Misje Święte- rekolekcje o większej sile

Misje Święte w Parafii to wyjątkowy czas pogłębiania naszej relacji z Bogiem. Sam termin Misje kojarzy nam się z wyprawami w miejsca odległe, gdzie Bóg jest Kimś nieznanym, nowym, odkrywanym kawałek po kawałku. Taki obraz Misji mimo globalnego rozwoju świata, wciąż jest prawdziwy i to nie tylko w odległych zakątkach Ziemi. My – ludzie wiary, ochrzczeni, wtajemniczeni w historię zbawienia ludzkości, mamy ten przywilej bycia blisko Boga i prawdy głoszonej przez Boży Kościół. Mamy możliwość stałego rozwoju i kształtowania wiary a wszystko to w oparciu bliskość Boga w Eucharystii, w świątyni, do której większość z nas dociera w nie więcej niż 10 minut.

Mogło by się wydawać, że na wyciągnięcie ręki posiadamy wszystko, co czyni nas szczęśliwymi, pytanie jak bardzo o to dbamy? W dobie pędu za nowoczesnością, pracy nad ludzkie siły, ciągłego zabiegania o dobro nasze i bliskich, tracimy kontakt z Tym, który na dobrą sprawę jest WSZYSTKIM a dając nam siebie, daje nam WSZYSTKO. Nasze osiedle to nie odległy busz a nowoczesne miejsce, gdzie jak okiem sięgnąć ludzie inteligentni, wykształceni, znaczący wiele w życiu rodzinnym i społecznym, zmagają się z codziennością, która wcale nie jest łatwa i kolorowa, jak pozornie zapewniają nas o tym wszechobecne media. Każdy z nas potrzebuje Boga, choć często o tym zapominamy. Po to właśnie są Misje. By na chwilę zwolnić, by pomyśleć, znaleźć czas na zastanowienie, posłuchanie Misjonarza na odkrywanie na nowo, na małą korektę naszej wiary, może dla niektórych na uzupełnienie jej luk, które powstały przez lata a dla innych może nawet na odbudowę całego fundamentu dobrego życia jakim jest wiara…

Misje to takie wyjątkowe rekolekcje w parafii, jeszcze mocniej i dosadniej przeżywane, trwają dłużej niż standardowe rekolekcyjne formacje i organizowane są rzadziej. Przeżywanie Misji praktykuje się w odstępach około 10 lat, ich Symbolem jest KRZYŻ – znak Bożego Zbawienia. Pierwsze Misje w naszej parafii – o czym informuje tabliczka umieszczona na krzyżu misyjnym – odbyły się w 1987 roku. Każde następne upamiętniają kolejne ujęte na krzyżu lata.

Są dla wszystkich – bez wyjątku, młodszych i starszych, dla mających rodziny i samotnych, zdrowych, chorych, tych którzy czują się silni w wierze i tych, którzy wątpią, poszukują. Tak ważne jest, by znaleźć czas i przyjść by posłuchać, pomodlić się, przemyśleć, może wyspowiadać po wielu latach. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na to ważne parafialne wydarzenie, które ma służyć nam wszystkim, w końcu Bóg troszczy się o wszelkie życie a najbardziej o najpiękniejsze stworzenie jakie uczynił – o Człowieka.


Tekst: Grażyna Grzegorek