Ministranci i Oazowicze. Wspólne wyjście na kręgle.

W sobotę 16 września 2017 roku jako ministranci – w towarzystwie oazowiczów i studentów – wybraliśmy się do punktu 44 w Katowicach Załężu na grę w kręgle. Na rozpoczęcie roku formacyjnego, taka integracja jest jak najbardziej potrzebna. Po zbiórce ministranckiej o godz. 10.00 udaliśmy się autobusem w kierunku kina Cinema City. Tam już czekały na nas przygotowane tory i odpowiednie buty. Prawie trzydzieści osób błyskawicznie podzieliło się na grupy i można było zacząć rywalizację. Bowling, to najpopularniejsza amerykańska odmiana klasycznych kręgli. Zamiast 9 ustawionych w romb, używa się 10 ustawionych na planie trójkąta kręgli (pinów). Stosowana do ich strącenia kula ma wydrążone trzy zagłębienia, w które wkłada się kciuk i dwa palce w celu wykonania rzutu (w klasycznych kręglach kula jest gładka). Kulę toczy się po torze, a dla najmłodszych ustawiliśmy specjalne płotki, by mieli więcej radości z zabawy.

Zasady bowlingu są proste, tu więc pewnie tkwi sekret światowej popularności tej gry. Rywalizacja polega na strąceniu wszystkich kręgli, najlepiej jednym rzutem. Pełna rozgrywka składa się z 10 rund, w każdej z nich gracz może mieć dwa rzuty, maksymalny wynik zwycięzcy to 300 punktów. Runda kończy się, gdy gracz strąci wszystkie kręgle lub gdy skończą mu się rzuty. Za każdy strącony pin graczowi przypada jeden punkt, są jednak wyjątki. Strike to zbicie wszystkich kręgli za jednym zamachem, które kończy rundę. Za takie strącenie gracz otrzymuje 10 punktów plus sumę punktów zdobytych w dwóch kolejnych rzutach (z następnej rundy lub dwóch, jeżeli był kolejny strike). Jeśli zdobędziemy go w ostatniej rundzie, do oddania mamy kolejne dwa rzuty. Z kolei Spare to strącenie wszystkich kul w drugim rzucie rundy. Gracz otrzymuje za to 10 punktów oraz sumę punktów z kolejnego rzutu. Po tych podstawowych informacjach możemy jasno powiedzieć, że rywalizacja między zawodnikami i zawodniczkami była ogromna. Na szczęście nie były istotne tylko wyniki, ale przede wszystkim wspólna zabawa, która bardzo zbliżyła wszystkich do siebie, a wykonywane liczne zdjęcia były tylko tego dowodem. Fotografie zobaczymy wchodząc na fanpage ministrancki wpisując: Ministranci Tysiąclecie

Mamy nadzieję że, tak jak rozpoczęliśmy z radością nowy rok formacyjny, równie entuzjastycznie go zakończymy. A co przyniesie, to przekonamy się przez najbliższe 10 miesięcy….

Chętnych chłopców pragnących należeć do ministrantów zapraszamy na zbiórki w soboty o godz. 9.00.