Turniej szachowy dla dzieci

W dniu 28.12.2019r. w podziemiach naszego kościoła odbył się Świąteczny Turniej Szachowy o Puchar Księdza Proboszcza. Do udziału w turnieju zgłosiło się 27 uczestników, którzy zostali przydzieleni do dwóch kategorii wiekowych do lat 7 i do lat 14 . O godz. 9.30 w rejestracji zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy wraz z rodzicami, gdzie potwierdzali swoja obecność. O godz 10-tej nastąpiło powitanie i rozpoczęcie przez księdza proboszcza i organizatorów turnieju. Wszyscy zostali poinformowani o zasadach i przebiegu turnieju.

W kategorii do lat 7 było 8 zawodników, którzy rozegrali 5 rund, natomiast zawodników do lat 14 było 19 i rozegrali 7 rund. W przerwach między rundami animatorzy zachęcali uczestników w osobnej salce do zabawy polegającej na lepieniu wybranej figury szachowej z kolorowej masy. Wszyscy z chęcią przyłączyli się do zabawy, a dzieci i dorośli bardzo się zaangażowali i stworzyli piękne figury.

Po drugiej rundzie każdy z uczestników dostał prowiant. Wszyscy obecni przez ten czas mogli korzystać z kawiarenki, gdzie można było otrzymać kawę, herbatę oraz ciasteczka. Nad całym przebiegiem turnieju nadzór sprawował sędzia i dwóch pomocników, którzy w razie pytań pomagali uczestnikom w rozgrywkach. Przez cały turniej rodzice kibicowali i wspierali swoje dzieci. Po zakończeniu wszystkich rund nastąpił najbardziej oczekiwany moment rozdania nagród i wyłonienia zwycięzców. Trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej otrzymało puchary, medale i mieli możliwość jako pierwsi wybrać siebie nagrodę rzeczową.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplom za udział, medal i nagrodę w postaci wybranej przez siebie gry edukacyjnej. Na zakończenie nastąpił pokaz wykonanych przez figur szachowych, a biorące udział dzieci zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Całe wydarzenie okazało się świąteczny rodzinnym spotkaniem, spędzeniem wspólnego czasu  jak i pełnym emocji, ale i świetnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zachęci do poszerzenia wiedzy i doskonalenia gry w szachy i spotkania się przy następnych rozgrywkach szachowych.

Turniej uświetnił również występ naszego ministranta Jakuba Hibszera. Jakub jest mistrzem Polski Juniorów w układaniu kostki piramidki. Potrafi to zrobić zaledwie 4 sekundy co zademonstrował nam podczas turnieju.

Tekst: Barbara Gurbiel
Zdjęcia: Barbara Mruk