Witraże w naszym kościele

Witraż – ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelaznymi sztabami. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami oddaje charakterystyczne elementy (głowę, oczy, ręce, fałdowanie szat, cieniowanie figur). Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była w starożytności, jednak została rozpowszechniona od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji.

Tak o witrażu „mówi” Wikipedia. A co my możemy powiedzieć? My mówimy z dumą- MY TEŻ MAMY! I to nie jeden! Tak, to prawda. Od momentu kiedy nasza parafia ma nowego proboszcza (czyt. ksiądz Józef Więcek) rozpoczęły się starania o to, aby i w naszym kościele  pojawiły się własnie one. Informacja o tym, dość szybko rozeszła się wśród parafian i ku radości wszystkich zainteresowanych sprawy nabrały tempa. Dziś nasze oczy mogą cieszyć się scenami z życia Maryi (to witraże na chórze), witrażem przedstawiającym Świętą Barbarę, patronkę górników oraz najnowszym zamontowanym w tym tygodniu – Świętą Ritę, o którą mocno zabiegali parafianie, a który pojawił się w oknie przy schodach na chór.

Kolejnym witrażem jaki pojawi się w naszym kościele, a na który jest przygotowane już miejsce w prezbiterium, będzie witraż przedstawiający patrona naszego księdza proboszcza – Świętego Józefa. Czy będą jeszcze kolejne? Czas pokaże! W tym miejscu należy zaznaczyć i podziękować wszystkim tym osobom, które stały się fundatorami naszych pięknych witraży.

Zapraszam zatem do galerii zdjęć i oczywiście do tego, aby podziwiać witraże osobiście w kościele, a jest co oglądać. Są piękne! 🙂


Poniżej opis witraży „Z życia Maryi” znajdujące się na chórze:

 1. Narodzenie Maryi
 2. Zwiastowanie
 3. Narodzenie Pana Jezusa
 4. Ucieczka do Egiptu
 5. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
 6. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni
 7. Rodzina Święta
 8. Cud w Kanie Galilejskiej
 9. Droga Krzyżowa – Spotkanie z Matką
 10. Matka pod Krzyżem
 11. Zdjęcie Jezusa z Krzyża
 12. Zesłanie Ducha Świętego
 13. Wniebowstąpienie
 14. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi

  Tekst: Olek Matusek
  Zdjęcia: Aleksandra Holona, Olek Matusek