Podsumowanie wizytacji kanonicznej
11.02.2022

W dniach od 4 do 6 lutego w naszej parafii miała miejsce Wizytacja kanoniczna ks. bpa Grzegorza Olszowskiego. Wizytacja była zaplanowana na rok 2021, ale z racji obostrzeń jakie trwały w naszym kraju musiała zostać przełożona na inny termin. Niestety czas pandemii i tak pokrzyżował nieco plany wizytacji, bo trzeba było Sakrament Bierzmowania, którego miał udzielać ks. Biskup Grzegorz przełożyć na inny dogodny termin.

Każda parafia co 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną. Biskup przybywa do parafii, aby zapoznać się z całością działań duszpasterskich. Stara się także poznać jej kondycję materialną. Sprawdza również, jak zostały wypełnione wnioski i zalecenia powizytacyjne. Kilka dni wcześniej przed przyjazdem księdza Biskupa, w parafii pojawił się również ks. wizytator Grzegorz Śmieciński, który wczytywał się w  księgi parafialne i sprawdzał jak funkcjonuje nasza parafia w różnych dziedzinach parafialnego życia.

Tegoroczna wizytacja połączona była ze spotkaniem ks. biskupa Grzegorza z różnymi grupami wiernych naszej parafii. Już w piątek po Mszy Świętej wieczornej, podczas której witaliśmy księdza biskupa, miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej. Wspólny dialog z biskupem Grzegorzem na temat funkcjonowania parafii trwał długo i przebiegał w sympatycznej i pełnej życzliwości atmosferze. Ksiądz biskup pod koniec spotkania wpisał się do parafialnej księgi, odnotowując tym samym swoją obecność w naszej parafii i udzielił zebranym błogosławieństwa.

Drugi dzień pobytu księdza biskupa był podzielony na kilka części. Po wspólnej rannej Eucharystii w intencji chorych i seniorów naszej  parafii biskup Grzegorz udzielił obecnym w kościele indywidualnego błogosławieństwa, a następnie spotkał się z dziećmi i  grupami dziecięcymi, które przygotowały specjalne przedstawienie. W południe ks. Biskup udał się do katowickiej Katedry, aby uczestniczyć w Uroczystej Mszy Świętej na rozpoczęcie posługi w naszej Archidiecezji Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa. Po powrocie do naszej parafii w godzinach popołudniowych, ks. Biskup spotkał się z katechetami oraz Dyrektorami Ośrodka Rehabilitacyjno-Oświatowego, zaś po wieczornej Mszy Świętej na swoje spotkanie z księdzem Biskupem przybyła młodzież.

W ostatnim dniu wizytacji kanonicznej ksiądz biskup Grzegorz Olszowski głosił homilię na mszach dopołudniowych, a Uroczysta Pontyfikalna Eucharystia o godzinie 9:00 była podsumowaniem Jego wizyty w naszej parafii.

Ksiądz Biskup był pod wrażeniem działania naszej parafii, co jest zasługą księdza proboszcza Józefa jak i Jego poprzednika, księdza Stanisława Nogi- budowniczego i pierwszego proboszcza naszego kościoła. Oczywiście wszystko to z udziałem księży wikarych, poprzednio jak  i obecnie pracujących w naszej parafii oraz oczywiście Parafian, bo bez tego nie byłoby wspólnoty. Wspólnoty, która jest sercem parafii, jak to na koniec wizyty podsumował ksiądz Biskup Grzegorz.

Naszą parafię, kandydatów do bierzmowania (którzy oczekują z niecierpliwością na nowy termin Uroczystości) i księdza biskupa Grzegorza Olszowskiego polecamy gorącej modlitwie, polecając nas wszystkich opiece naszej patronki Pani Piekarskiej. Niech tegoroczna Wizytacja Kanoniczna przyniesie wielkie owoce, aby nasza parafia była jeszcze silniejsza Bogiem.

Poniżej I część z galerii zdjęć z tego wydarzenia. Całość znajdziemy >>> TUTAJ <<< Zapraszamy.

 

Tekst: Olek Matusek
Zdjęcia: Ola Holona, Grzegorz Zarychta, Ola Tondera, ks. Damian Szostok, Olek Matusek