„Ja jestem Światłością świata” – Wielka Sobota 

Wielka Sobota – Jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie. Nie jest to jednak dzień żałoby, ale dzień wypełniony zadumą nad cudem zmartwychwstania.

W tym dniu, jak i w Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych. Przychodzimy do świątyni by adorować Jezusa w grobie. Przychodzimy też by pobłogosławić pokarmy.

Przede wszystkim w naszych koszykach wielkanocnych powinien znaleźć się chleb – który symbolizuje ” chleb żywy, który zstąpił z nieba” i w Komunii św. daje życie światu. Jajka, które są symbolem budzącego się nowego życia – Chrystus przez swą śmierć i zmartwychwstanie daje nam nowe życie. Mięso, wędliny czy baranek z cukru ma nas myślami przenieść w żydowską Noc Paschalną. Nasze przyprawy symbolizują biblijne zioła. Po powrocie do domu stawiamy koszyczek w widocznym miejscu. Tego dnia dekorujemy wszystko wiecznie zielonym bukszpanem.

Wieczorem po zachodzie słońca odprawiona zostaje Wigilia Paschalna. Składa się ona z kliku części: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna, Liturgia Eucharystyczna. Wielka Sobota kończy się Procesją Rezurekcyjną – rozbrzmiewa radosne „Alleluja Jezus Żyje!”

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z Niedzielą Paschalną są dniami szczególnie bogatymi w obchody liturgiczne. Warto w pełni z tego bogactwa skorzystać. Jest to wspaniały dar Kościoła, który zbliża nas do Chrystusa.