Cisza
dla głębszej
modlitwy
23.09.2022

Modlitwa przybiera różne formy, zawiera się w szepcie, rozważaniu, wołaniu, śpiewie, czytaniu Pisma św., dobrym uczynku, trosce o drugiego człowieka. Można by wymieniać kolejne jej formy ale dzisiaj chcę zwrócić uwagę na ciszę.

Cisza można rzec, jest taką otoczką i dobrym gruntem dla modlitwy. Większość z nas bardzo jej potrzebuje, by skupić się na takiej, czy innej czynności. Rozmowa z Bogiem też potrzebuje ciszy. Choć często wołamy do Niego pełnym głosem lub wielbimy Go śpiewem, są takie momenty, gdy potrzeba nam zanurzyć się w refleksję, zebrać myśli, podziękować, przeprosić, zawierzyć to, co w sercu nosimy. Dlatego od pierwszej niedzieli października, w naszym kościele podczas Eucharystii, zaakcentowane będą trzy momenty, których cisza będzie takim czynnikiem zbliżającym nas do głębszego przeżywania łączności z Bogiem:

 

  1. przed Liturgią Słowa, po wezwaniu „módlmy się” – będzie to chwila na wzbudzenie osobistej intencji, z którą przychodzimy na Mszę św.,
  2. po wygłoszonej homilii – by Słowo skierowane do nas mogło zakorzenić się i utrwalić w naszych przemyśleniach,
  3. po Komunii św., po pieśni na dziękczynienie – jako czas na adorację Pana Jezusa i głębokie przeżycie zjednoczenia z Nim.

 

Zachęcam każdego z Was, by wykorzystać te chwile podczas Eucharystii, chwile na wyciszenie się, na wzbudzenie w sobie pragnienia dobrego i głębokiego przeżycia tajemnicy śmierci i zmartwychwstania naszego zbawiciela – Jezusa Chrystusa. W związku z wprowadzonymi zmianami, ogłoszenia duszpasterskie odczytywane będą przed Mszą św. Zapraszam wszystkich Parafian do przyjścia na Mszę św. o te kilka minut wcześniej. Niech to będzie taż dla nas mobilizacja, by na Eucharystię, która jest największą tajemnicą i darem Bożej Miłości dla nas, przychodzić punktualnie. Wszystkie ogłoszenia i komunikaty będą też jak zawsze dostępne w gablotach, gazetce oraz na stronie internetowej.

 

Szczęść Boże
ks. Józef Więcek – proboszcz