Paczuszka dla Maluszka 2021
27.11.2021

Z inicjatywy Grupy Domowego Kościoła nasza parafia ponownie przyłączy się do świątecznej akcji „Paczuszka dla maluszka”. Pod choinką w prezbiterium, można składać paczki dla podopiecznych z katowickiego Hospicjum Cordis i Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Bogucicach. W zamian za złożony dar każdy ofiarodawca zabierze z choinki specjalną bombkę z aplikacją „Paczuszka dla maluszka”. Parafianie chcący wesprzeć to dzieło będą mogli przynieść paczki z podarunkami dla dzieci i młodzieży. Szczegóły tej akcji oraz listę potrzebnych artykułów przedstawiamy poniżej.

 


Fundacja Małych Stópek – jako organizator akcji „Paczuszka dla Maluszka” wskazała nam ponownie dwie placówki w Katowicach, którym pomagaliśmy w roku ubiegłym:

Hospicjum Cordis przy ul. Teofila Ociepki 2

Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza przy ul. Leopolda 1

Przypomnijmy, czym zajmują się oba ośrodki i jakie są ich potrzeby:


 

Hospicjum Cordis
rozpoczęło swoją działalność w wigilijny wieczór w 1990 roku. Obecnie pomocy udziela zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pod opieką Śląskiego Dziecięcego Hospicjum Aniołów Stróżów znajdują się dzieci w różnym wieku z chorobami nowotworowymi, neurologicznymi, metabolicznymi oraz wielowadziami, do których trzeba dojechać nawet 100km. Obecnie pod opieką Hospicjum znajduje się 19 dzieci w przedziale wiekowym 1,5 – 25 lat. W związku z obciążeniami chorobowymi dzieci są zupełnie zależne od swoich opiekunów i wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. Ze względu na wysoki stopień niepełnosprawności większość podopiecznych ma potrzeby bardzo zbliżone do potrzeb małych dzieci. Zespół hospicyjny składa się z lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, rehabilitantów, muzykoterapeutów, kapelanów, pracowników socjalnych i wolontariuszy, którzy dokładają wszelkich starań, by zapewnić możliwie najlepszy komfort życia swoim podopiecznym, dostarczając im wszechstronnej i specjalistycznej opieki. Więcej informacji o Hospicjum na stronie: https://hospicjumcordis.pl. Jak moglibyśmy pomóc Hospicjum? Najbardziej potrzebują: chusteczek nawilżanych, podkładów higienicznych 90×60, pampersów Seni 1 i 2, artykułów pielęgnacyjno – higienicznych do ciała i włosów (takich jak: żele pod prysznic, szampony, antyperspiranty, balsamy do ciała; w przypadku wszystkich artykułów prosimy, aby były to przede wszystkim – ze względu na wiek części podopiecznych – kosmetyki dla młodzieży i kosmetyki damskie/męskie), deserków w słoiczkach i tubkach, soczki dla dzieci, maści linomag oraz alantan, pieluch tetrowych. Personel Hospicjum prosi jednak bardziej o balsamy, a nie oliwki, ponieważ zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku ich najmniejszych podopiecznych. Natomiast pampersy Seni to co prawda pampersy dla dorosłych, jednak znaczna część podopiecznych Hospicjum używa ich, ponieważ są po prostu większe, a w przypadku osób leżących, ale jednak wykonujących często różne niekontrolowane ruchy, są po prostu dużo bardziej komfortowe.

 


Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza  prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach.
Centrum administracyjne „Wspieranie w rozwoju”  obsługuje ogółem 6 placówek opiekuńczo – wychowawczych, w których przebywają dzieci i młodzież w wieku od 3 do 21 lat. W chwili obecnej w placówkach prowadzonych przez Siostry przebywa 75 dzieci. Jest wśród nich 12 przedszkolaków: 8 chłopców i 4 dziewczynki, 39 dzieci w szkole podstawowej: 23 chłopców i 16 dziewczynek i 24 młodzieży szkół ponadpodstawowych: 15 chłopców i 9 dziewcząt. Wychowankowie przebywają w placówce opiekuńczo – wychowawczej z powodu dysfunkcji i niewydolności wychowawczej własnych rodzin. W chwili obecnej ich podstawowym obowiązkiem jest nauka i przygotowanie się do normalnego życia w społeczeństwie. Podopieczni placówki ucieszą się z każdego upominku, ale najbardziej przydatne im będą kosmetyki, takie jak: szampony, żele pod prysznic, mydła w płynie, odżywki do włosów, balsamy do ciała, kremy, dezodoranty w kulce lub sztyfcie, pasty do zębów, chusteczki nawilżane, a dla najmłodszych podopiecznych: zabawki, maskotki, kolorowanki, a także przybory szkolne.

Ponieważ wskazane nam ośrodki sprawują opiekę nad dziećmi i młodzieżą w różnym wieku oraz zgłosiły swoje zapotrzebowanie na różne przedmioty zwracamy się  z prośbą o pakowanie powyższych przedmiotów w taki sposób, aby można było określić  do którego ośrodka mają trafić. Można użyć torby na prezenty, albo np. opisać zawartość paczki, co ułatwi skierowanie jej pod właściwy adres. Można np. oznaczyć paczki literą „S” – jak Siostry lub „H” – jak Hospicjum.

Obie placówki nie zgłosiły zapotrzebowania na odzież, prosimy o uszanowanie ich woli.

PS. poniżej zdjęcia z ubiegłorocznej akcji

Tekst: Bożena i Arkadiusz Kowalczyk
Koordynatorzy akcji
Zdjęcia: Archiwum parafialne