„Kochaj i rób co chcesz” – czyli, jak to było
na rekolekcjach
19.03.2023

Wtorkowa Grupa Modlitewna naszej parafii  udała się wraz z opiekunem ks. Damianem na rekolekcje do Ośrodka Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej im. św. Jadwigi Śląskiej  w Brennej. Temat naszych rekolekcji nie da się ukryć był intrygujący: „Kochaj i rób co chcesz”.

 

Piątek 10.03.2023

Ok godz.16:45  zebraliśmy się na parkingu przy kościele. Po sprawdzeniu obecności przez ks. Damiana nasze bagaże spakowaliśmy do busów i ruszyliśmy w kierunku Brennej. W trakcie drogi odmówiliśmy różaniec a następnie każdy z nas miał czas na rozmowy  w celu bliższego zapoznania się. Po dotarciu na miejscu ksiądz dyrektor ośrodka  przywitał nas i wskazał  od razu miejsce gdzie możemy pozostawić bagaże i pójść na kolacje. Po kolacji każdy odebrał klucz z recepcji i udał się do wyznaczonych pokoi. Po zakwaterowaniu odbyło się krótkie spotkanie wprowadzające nas w temat naszych rekolekcji. Ok godz. 20:30 uczestniczyliśmy w Eucharystii z konferencją ogólną na temat sensu dekalogu w naszym życiu. Po mszy św. zaśpiewaliśmy apel i udaliśmy do swoich pokoi na spokojny sen.

 

Sobota 11.03.2023

Dzień rozpoczęliśmy ok 7:30 odmawiając wspólnie różaniec w kaplicy. Następnie udaliśmy się na śniadanie a po nim na wspólną kawę podczas której mieliśmy okazję porozmawiać i omówić dalszy plan sobotniego dnia. Ok godz. 10:00 ponownie udaliśmy się do kaplicy i wspólnie odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii podczas której ks. Damian wygłosił  dla  nas  drugą konferencje dotyczącą przykazań Bożych. Wskazując ,że Pan Jezus nie dał ich po to, by człowieka pozbawić wolności lub ją ograniczyć, ale po to aby chronić wartości dla człowieka najważniejsze, takie jak jego relacje ze Stwórcą, ludzkie życie, ludzką miłość, prawdę. Wskazując drogę w której ,najpierw trzeba pokochać Boga , następnie  pokochać siebie, zaakceptować siebie takim jakim się jest i kochać drugiego człowieka („Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”).

Po mszy pomodliliśmy się w intencji Pokoju na świecie modlitwą Anioł Pański następnie po krótkiej przerwie udaliśmy się na pyszny obiadek, który czekał na nas w jadalni. Po posiłku mieliśmy czas wolny, niestety tego dnia pogoda nie była sprzyjająca śnieg i silny wiatr spowodował ,że część osób odpoczywała w pokojach ,ale niektórzy z nas pomimo aury za oknem wybrali się na spacer  podziwiając scenerię górską Beskidu Śląskiego. Po czasie wolnym w sali konferencyjnej został wyświetlony dla nas film pt: ”Misja”, który wprowadził niektórych z nas w zadumę i uświadomił ,że historia sprzed kilkuset lat niestety cały czas znajduje obraz w naszej obecnej rzeczywistości. Po filmie poszliśmy zjeść kolacje. Następnie udaliśmy się do kaplicy w celu uczestnictwa w modlitwie wieczornej, której temat brzmiał „Pragnę” modlitwę poprowadziła Gosia umilając nam ten czas swoim śpiewem i grą na gitarze. Po modlitwie udaliśmy się do naszego miejsca spotkań , którym była biblioteka a  tam czekał już ks. Damian z przygotowanym dla nas quizem , dzięki któremu sprawdziliśmy swoją wiedze na temat Przykazań Bożych . Po sprawdzeniu naszej wiedzy, śpiewaliśmy nasze ulubione pieśni przy akompaniamencie gitary. O 21:00 zaśpiewaliśmy wspólnie apel i większość z nas udała się do swoich pokoi na upragniony sen.

 

Niedziela 12.03 2023

Niedzielny ,słoneczny poranek rozpoczęliśmy o godz. 7:30 modlitwą różańcową. Po niej udaliśmy się na śniadanie. O  godz. 9:00  zeszliśmy do kaplicy na Eucharystie podczas której ks. Damian wygłosił niestety już ostatnią naszą rekolekcyjną konferencję na temat Dekalogu Miłości. Po mszy każdy miał okazję na krótką indywidualną modlitwę, refleksje…Ok 11:00 spotkaliśmy się na wspólnej kawie był to czas podziękowań dla księdza i z tej okazji powstały wzruszające życzenia:

 

„Dziękujemy Ci księże Damianie za czas poświęcony na rekolekcji tych odprawianie. Słowem swym nas umocniłeś, serca nasze rozpaliłeś, by kochały nieskończenie Boga i wszelkie stworzenie. Pouczyłeś, upomniałeś dobrych rad nie żałowałeś. Byśmy idąc prostą drogą, z rzewnym sercem , dobrym słowem bezpiecznie dotarli do upragnionego celu, jakim jest niebo, a w nim obcowanie Świętych wielu. Postanawiamy i obiecujemy, że nauk Twoich nie zmarnujemy. Niech Twoja służba Bogu, a dla nas poświęcenie przyniosą radość, pokój i wszelkich Twych pragnień spełnienie. Niech życie Twoje zdrowiem obfituje, serce i dusza pięknem emanuje, byś był radością dla Boga samego oraz pociechą człeka strudzonego”.

 

Po kawie skorzystaliśmy ze słonecznej pogody i większość udała się na spacerek podziwiając otoczenie ośrodka oraz piękne widoki Beskidu Śląskiego. O godz. 12:30 zjedliśmy pyszny niedzielny obiadek, trochę odpoczęliśmy i każdy spakował  swoje bagaże będąc w gotowości na powrót do Katowic. Był czas na pamiątkowe zdjęcie, po którym wsiedliśmy do busów i wróciliśmy szczęśliwie do swoich domów.

 

Tekst: Wioleta Pierzchała
Autor podziękowań dla ks. Damiana: Danuta