Festynowe wspomnienia

Za nami kolejny festyn parafialny. Z radością wspominamy to wspólnotowe wydarzenie jakie miało miejsce w naszej parafii 29 września tego roku.  Dopisało wszystko, co tylko dopisać mogło: pogoda i ludzie, i dobre humory. Od piątku wieczora a także wczesnych godzin rannych w sobotę, podziemia kościoła, probostwo i jego obejście tętniły życiem. Chętni do pomocy parafianie oraz niezawodna ekipa festynowa z ks. proboszczem Józefem na czele a także oazową młodzieżą, przygotowywali grunt pod sobotnią wspólnotową zabawę. Teren przed probostwem zamienił się w ogrodową kawiarenkę, podziemny hol w salę widowiskową, salki przystosowano do turniejowych rozgrywek, w korytarzu przed probostwem „wyrósł” iście ekonomiczny twór – kantor z tauzenami, samo zaś probostwo zamieniło się w kulinarne królestwo pełne smakołyków, które zachęcały różnorodnością smaków i aromatów. W festynowym menu znalazły się: grochówka, żurek, bigos, placki z blachy, farorzowe sznity z tustym, ciasta, desery i napoje oraz aromatyczne kawy i herbaty.

W samo południe wystartowała nasza festynowa zabawa, scena zapełniła się dziećmi – wychowankami osiedlowych przedszkoli: „Jasia i Małgosi” oraz „Wróbelka Elemelka”. Takiej ilości roześmianych i utalentowanych dzieciaków chyba jeszcze żaden festyn nie zgromadził. Było to prawdziwe oblężenie małych serduszek, które z wielkim przejęciem i profesjonalnym zacięciem pokazały co młode pokolenie potrafi! Na widowni kibicowali rodzice, dziadkowie i rodzeństwo przeżywając równie mocno wszystkie emocje piętrzące się na scenie.

Kolejną część artystycznego programu zapewniły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 59, piękny śpiew oraz dźwięki trąbki poruszyły do głębi serca słuchaczy. Prawdziwy profesjonalizm zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej, grupa saksofonistów i akordeonista, którzy zaprezentowali program muzyczny na najwyższym poziomie. Natomiast uczniowie Szkoły Plastycznej opowiedzieli o tym jak powstają malarskie dzieła i zaprezentowali kilka swoich niebanalnych prac plastycznych. Wszystkie te artystyczne prezentacje zostały docenione gromkimi brawami oraz upominkami dla dzieci i młodzieży występującej. Na ręce pań nauczycielek, pod opieką których młodzi artyści przygotowali swoje występy, ks. proboszcz Józef złożył pamiątkowe dyplomy – podziękowania.

Pomiędzy występami artystycznymi zaprezentowały się na scenie dziecięce i młodzieżowe grupy parafialne. Jako, że festyn przypadł na czas inauguracji działalności tych grup, celowym stało się zaprezentowanie w bezpośredni sposób tego czym się zajmują i jak wygląda w nich udział. Opowiedziały o sobie, Dzieci Maryi, Szkolne Koło Misyjne, Ministranci i Oaza Młodzieżowa. Prezentacje te zaowocowały nowym narybkiem, z którego bardzo się cieszymy. Nowym i dotychczasowym uczestnikom grup życzymy gorącego ducha i zapału w budowaniu i ubogacaniu swojej i innych duchowości.

Jednym z punktów programu jesiennego festynu było biesiadowanie które poprowadziły dzieci z przedszkola nr 90. Piosenki biesiadne a także o zabarwieniu patriotycznym zaśpiewali także parafianie, spośród których dzieci wyłoniły tych, którzy ich zdaniem zaśpiewali najpiękniej. Wzruszenie towarzyszyło zarówno młodym artystom jak i wyróżnionym widzom.

W parafialnych salkach pod okiem czujnych sędziów odbyły się trzy turnieje dla dzieci oraz rodzin. W turnieju szachowym udział wzięło 4 młodych szachistów, Maciek, Kacper, Szymon i  przedstawicielka płci pięknej – Małgosia. Pokazali oni umiejętności na bardzo wysokim poziomie dając tym samym wyraz temu, że warto rozwijać klasyczne pasje, uczące myślenia i logiki. Turniej piłkarzyków zgromadził kolejną grupę dzieci, które swoją miłość do piłki nożnej wyzwoliły w emocjonującej zabawie zręcznościowej. Turniej piłkarzyków rozpoczął się modlitwą sportowca co zainspirowało uczestników do nazwania drużyn imionami świętych. Najwyższe trofea w kolejności zdobyły rodziny z drużyn: św. Emilii, św. Magdaleny i św. Agnieszki. Rodzinny turniej lotek zgromadził osiem dwuosobowych drużyn, które w atmosferze zaciętej aczkolwiek przyjaznej rywalizacji stoczyły bój o podium. Różnice w wynikach były minimalne a pierwsze trzy miejsca zajęły: 1.drużyna nr 6 Paulina i Piotr; 2.drużyna nr 8 Agnieszka i Natalia; 3.drużyna nr 4 Julia i Hania. Zwycięzcom parafialnych turniejów gratulował ks. proboszcz Józef rozdając upominki.

Ostatnim punktem programu festynowego niezwykle oczekiwanym, był benefis ks. prałata Stanisława Nogi, budowniczego kościoła i byłego proboszcza naszej parafii. Obszerne jego fragmenty znajdziemy w filmie poniżej 🙂 Przeplatane wspólnym śpiewem prowadzonym przez panie Małgosię i Danusię spotkanie, przywróciło wspomnienia minionych lat, czasy budowania kościoła i parafialnej wspólnoty. Wydarzenia rzec można „tamtej epoki” opowiadane przez księdza emeryta, obudziły salwy śmiechu ale i nutę sentymentalnego wspomnienia. Dla młodych parafian miniona rzeczywistość wydała się pewnie nieco absurdalna ale ci, którzy pamiętają tamte lata wiedzieli, że wyprawa po gwoździe aż do pomorskich Gryfic była czymś zupełnie normalnym. Ks. prałat Stanisław opowiedział też jak wygląda teraz jego życie i że jest równie pracowite choć osadzone w innej rzeczywistości.

Festyn zakończył się wspólną modlitwą i błogosławieństwem szanownego Gościa.


Pragniemy podziękować wszystkim,
którzy przyczynili się do tego, że nasz Jesienny Festyn „Na Górnym” mógł się odbyć, i że kolejny raz był to dobry czas, spędzony wśród dobrych ludzi w dobrym dla nas wszystkich miejscu. Dziękujemy naszej Patronce Maryi za wstawiennictwo i czujną opiekę nad naszą wspólnotą.

Dziękujemy ks. proboszczowi Józefowi, za tę inicjatywę, za zaangażowanie, za pracę od duchowej począwszy na fizycznej skończywszy, za to że jest z nami i pracuje ręka w rękę, że z uwagą śledził zmagania wszystkich artystów i osobiście ich doceniał. Dziękujemy ks. prałatowi Stanisławowi za obecność, otwartość i życzliwość. Dziękujemy panom Jackowi, Marcinowi, Mariuszowi, Jerzemu i wszystkim Panom, którzy pomogli przygotować zaplecze techniczne, rozkładali  namioty, szykowali stoiska, scenę. Dziękujemy p. Tomkowi za prowadzenie imprezy, Paniom Małgosi i Halinie za ugotowanie pysznych dań na ciepło, Paniom Mirkom za pieczenie ciast i placki z blachy i wszystkim parafianom, którzy przynieśli swoje pyszne domowe wypieki. Dziękujemy Paniom z Zespołu Charytatywnego – Marysi, Marioli, Halinie, Jance, Magdzie, Gabrysi – obsługującym stoiska, Paniom Hildzi, Elżbiecie, Jolancie, Danusi, Gosi, Basi, Wiolecie, panu Krystianowi.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich sędziów i prowadzących turnieje: Paniom Krysi i Ewie, Panom Zygmuntowi, Grzegorzowi, Jankowi, Kamilowi i Pawłowi. Dziękujemy księżom wikarym Michałowi i Cezariuszowi, Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom, Katechetom Przedszkoli, Szkoły Podstawowej i Szkół Artystycznych za współpracę i przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Dziękujemy młodym artystom, którzy stawali na scenie i dzielili się swoimi talentami i gorącymi sercami z publicznością, wszystkim uczestnikom turniejów oraz tym, którzy w tym dniu zawitali w nasze parafialne progi by razem spędzać wolny czas.

Gorące podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy wsparli nasze festynowe dzieło ofiarami materialnymi i rzeczowymi. Finanse, z których organizowane są festyny są dziełem życzliwości ofiarodawców oraz tym co uda się pozyskać z prowadzonych w czasie imprezy stoisk. Co roku za wypracowane środki staramy się zapewnić poczęstunek, nagrody dla uczestników oraz zakupujemy przedmioty, które służą nam w organizacji kolejnych festynów. Przed letnim festynem zakupiono namioty oraz wykonano specjalny piec na którym pieczone są placki ziemniaczane – jeden z festynowych rarytasów. Jesienią zaś, zakupione zostały ławy i stoły plenerowe, przy których można gościć się pod chmurką.

Wierzymy, że w czerwcu spotkamy się po raz kolejny, czego życzymy Wam Kochani Parafianie i sobie. Wszystkich, którzy chcieliby przywołać chwile spędzone razem w trakcie festynu, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i wspomnianego wcześniej filmiku z benefisu.


Przypominamy także o portalach społecznościowych Facebook, Twitter, Instagram, na których czujna ręka p. Olka prezentuje aktualne wydarzenia parafialne. W tym miejscu dziękujemy za bezinteresowną pracę naszemu niezawodnemu administratorowi! 🙂

 


Tekst: Grażyna G.

Film: Olek Matusek