Pielgrzymka do Turzy Śląskiej

Jak pamiętamy, co roku część naszych parafian pielgrzymowała do Częstochowy, z inicjatywy Grupy Modlitewnej. Jednak w tym roku, Diakonia Wtorkowej Grupy Modlitewnej postanowiła zmienić miejsce pielgrzymowania. A to z racji obchodzonego w tym roku 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie. Więc zamiast Częstochowy, spora grupa parafian pielgrzymowała do Turzy Śląskiej, gdzie znajduje się pierwsze w naszym kraju Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Choć organizacja tejże pielgrzymki w takim roku wymagała wiele wysiłku, to w końcu się udało i w sobotę, 17 czerwca udaliśmy się do Turzy Śląskiej. Niestety „zamówiona” pogoda nie była taka jak sobie wymarzyliśmy. Pochmurno, deszczowo, zimno. Rano zastanawialiśmy się co to będzie? Czy wogóle ktoś pojedzie?

Ale jak się okazało nasze zmartwienia były niepotrzebne, gdyż całą ekipa, która miała jechać stawiła się po porannej mszy z tyłu kościoła, aby czekać na busy, którymi mieliśmy wyruszyć w drogę. Jeszcze tylko spakować potrzebne rzeczy i wraz z księdzem Michałem ruszyliśmy w drogę. W czasie jazdy odmówiliśmy różaniec w intencjach, w których pielgrzymowaliśmy.

Jednak zanim na horyzoncie pojawiła się Turza Śląska, wylądowaliśmy w Czerwionce-Leszczyny, a dokładniej w Czuchowie. Była to niespodzianka przygotowana przez księdza Michała, który stamtąd pochodzi. Tam zwiedziliśmy jego rodzinną parafię Wniębowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pomodliliśmy się koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie udaliśmy się do Domu Parafialnego, gdzie czekała na nas niespodzianka przygotowana przez Mamę księdza Michała – pyszne ciasto, ciepła herbata i kawa. Ponieważ zdążyliśmy trochę zmarznąć było to bardzo rozgrzewające.

Kiedy już się ogrzaliśmy ruszyliśmy do miejsca naszego przeznaczenia, czyli Turzy Śląskiej. Tam rozpoczęliśmy od części „zabawowej”, czyli grila. Były pyszne kiełbaski, a także szaszłyki, które dostaliśmy przed wyjazdem z Chuchowa od Mamy księdza Michała. Były również śpiewy przy gitarze 🙂

Gdy się posiliśmy udaliśmy się w końcu do Sanktuarium. Tam wysłuchaliśmy historii tego miejsca, wraz z inną grupą odmówiliśmy różaniec przed obrazem Matki Bożej Fatimskiej, a następnie we własnym gronie odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Później chwila czasu na pamiątki, a następnie wraz z tamtejszymi Parafianami udaliśmy się na nabożeństwo z procesją dookoła kościoła i włączyliśmy się w wieczorną Eucharystię odpustową (w tym roku, z racji 100-lecia Objawień, w Sanktuarium co miesiąc, od maja do października, w niedzielę po 13 mają Odpust Parafialny) i wysłuchaliśmy pięknej homilii i roli Matki Bożej w naszym życiu wygłoszonej przez kaznodzieję odpustowego, a jednocześnie dyrektora Wydziału Katechetycznego, księdza Romana Buchtę.

Po Eucharystii trzeba już było nam wracać. Droga powrotna upłynęła nam na śpiewach oraz żartach opowiadanych przez księdza Michała.

Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy byli radośni i zadowoleni. Dziękujemy wszystkim, szczególnie organizatorom i tym, którzy pomagali w czasie pielgrzymki. Liczymy na więcej takich pielgrzymek! A poniżej galeria zdjęć z wyjazdu 🙂