Słowo ks. Proboszcza
podsumowujące
rok 2022
05.01.2023

Drodzy Parafianie!

Pożegnaliśmy stary rok, przed nami nowy czas dany nam od Pana. Jak co roku pragnę wspomnieć i podzielić się z Wami tym, co razem przeżyliśmy we wspólnocie parafialnej w minionym roku, oraz nadzieją, którą noszę w sercu, patrząc w przyszłość.

Wszystko powierzam dobremu Bogu i naszej patronce Maryi Piekarskiej, zarówno to, co już za nami, oraz to z czym przyjdzie nam się mierzyć w rozpoczynającym się nowym roku. Wiemy, że daremne są trudy ludzkich serc, gdy nad nimi nie ma Bożej ręki. Dlatego dziękuję Panu za całe dobro jakiego doświadczyliśmy w ostatnim czasie i proszę słowami Ojca Dolindo: „Jezu, Ty się tym zajmij”.

Dziękuję Także Wam, zaangażowanym członkom naszej parafialnej wspólnoty i Bogu dziękuję za Was. Jesteście narzędziami w Jego rękach, dzięki Waszej trosce, tak bardzo namacalne jest dobro, jakie dzieje się tutaj na Górnym Tysiącleciu.

Pozwólcie, że przedstawię pokrótce wszystko to, co wydarzyło się w naszej wspólnocie, co udało się zrealizować zarówno w sferze duchowej jak i materialnej.

 

Rok 2022 rozpoczął się z wielką nadzieją, że powoli kończymy zmagania z pandemią koronawirusa. Wszystko szło ku dobremu, lecz ciągle jeszcze byliśmy ograniczani obostrzeniami. Dlatego odwiedziny kolędowe przyjęły sprawdzoną już formę Mszy św. sprawowanych za mieszkańców poszczególnych bloków. Ta forma – okazała się bezpieczna i bardzo dobrze przyjęta przez Parafian.

W styczniu przeżywaliśmy też kolędowanie ze scholą, oraz spektakl „Gość Oczekiwany” – który wystawiła młodzież Oazowa.

Na przełomie stycznia i lutego rozpoczęła się w naszej parafii wizytacja kanoniczna, przekładana wcześniej ze względu na pandemię. Gościliśmy we wspólnocie ks. bpa Grzegorza Olszowskiego oraz innych księży wizytatorów i osoby świeckie, które sprawdzały funkcjonowanie parafii pod względem duszpasterskim, społecznym, finansowym a także w wymiarze technicznym.

Odprawiona została uroczysta Msza św. pontyfikalna, celebrowana przez ks. bpa Grzegorza, duszpasterz spotkał się z księżmi pracującymi w parafii, katechetami, z Parafialną Radą Duszpasterską, pracownikami, dziećmi, młodzieżą i działającymi w parafii grupami. Wizytacja przebiegła spokojnie i z dobrym wynikiem, z czego bardzo się cieszę. Wszyscy tworzymy ten Kościół – tę wspólnotę i jest to dzieło wypracowane naszymi wspólnymi siłami. Tak więc jest to nasza wspólnotowa radość z tego, że parafia dobrze funkcjonuje realizując wszystkie powierzone jej zadania.

Na początku roku dzięki uprzejmości jednej z rodzin w naszej parafii, udało się zorganizować stałe łącze internetowe, dzięki któremu jakość transmisji z kościoła znacznie się poprawiła.

W lutym odbył się tradycyjny Dzień Chorego, tak bardzo wyczekiwany przez osoby starsze i chore. Powoli wracaliśmy na „stare tory”, nikt nie spodziewał się, że dotknie nas kolejne bolesne doświadczenie – staniemy się świadkami okrutnej wojny w Ukrainie.

W tym miejscu pragnę podziękować z całego serca za odzew, jaki podjęli Parafianie na prośbę o wsparcie ukraińskich uchodźców, oraz tych, którzy zostali w Ojczyźnie, by walczyć z najeźdźcą. Dziękuję tym, którzy angażowali się w zbiórki pieniężne i pomoc rzeczową organizowaną z udziałem parafii oraz tym, którzy we własnym zakresie pomagali uciekającym przed wojnom rodzinom. Było to i wiem, że trwa nadal, mocne świadectwo jakie daliście w godzinie próby. Świadectwo miłości do bliźniego, za to składam ogromne Bóg zapłać!

25 marca duchowo łączyliśmy się z całym światem, spotykając się w świątyni na modlitwie i odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziękuję za każdą modlitwę, która płynęła w intencji zakończenia tej wojny i nadal o nią proszę. Zapraszam też na Msze św. sprawowane za naszą Ojczyznę i o dar pokoju, w pierwsze soboty miesiąca o 12.00. Jest to niezmiernie ważna modlitwa, bo w niej ofiarowujemy się Bogu i Maryi prosząc o to, czego często na co dzień nie doceniamy, nie zdając sobie sprawy jak kruche jest życie, nasze bezpieczeństwo i dar wolności. Polecam to nieustannemu omadlaniu.

W cieniu wojny na Ukrainie rozpoczęliśmy wielki post. Wraz z nim 40. godzinną adorację Najświętszego Sakramentu i pasyjne nabożeństwa. Odbyły się także wielkopostne rekolekcje – już w tradycyjnej formie. Młodzież i szafarze przygotowali Misterium Męki Pańskiej a zespół Herd zaprezentował muzyczno-wizualny projekt „Szukając Oblicza”, który opowiadał historię powstania relikwii – chusty z Manopello.

W miesiącu marcu ks. bp. Marek Olszowski bierzmował młodzież – uczniów szkół artystycznych i szkoły podstawowej. 25 marca rozpoczęliśmy kolejną Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – zdeklarowani parafianie podjęli 9-cio miesięczną modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci.

Z wielką radością przeżywaliśmy Wielkanocne Triduum i Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie były one już tak jak w poprzednich latach obwarowane surowymi obostrzeniami. Wielu Parafian z nieukrywaną radością wracało do uczestnictwa w Mszach św., niestety, nie wszyscy. Dwuletnie zawirowania pandemiczne i podsycanie negatywnych nastrojów społecznych, odbiły swoje piętno na obliczu naszej wspólnoty. Proszę o modlitwę za wszystkich mieszkających na osiedlu Tysiąclecia. Jest ono zaliczane do jednego z najpiękniejszych w kraju a na pewno na Śląsku. Nie chciałbym, by stało się miejscem, w którym odrzuca się Boga, w którym zatracone są wartości chrześcijańskie, gdzie pozorna nowoczesność chwieje ludzkimi duszami. Ten mały kościołek zawsze tętnił i póki co, tętni życiem. Jest to nasze miejsce, my je tworzymy, my budujemy tę wspólnotę od ponad 30 lat dzieląc się Bożą miłością i tym wszystkim co niesie historia zbawienia. Przekazujmy proszę te wartości, nie odcinajmy korzeni. Walczmy o młode pokolenie, by nie doszło do sytuacji jaką widzimy w innych krajach, gdzie pozorne radości prowadzą do nieszczęść, smutków, samozagłady. Uczmy się proszę na nowo prawdziwej miłości i wiary. Otwierajmy serca na Boga i drugiego człowieka. Tylko to daje poczucie prawdziwego szczęścia i pokoju w sercach. Nic innego, choćby najbardziej spektakularnego, tego nie zapewni.

Miesiąc maj – Maryjny czas tak bardzo nam bliski. Czas majowych nabożeństw i przystępowania dzieci do Pierwszej Komunii św. W tym miejscu dziękuję rodzicom dzieci komunijnych za tę troskę o przygotowanie swych pociech do zjednoczenia z Jezusem. Pielęgnujcie w swoich dzieciach tę potrzebę udziału w Mszach św. i przystępowania do Sakramentu Eucharystii. To największy dar jaki otrzymujemy – dar dostępny od zaraz, tu i teraz. Korzystajmy z niego!

W maju święcenia kapłańskie przyjął nasz parafianin Jarosław Kurek. Dokonało się to w Irlandii, gdzie obecnie przebywa. Razem z nim przeżywaliśmy tę radość podczas Mszy św. prymicyjnej, którą odprawił także w naszym kościele.

W ostatnią niedzielę maja odbyła się doroczna pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium w Piekarach Śl. Z naszej parafii grupa pielgrzymów wyruszyła też na pielgrzymkę objazdową do Pilicy, Miechowa i Tyńca. Można rzec, był to też znak, że wraca czas tradycyjnego pielgrzymowania, już bez obostrzeń i zakazów. Znów mogliśmy poczuć pielgrzymkową wspólnotę i spędzić czas ze znajomymi, przyjaciółmi, pomodlić się wspólnie i zobaczyć ciekawe miejsca.

W czerwcu świętowaliśmy uroczystość Bożego Ciała. Po uroczystej Mszy św. wyruszyła procesja – tym razem już ulicami osiedla. Dziękuję za świadectwo wiary, za publiczne kroczenie za Chrystusem. Niech budzi się w nas pragnienie naszych małych osobistych procesji, byśmy każdego dnia szli za Mistrzem.

W czerwcu odbyły się też wybory na kolejną kadencję do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wierni dość licznie uczestniczyli w głosowaniu, na podstawie którego wyłoniono nowych członków Rady. Złożyli oni uroczyste ślubowanie i zobowiązali do wspierania działań parafii i pomocy w organizowaniu jej funkcjonowania, zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym.

W miesiącu tym – decyzją ks. abp. Skworca dokonała się zmiana Wikarych. Ks. Jakub skierowany został do pracy w Rudzie Śl. – Czarnym Lesie, a w jego miejsce posługę podjął ks. Patryk Dawid – neoprezbiter.

Na tegoroczne czerwcowe, Światowe spotkanie Rodzin w Rzymie wybrała się jedna z rodzin naszej parafii, należąca także do Kościoła Domowego. Dzięki nim mogliśmy bliżej poznać zamysł tej inicjatywy i posłuchać o ciekawych wydarzeniach w jakich uczestniczyli. Zaprezentowali je nam podczas specjalnej relacji pt. „Rzym i 12 Aniołów”. Cieszę się, że jako rodzina naszej wspólnoty, nas reprezentowali, dając świadectwo wiary, przynależności do Boga i wzajemnej bardzo ludzkiej a jakże pięknej rodzinnej miłości. Dziękuję im za to i zachęcam wszystkich do odważnego zakosztowania tego, jak spójna i wartościowa może być rodzina Bogiem silna.

W sierpniu w Winowie odbyły się rekolekcje z Ojcem Pio a ministranci wybrali się na wakacyjne rekolekcje.  Panie i dziewczęta pielgrzymowały na piekarskiej wzgórze, tym samym tradycja pielgrzymek sierpniowych wróciła do dawnej formy i mam nadzieję, tak już zostanie.

W pierwszą niedzielę września radowaliśmy się odpustem parafialnym. W to doroczne parafialne święto, zanosiliśmy do Maryi Piekarskiej sprawy bliskie naszym sercom, naszej wspólnocie i rodzinom.

W październiku tradycyjnie gromadziliśmy się na różańcowych nabożeństwach. W tym roku dzieci podjęły się udziału w akcji „Kwiaty dla Maryi – naszej Mamy”. Przychodząc na nabożeństwa różańcowe, przynosiły kwiaty wykonane własnoręcznie. Pod koniec miesiąca przed wizerunkiem Maryi rozlała się, można powiedzieć, cała łąka pięknych kwiatów. Za tę akcję i zaangażowanie dzieci i całych rodzin, składam Bóg zapłać.

W listopadzie modliliśmy się, jak co roku, za naszych zmarłych. Odprawiano Msze św. i nabożeństwa za dusze zalecane w wypominkach. Czas zadumy, przypomina o świętym niebie, o tym by starać się żyć w gotowości do spotkania z Panem. Jest to też czas, w którym przypominamy sobie o gorętszej modlitwie za naszych zmarłych. Bardzo proszę by tę modlitwę nieustannie za nich zanosić. Nie tylko w listopadzie ale przez cały rok. Pamiętajmy o duszach w czyśćcu cierpiących, o tym, że możemy swoją modlitwą, czy ofiarą Mszy św. przybliżyć je do chwały Pana. Nie wiemy tego, co będzie gdy nasze dusze znajdą się po drugiej stronie. Dbajmy o to już tu, na ziemi i dbajmy o tych, którzy czekają w czyśćcu na nasze modlitewne wsparcie. Pragnę zachęcić także do udziału w Mszach św. ofiarowanych za dusze w czyśćcu cierpiące. Msze te sprawowane są w każdy 3. piątek miesiąca o godz. 15.00.

Jak zawsze w listopadzie swoje święto obchodzili ministranci. Pod patronatem św. Tarsycjusza modliliśmy się za nich i ich bliskich. Służba Bogu przy ołtarzu jest pięknym wyzwaniem dla tych młodych ludzi. Uczy systematyczności, obowiązkowości, a przede wszystkim trwania przy Bogu. To w niczym nie kłóci się z radościami młodzieńczego wieku, a wręcz przeciwnie – kształtuje charakter i daje wiele okazji do bycia prawdziwie radosnym. Zapraszamy nowych kandydatów, którzy chcieliby dołączyć do ministranckiej rodziny.

W ostatnią niedzielę listopada rozpoczęliśmy adwent. Razem z nim, czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Upłynął on pod znakiem rorat i adwentowych, nabożeństw, które naznaczone są czuwaniem i przygotowywaniem naszych serc do wyjątkowych narodzin – narodzin małego Jezusa. Dzieci  przychodzące na roraty miały okazję zapoznać się z historią zbawienia, którą opowiadał gość – św. Joachim – dziadek Pana Jezusa. W tym miejscu, chcę tez podkreślić znaczenie tego wymownego czasu, który nie tylko poprzedza Boże Narodzenie… tak naprawdę ma nas przygotować do powtórnego przyjścia Pana. Pamiętajmy o tym w kolejnych latach naszego życia.

Przedświąteczny czas cechowała też nasza wzmożona czujność i chęć dzielenia się z potrzebującymi. W parafii przeprowadzono zbiórkę pieniężną na ubóstwo energetyczne dla najuboższych osób w diecezji, a także zbiórkę paczek dla biednych w diecezji i naszej parafii oraz dla mieszkańców Ukrainy. Akcja ta pilotowana była przez Caritas diecezjalną.

Jak co roku z inicjatywy Domowego Kościoła przyłączyliśmy się także całą parafialną wspólnotą do akcji „Paczuszka dla Maluszka” – zbierając podarunki dla podopiecznych Hospicjum Cordis i placówki opiekuńczo-wychowawczej z Katowic. Wiem, jak wielu z Was, mimo przedświątecznego zagonionego czasu, skrupulatnie kompletowało wyposażenie paczek dla tych instytucji. Dziękuję za ten dar serca! Za każde wasze wsparcie tego typu inicjatyw.

8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP w Godzinie Łaski, odprawiona została Msza św., w której polecaliśmy wszystkich parafian i modliliśmy się o potrzebne łaski dla nich, a także o dar nawrócenia dla grzeszników. Ogromną radością jest dla mnie fakt, że bardzo wiele osób przychodzi modlić się na tę Msze św., przystępuje do Komunii św. i ofiarowuje wszystkie ważne dla nas sprawy, Maryi Niepokalanej. Korzystajmy z takich momentów łaski, bo one trwają cały czas. Bóg czeka i nie ogranicza nam ani miejsca, ani czasu by nas karmić Słowem i Ciałem.

Święta Bożego narodzenia przeżyliśmy spokojnie, choć wiem, że dla wielu był to czas pożegnań z bliskimi. Zapewniam o modlitwie za tych, których już między nami nie ma.

Tegoroczne odwiedziny kolędowe rozpoczęliśmy w adwencie, w tradycyjnej formie. Dziękuję wszystkim, którzy otwierają drzwi i proszą o błogosławieństwo dla swoich rodzin i domów. Odsetek osób wpuszczających kolędę jest coraz mniejszy. Staram się zrozumieć, że mają na to wpływ różne czynniki. Jednak jest to smutne i trudne dla mnie, bo to oznacza, że ludzie nie podejmują dialogu. Od rozmowy wszystko się zaczyna, od niej tak wiele zależy. Dziękuję tym, którzy życzliwie odnoszą się do tych odwiedzin a pozostałych polecam modlitwie.

Tak minął 2022 rok. Podzieliłem się wszystkimi ważniejszymi wydarzeniami, byśmy wspólnie raz jeszcze mogli spojrzeć z perspektywy rozpoczynającego się roku na to, co już było. Był to dobry rok dla parafii, choć na pewno nie łatwy. Ale skoro ciągle tu jesteśmy i dziś stoimy przed Panem, to znaczy że był dobry.

Jako parafia realizowaliśmy wszystkie duszpasterskie zadania. Spotykały się wszystkie parafialne grupy osób dorosłych,  odbywały się formacje ministrantów, dzieci, młodzieży i kandydatów do bierzmowania. Powstała kolejna grupa Żywego Różańca – św. Antoniego. Powstaje też następna – św. Jana Pawła II. Zapraszam osoby chętne do podjęcia się tej modlitewnej inicjatywy. To „tylko” i „aż” 10-tka różańca dziennie a ogrom wymodlonych łask, jest nie współmierny.

Przez cały rok, z przerwą na wakacje, odbywały się też spotkania seniorów organizowane przez Miasto Katowice, Stowarzyszenie „Wspólnie Razem” i Radę Dzielnicy nr 9 Osiedla Tysiąclecia.

Ponadto od jesieni z inicjatywy parafialnej grupy Caritas, seniorzy spotykali się także, w pierwsze piątki miesiąca, na Mszy św. o godz. 10.00. Ofiarowano je Sercu Pana Jezusa w intencji osób chorych i starszych, w grudniu Msza św. połączona była także z udzieleniem sakramentu chorych. W nowym roku będziemy kontynuować te Msze św. i spotkania. Wszystkich starszych i chorych gorąco na nie zapraszam.

Ogromną radością jest dla mnie fakt, że przez cały rok odbywały się wszystkie okolicznościowe nabożeństwa i Msze św. w tym Msze św. Fatimskie (od maja do października). Bez ograniczeń udzielaliśmy także sakramentów. Udzielaliśmy sakramentu Chrztu św., do pierwszej Komunii św. przystąpiły dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci klas 3. Ks. bp Grzegorz Olszowski udzielił sakramentu bierzmowania – naznaczając młodzież światłem Ducha św. – na znak chrześcijańskiej dojrzałości. Kilka par przyjęło także sakramentalny związek małżeński, część z nich poza parafią. Wszystkich tych, którzy przystąpili do sakramentów świętych, proszę o trwanie w tym co święte, o pielęgnowanie tego Bożego znamienia w sobie, a Parafian i ich bliskich, proszę o modlitwę za nich.

Trwamy teraz w świątecznym i noworocznym nastroju. Zamykamy pewien rozdział i otwieramy nowy. Proszę dbajmy o siebie i bliskich o nasze i ich dusze. Dbajmy o dusze tych, którzy poprzedzili nas w przejściu do wieczności. Jest prosta recepta na szczęście – jak to powszechnie mówimy. Choć wielu naśmiewa się z tego – kluczem jest trwanie w komunii z Bogiem. Przylgnięcie do Niego, przynoszenie wszystkich spraw przed Jego oblicze. Dodatkowo Mamy wsparcie w Maryi – największej orędowniczki. Mamy nad sobą także orędownictwo świętych i aniołów, którzy nas prowadzą. Korzystajmy z tego.

Jako proboszcz tej parafii polecam, jak co roku Panu Bogu i Maryi Piekarskiej naszej patronce, całą naszą parafialną wspólnotę. Polecam duchowość nas wszystkich, by nie zgasła w nas iskra wiary i byśmy mieli prawdziwą miłość w sercach i zapał by nieść tę wiarę innym, którzy odsunęli się od Boga.

Polecam w modlitwie wszystkie Wasze rodziny, sprawy pokoju, zakończenia wojny w Ukrainie, sprawy związane z bezpieczeństwem naszej Ojczyzny, nas wszystkich.

W ręce Maryi i Jezusa składam też sprawy bardzo przyziemne, które są nieodłączną częścią naszego bytu. Wszystko co stanowi wymiar materialny – naszą świątynię, jej wyposażenie, otoczenie a także osoby zaangażowane – pracowników, wolontariuszy, dobrodziejów. Proszę o światło Ducha Świętego w mądrych i gospodarnych działaniach na rzecz parafii. Byśmy wspólnie zarówno duszpasterze jak i cała wspólnota parafialna z odpowiedzialnością i troską dbali o ten Boży Dom.

I dziękuję Wam, Drodzy Dobrodzieje i Darczyńcy za Waszą ofiarność. Za troskę, którą okazujecie w dobrym słowie, w modlitwie, w czynach, w ofiarach składanych na rzecz naszej parafii. Nikomu nie musze tłumaczyć jak trudne gospodarczo czasy nastały. Jako parafia też borykamy się z tym i nas też to dotyka. Dlatego tym bardziej dziękuję za wsparcie materialne, za otwarte serca, którymi dzielicie się dbając o naszą wspólnotę.

Dzięki ofiarom składanym dla parafii, na rzecz kolekty specjalnej – w kościele, czy też w postaci przelewów na parafialne konto, mogliśmy pokrywać wszystkie rachunki za media, wszystkie obowiązkowe płatności i kontynuować, na ile to możliwe,  modernizacje i remonty.

Za całe dobro jakie okazaliście Państwo w minionym roku, składam gorące Bóg zapłać! Zapraszam na Mszę św. w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.00, sprawujemy ją przez Niepokalane Serce Maryi w intencji wszystkich naszych dobroczyńców oraz ich rodzin.

 

Dzięki Waszej ofiarności, mimo znacznego wzrostu cen towarów i usług oraz postępującej inflacji w 2022 roku udało się zrealizować następujące remonty i inwestycje:

 

  • zakończono modernizację pod zadaszeniem kościoła w części okiennej, w tym ocieplenie, tynkowanie i malowanie ściany,
  • wykonano remont pomieszczenia gospodarczego dla organistek,
  • wykonano oświetlenie witraży w świątyni,
  • zakupiono kwiaty ogrodowe, wielosezonowe, którymi obsadzono kapliczki oraz teren przy kościele,
  • zakupiono nowy baldachim procesyjny,
  • wykonano nowoczesną toaletę dla parafian, przystosowaną do osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców z małymi dziećmi, posiada ona przewijak dla niemowląt. Toaleta mieści się pod zakrystią,
  • wymurowano drugą część kapliczek różańcowych wokół świątyni,
  • zakupiono nowe sztachety do płotu, wykonane z metalu odpornego na korozję, ich montaż zaplanowano w okresie wiosennym,
  • by podkreślić wagę ołtarza i znaczenie tego miejsca w świątyni, wykonano jego podświetlenie, z możliwością zmiany barwy – zgodnie z kolorystyką praktykowaną wg kalendarza liturgicznego,
  • wykonano podpięcie internetowe umożliwiające stałą transmisję z kościoła, w dobrej jakości odbioru,
  • po incydencie z napaścią na pracownika parafii oraz naruszeniem dóbr materialnych w kościele, zakupiono kolejne kamery i wykonano monitoring wokół świątyni w celu podniesienia bezpieczeństwa osób tutaj przebywających.

 

Inwestycje te i remonty sfinansowane zostały z ofiar Parafian i dobrodziejów spoza parafii, którzy przychodzą modlić się do naszej świątyni, a także przez anonimowego sponsora.

Parafia płaciła także na bieżąco wszystkie rachunki za media, oraz opłacała zatrudnionych pracowników wraz z kosztami ubezpieczenia. W tych wydatkach znalazło się: ogrzewanie kościoła – z kosztami porównywalnymi do ubiegłego roku; energia elektryczna – w tym roku niestety rachunki były dwukrotnie wyższe względem roku 2021; opłaty ZUS pracowników oraz ZUS i podatki księży, wynagrodzenia pracownicze i doraźna pomoc potrzebującym.

Jak każdego roku część kolekt zbieranych w parafii przekazaliśmy na działalność Kościoła: na Misje, Seminarium Duchowne, zakony kontemplacyjne, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Fundusz Obrony Życia, przekazaliśmy ofiary na jałmużnę postną, Boży Grób w Jerozolimie i potrzeby Chrześcijan w Ziemi Świętej, na Caritas Archidiecezji oraz całoroczną działalność Archidiecezjalną (6 kolekt). Przekazaliśmy także kolekty przeznaczone na renowację piekarskiej Kalwarii i na remont katedralnej krypty.

Braliśmy też udział w zbiórkach diecezjalnych: na Fundusz Misyjny Ad Gentes, Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia, Fundację Papieską i Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Zebrane zostały także dodatkowe zbiórki, ogłaszane na bieżąco przez ks. arcybiskupa, w tym: pomoc dla Ukrainy ogarniętej wojną i ukraińskich uchodźców oraz na pomoc osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym.

Parafia przekazała także kolektę powizytacyjną na wyposażenie domu rekolekcyjnego w Piekarach Śl.

Ponadto jak co roku parafia brała udział w akcji Św. Krzysztof –  „1 grosz za jeden kilometr”, z której zebrane ofiary przekazaliśmy na zakup środków transportu na misjach .

W tym roku ze względu na trudne warunki gospodarcze, parafia nie otrzymała wsparcia od instytucji, które pomagały nam finansowo w latach ubiegłych. Jedynym dodatkowym wpływem zasilającym finanse parafii, były środki od Stowarzyszenia „Wspólnie Razem”, które otrzymaliśmy za udostępnienie salki przy organizacji czwartkowych spotkań z seniorami i warsztatów kosmetycznych dla seniorów.

 

Co planujemy w przyszłości?

 

Myślę, że w nowym roku czeka nas wiele trudów, których już doświadczyliśmy w związku z niestabilną sytuacją, jaka ma aktualnie miejsce w Polsce i w Europie. Trudno dzisiaj mówić o wielkich planach ale z Bożą pomocą chciałbym by ta parafia zawsze tętniła sercami ludzi młodych, starszych, dzieci… wszystkich.

To, co nas czeka, każdą inicjatywę, wszystkie działania duchowe i materialne,  składam w ręce Pana Boga bo tylko w ten sposób można w ogóle mówić o jakichkolwiek planach.

Moim pragnieniem jest byśmy mogli nadal gorliwie uczestniczyć we Mszach św., by kościół nigdy nie był pusty, by nie zabrakło kapłanów. W minionym roku odprawiliśmy bardzo dużo Mszy św. porównywalnie z rokiem poprzednim. Cieszy fakt, że ludzie ofiarowują Eucharystię za siebie, swoich bliskich, czy też za zmarłych.

Polecam Bogu, wszystkich, którzy przez pandemię czy inne zdarzenia odeszli od tej wspólnoty i wyrzekli się Boga. Modlę się za nich o otwartość serc…

Chciałbym też kontynuować upiększanie i funkcjonalność naszej świątyni, by realizowane modernizacje służyły wszystkim tu przychodzącym. Oczywiście w pierwszej kolejności muszę otoczyć troską to co niezbędne, zadbać o płynność finansową, uiszczanie wszystkich rachunków za media, które są o wiele wyższe niż w ubiegłych latach i o ludzi, którzy ofiarnie pracują na rzecz parafii.

W miarę możliwości planujemy: wykonanie nowego konfesjonału pod schodami po lewej części kościoła, instalację kolejnej część paneli słonecznych aby obniżyć koszty energii elektrycznej, wymianę sztachet w płocie wokół świątyni, remont schodów przy zakrystii, wykonanie ogrzewania podłogowego w kościele pod ławkami i remont zakrystii dla ministrantów.

 

Kończąc to roczne podsumowanie, jeszcze raz składam ogrom podziękowań za Wasze uśmiechy, życzliwość, wsparcie, za dobre słowo, którego nieustannie doświadczam, za modlitwę oraz za datki składane na rzecz naszej parafii.

Proszę o modlitwę i o to, byśmy nadal dbali wspólnie o ten Boży Dom, każdy w taki sposób – w jaki najlepiej potrafi.

Na cały ten nowy rok życzę Bożego błogosławieństwa, miłości nadziei i wiary i tego żaru, który macie w sobie – by zawsze niósł dobro i uśmiech w rodziny tego osiedla, w całą naszą parafialną wspólnotę.

 

Szczęść Boże – Ks. proboszcz Józef
Katowice 31.12 2022

 


 

 STATYSTYKA ZA ROK 2022

 

CHRZTY: 37, chłopców: 23,dziewcząt: 14, z panieńskich dzieci: 0, z małżeństw cywilnych: 4, związki bez ślubu 7,

 WCZESNA KOMUNIA ŚWIĘTA: 14, chłopców: 10, dziewcząt: 4,

 I KOMUNIA ŚWIĘTA klasy III: 54, chłopców: 33, dziewcząt: 21,

 BIERZMOWANIE: 74, młodzieńców: 30, panny: 44,

 MSZY ŚWIĘTYCH ODPRAWIONO: 1.517; za Parafian: 69, za dusze w czyśćcu cierpiące: 14, za dusze zalecane w wypominkach: 7,

 KOMUNII ŚW. ROZDANO: 54.500, komunia rozdana chorym: 755, Sakrament Chorych 104,

 Zmarło 92 Parafian, POGRZEBY: 53, zaopatrzonych: 22, niezaopatrzonych: 31, dzieci: 0, pokropek; 0, przekazy do innych parafii: 39,

 ŚLUBY: 6, śluby z licencji 0, udzielone dyspensy: 0, przekazy do innych parafii: 9 i licencje wysłane: 3.