Mamo!” Takie lub inne słowa z pewnością towarzyszyły niejednemu sercu, które wiernie przesuwało paciorki różańca.
Symbol kwiatów to szczególny znak. Gdy chcemy komuś okazać nasze uczucia i w pewien sposób je wyrazić, to składamy także kwiaty. Wśród wielu symboli maryjnych, te szczególnie nam przypominają o Pokornej Służebnicy Pana. Jednym z najpopularniejszych „kwiatów Maryi” jest lilia. Ona ze względu na swoją jaśniejącą biel jest symbolem niewinności i czystości. W Palestynie lilię można znaleźć wśród krzaków ciernistych, gdzie bujnie się rozwija. Podobnie Matka Zbawiciela zakwitła pośród ostów i cierni grzesznego świata. Dlatego lilia jest maryjnym, a głównie przypomina nam o Niepokalanym Poczęciu oraz o dziewiczym macierzyństwie Maryi.

Te skromne przypomnienie o bogatej symbolice kwiatów, tak bardzo obrazuje miniony miesiąc oraz zaangażowanie naszej Wspólnoty parafialnej. Niech miłość do Maryi, naszej Mamy, a przede wszystkim do Boga i bliźniego, stale się rozwija na Górnym Tysiącleciu, tak jak nasz kwietny ogród przy Ołtarzu.

Zapraszamy do niedzielnej galerii zdjęć 🙂

Tekst i zdjęcia: ks. Patryk Dawid