Kolędnicy Misyjni – Dzieciom w Amazonii

Przedświąteczny Kiermasz Szkolnego Koła Misyjnego jak co roku to mnóstwo świątecznych ozdób, kartek, prezentów, pierniczków. Uczniowie na spotkaniach przygotowywali swoje prace, którymi mogli podzielić się z parafianami. Kolejny raz gościliśmy w Parafii Matki Boskiej Piekarskiej dzięki wsparciu Ks. Proboszcza Józefa Więcka. Bardzo dziękujemy!!!

Dzięki kiermaszowi zebraliśmy 530 zł., z czego 500 zł. dołączyliśmy do Zbiórki Kolędników Misyjnych z 6 stycznia 2020r.

 

KOLĘDNICY MISYJNI – 6 I 2020r. – DZIECIOM W AMAZONII

Amazonia to teren leżący częściowo na terenie Brazylii, Peru, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej.
Dzieci w Amazonii żyją bardzo skromnie i w bardzo trudnych warunkach . Od najmłodszych lat muszą pracować. Zajmują się m.in. bardzo niebezpiecznym procederem. Maleńkimi łódeczkami podpływają do ogromnych statków turystycznych i tam sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. Najgroźniejszy jest moment wejścia na pokład wielkiego statku, a później zejścia z niego, to znaczy zeskoczenia do wody. Handel to jedno z wielu zajęć, których imają się amazońskie dzieci, by wesprzeć swoją rodzinę. Rodziny żyjące nad brzegami rzek budują domy na palach, które chronią przed zalaniem, gdy rzeka przybiera. Chronią też przed dzikimi zwierzętami i groźnymi wężami. Większość dzieci nie chodzi do takich szkół, jakie my znamy. Zgodnie z prawem powinny ukończyć 6 lat edukacji. Jednak zapewnienie nauki dzieciom żyjącym w odległych wioskach, otoczonych lasami deszczowymi, jest niezwykle trudne, niemal nie do pokonania. Dlatego tegoroczna pomoc Kolędników Misyjnych objęła dzieci z Amazonii.

Zawsze możemy liczyć na wielkie serca Parafian z Górnego. Udało się zebrać 2500 zł i 54gr.
Do tego dołożyliśmy 500 zł zebrane podczas Kiermaszu Świątecznego i całość przekazaliśmy do Sekretariatu Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Serdeczne „Bóg zapłać”

Tekst: Alekandra Bańczyk
Zdjęcia: Olek Matusek