Rozpoczęła się akcja
„Paczuszka dla Maluszka”
26.11.2022
Rozpoczął się Adwent, a w nim, już trzeci raz z rzędu dołączymy do organizowanej przez Fundację Małych Stópek ze Szczecina akcji „Paczuszka dla Maluszka”. Znów w prezbiterium naszego kościoła stanie choinka przyozdobiona szczególnymi bombkami. Czym właściwie zajmuje się Fundacja Małych Stópek? O tym możemy dowiedzieć się z poniższego tekstu zaczerpniętego ze strony internetowej Fundacji.
Fundacja Małych Stópek powstała 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. To jednak data jedynie formalnego zatwierdzenia działań organizacji, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Początkowo ich głównym celem, była organizacja Marszu dla Życia w Szczecinie oraz promocja duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obecnie działania Fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te, dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.
Fundacja swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS), powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo nie jest strukturą formalną. To inicjatywa, zrzeszająca w sposób nieformalny (w internecie) kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z całej Polski, a także spoza jej granic. Jej celem jest dzielenie się informacjami, dotyczącymi obrony życia oraz aktywizowanie do działań pro-life wszędzie tam, gdzie są członkowie Bractwa.
Fundacja Małych Stópek (FMS) w odróżnieniu od Bractwa, stanowi strukturę formalną. Dzięki wsparciu Darczyńców, FMS może nieść konkretną pomoc poszczególnym osobom.
Nazwa Bractwa, a później i Fundacji Małych Stópek, została zaczerpnięta od międzynarodowego symbolu obrońców życia na całym świecie – przypinki stópek dziecka w 11 tygodniu życia prenatalnego, w jego naturalnych rozmiarach.
Działania, które podejmowała początkowo Fundacja, związane były głównie z organizowaniem i współfinansowaniem Marszu dla Życia w Szczecinie oraz wszystkich towarzyszących mu przedsięwzięć. Dzięki hojności darczyńców Fundacji, ich zaufaniu do powstałej organizacji i zaangażowanych w jej działania osób, z charyzmatycznym prezesem na czele, Fundacja mogła podejmować kolejne inicjatywy i coraz prężniej rozwijać te już istniejące.
Misją Fundacji Małych Stópek jest ochrona każdego nienarodzonego dziecka, bez względu na warunki i okoliczności w jakich się poczęło oraz promocja odpowiedzialnego rodzicielstwa. Działamy na rzecz ogółu społeczności, w służbie rodzinie i człowiekowi. W szczególności promujemy wartości, które stanowią fundament instytucji rodziny.
Pomagamy rodzinom i osobom, które są niepewne i zagubione wobec swych zadań lub zwątpiły i zatraciły świadomość znaczenia i prawdy życia małżeńskiego oraz rodzinnego. Naszą misję realizujemy poprzez edukację młodzieży, formację duchową i intelektualną, jak również poprzez specjalistyczną pomoc, w tym także i materialną.
Statutowe cele Fundacji Małych Stópek to:
- Promocja wartości, które stanowią fundament instytucji małżeństwa i rodziny.
- Inspirowanie, wspieranie i wdrażanie pomocy potrzebującym osobom i rodzinom.
- Finansowe i pozafinansowe wspieranie edukacji nt. ochrony życia ludzkiego w przestrzeni publicznej.
- Praca formacyjna z młodzieżą.
- Promocja wartości i godności życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
- Wspieranie metod NPR i promocja odpowiedzialnego podejścia do własnej płodności.
Jedną z wielu inicjatyw organizowanych przez Fundację Małych Stópek jest akcja „Paczuszka dla Maluszka”. Czym jest to przedsięwzięcie?
„Paczuszka dla Maluszka” to bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych naszej organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie. Symbolem akcji od samego początku jest specjalna „paczuszkowa” bombka [1].
[1] https://paczuszkadlamaluszka.pl/
Ustaliliśmy wspólnie z Fundacją, że w tym roku naszą opieką otoczymy ponownie dwie katowickie placówki, którym pomagaliśmy przez dwa ostatnie lata:
- Hospicjum Cordis przy ul. Teofila Ociepki 2,
- Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza przy ul. Leopolda 1.
Przypomnijmy, czym zajmują się oba ośrodki i jakie potrzeby nam zgłosiły:
Hospicjum Cordis rozpoczęło swoją działalność w wigilijny wieczór w 1990 roku. Obecnie pomocy udziela zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pod opieką Śląskiego Dziecięcego Hospicjum Aniołów Stróżów znajdują się dzieci w różnym wieku z chorobami
nowotworowymi, neurologicznymi, metabolicznymi oraz wielowadziami, do których trzeba dojechać nawet 100km. Obecnie pod opieką Hospicjum znajduje się ok. 15 dzieci w przedziale wiekowym 1,5 – 26 lat. W związku z obciążeniami chorobowymi dzieci są zupełnie zależne od swoich opiekunów i wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. Zespół hospicyjny składa się z lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, rehabilitantów, muzykoterapeutów, kapelanów, pracowników socjalnych i wolontariuszy, którzy dokładają wszelkich starań, by zapewnić możliwie najlepszy komfort życia swoim podopiecznym, dostarczając im wszechstronnej i specjalistycznej opieki. Więcej informacji o Hospicjum na stronie: https://hospicjumcordis.pl/. Jak moglibyśmy pomóc Hospicjum? Ich podopieczni potrzebują: chusteczek nawilżanych, podkładów higienicznych 90×60, pampersów Seni 1 i 2, pianek do ciała myjąco – pielęgnujących Seni, artykułów pielęgnacyjno – higienicznych do ciała i włosów (żeli pod prysznic, szamponów, antyperspirantów, balsamów do ciała; w przypadku wszystkich artykułów pracownicy Hospicjum proszą, aby były to przede wszystkim – ze względu na wiek większości podopiecznych – kosmetyki dla młodzieży i kosmetyki damskie/męskie), deserków w słoiczkach i tubkach, soczków dla dzieci, maści linomag i alantan, pieluch tetrowych, gąbek do kąpieli, szczotek i grzebieni do włosów (dla młodzieży) oraz obcinaków do paznokci. Zwrócono się do nas z prośbą o balsamy, a nie oliwki, ponieważ zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku Podopiecznych. Pampersy Seni to pampersy dla dorosłych, jednak znaczna część dzieci znajdujących się pod opieką Hospicjum używa ich, ponieważ są po prostu większe, a w przypadku osób leżących są dużo bardziej komfortowe.
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza „Wspieranie w rozwoju” prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach. Centrum administracyjne „Wspieranie w rozwoju” obsługuje 6 placówek opiekuńczo – wychowawczych, w których przebywają dzieci w wieku od 3 do 21 lat. W chwili obecnej w placówkach prowadzonych przez Siostry przebywa 80 dzieci, jest wśród nich 12 przedszkolaków, a także młodzież szkół średnich. Wychowankowie przebywają w placówce opiekuńczo – wychowawczej z powodu dysfunkcji i niewydolności wychowawczej własnych rodzin. Ich podstawowym obowiązkiem jest nauka i przygotowanie się do normalnego życia w społeczeństwie. Podopieczni placówki ucieszą się z każdego upominku, ale najbardziej przydatne im będą kosmetyki, takie jak: szampony, żele pod prysznic, mydła w płynie, odżywki do włosów, balsamy do ciała, kremy, dezodoranty w kulce lub sztyfcie, pasty do zębów, grzebienie i szczotki do włosów.
Zwracamy się z prośbą o pakowanie powyższych przedmiotów w taki sposób, aby można było określić, do którego ośrodka mają trafić. Można użyć torby na prezenty, albo np. opisać zawartość paczki, co ułatwi skierowanie jej pod właściwy adres. Można oznaczyć paczki literą „S” – jak Siostry lub „H” – jak Hospicjum. Rozwiązanie to sprawdziło się w zeszłym roku, bardzo ułatwiając nam rozdział złożonych darów. Prosimy również o zabieranie „paczuszkowych” bombek z choinki w zamian za złożony dar, ale nie tylko… Na bombkach znajdują się informacje o alternatywnej formie udziału w akcji. Niech bombka zabrana z choinki będzie naszą pamiątką udziału w akcji. Nie ma znaczenia, że będzie to już druga, czy nawet nasza trzecia bombka. Bombek nie zabraknie, możemy ich zamówić więcej! Obie placówki nie zgłosiły zapotrzebowania ani na odzież, ani na zabawki, prosimy o uszanowanie ich woli.
Bożena i Arkadiusz Kowalczykowie
Koordynatorzy akcji
Niestety trudna sytuacja panująca na świecie, rozszerzający się kryzys, odbijają się również na sytuacji finansowej wielu placówek udzielających różnorakiej pomocy potrzebującym. W dramatycznej sytuacji znalazło się Hospicjum Cordis, o czym można się dowiedzieć ze strony internetowej Hospicjum oraz z relacji wszelakich mediów, które podjęły temat sytuacji placówki.
Poniżej tekst ze strony zrzutka.pl, pod bardzo wymownym tytułem:
Hospicjum umiera powoli – podaruj mu życie![1]
Pomóż nam ocalić miejsce, które codziennie otacza opieką nawet 100 osób – dzieci i dorosłych – będących w terminalnym stanie choroby. Z każdym dniem problem się pogłębia, znaleźliśmy się w punkcie krytycznym i nasze hospicjum powoli umiera. Dlatego nie możemy dłużej czekać i musimy zacząć głośno o tym mówić. Z całego serca prosimy, wesprzyj naszą zrzutkę i pomóż nam przetrwać. Ocal naszych Podopiecznych przed umieraniem w cierpieniu i samotności.
Środki finansowe, które trafiają do nas co miesiąc m.in. w ramach finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, są zdecydowanie za małe w stosunku do realnych kosztów – ledwie wystarczają na wypłaty dla personelu… Pozostałe ogromne rachunki, które pojawiają się codziennie – bo przecież trzeba zapłacić za leki, opatrunki, wyroby medyczne, żywność, wodę, prąd i gaz – musimy opłacać pieniędzmi zebranymi podczas kampanii 1%, kiermaszów czy licytacji. Niestety te źródła nie są w stanie załatać ogromnej dziury budżetowej i nie są niewyczerpalne. Mimo problemów, nie poddajemy się i wciąż robimy to, co potrafimy najlepiej – opiekujemy się osobami chorymi i ich najbliższymi w najtrudniejszym momencie ich życia. Od 1990 roku niesiemy pomoc tym, których los doświadczył najciężej. W naszych oddziałach stacjonarnych dla dzieci i dorosłych przebywa na co dzień ponad 30 osób. Pod opieką domowego hospicjum dla dzieci znajduje się ok. 15 najmłodszych Podopiecznych, do których dojeżdżamy nawet 100 km. Domowe hospicjum dla dorosłych zabezpiecza ok. 50 chorych. Opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną obejmujemy również osoby w żałobie, prowadząc indywidualne i rodzinne konsultacje, a także terapeutyczne grupy wsparcia. Dla, dzieci chorych oraz osieroconych organizujemy kolonie wakacyjne i zimowiska. Opieka nad osobami umierającymi jest wyzwaniem i odpowiedzialnością. W ostatnim czasie nasze myśli codziennie krążą wokół wszystkich Podopiecznych, którzy mogą pozostać bez opieki. Dlatego – aby dalszym ciągu zapewniać pomoc potrzebującym na najwyższym poziomie – prosimy Was o wsparcie! Chorzy będący pod naszą opieką nie mają już siły, by walczyć, dlatego my musimy zrobić to za nich. Bo oni zasługują na wszystko, co najlepsze, na pewno nie na niepewność i strach.
Linki do relacji mediów na temat trudnej sytuacji Hospicjum poniżej:
Hospicjum Cordis zaprasza serdecznie na swój koncert charytatywny, który odbędzie się już 24.11.2022 w Restauracji Szyb Bończyk w Mysłowicach.
[1] https://zrzutka.pl/hospicjum-umiera-powoli-podaruj-mu-zycie