Podziękowanie księdza proboszcza Józefa
16.03.2020

Kochani Parafianie zarówno Ci starsi jak również Ci najmłodsi!


Doświadczeni wyjątkową sytuacją jaka miała miejsce w ostatnią niedzielę, i jaka trwa nadal,
pragnę podziękować Wam za zrozumienie i dostosowanie się do prośby jaką skierował do nas rząd, Episkopat i biskupi.

Wiem, że ta sytuacja dla nas wszystkich jest mało komfortowa. I może w wielu z nas rodzi się smutek, zdziwienie, dezorientacja i wydaje się nam to niepojęte. Jak to niedziela bez Eucharystii, bez spotkania z Bogiem, bez Komunii świętej? Ta sytuacja jest również jakże trudna dla mnie Proboszcza oraz Waszych kapłanów ks. Michała i ks. Jakuba, bo jakże to trudne prosić Was o pozostanie w niedzielę w domu. Jakże to trudne wymagać od Was, abyście nie przychodzili na Mszę świętą oraz jakże ważne wielkopostne nabożeństwa, bo grozi nam wszystkim realne zagrożenie chorobą. Jak realne, nikt z nas nie potrafi tego ocenić i jak groźna ta choroba, tego też nie wiemy. Jedyne co możemy zrobić to przyjąć decyzję naszego rządu oraz decyzję naszych biskupów, która wynika z troski o nasze życie i zdrowie.

Wielu może uważa, że nie będąc w kościele na Mszy świętej w niedzielę bardzo ciężko grzeszy. Pragnę was uspokoić bo tej w sytuacji nie jesteśmy winni i nie ponosimy grzechu, wypełniając odgórne zalecenia. Pamiętajcie proszę, że to jest sytuacja wyjątkowa i od tego z jak dużą troską do niej podejdziemy, zależeć będzie przyszłość nas wszystkich.

Nie jest prawdą, że nie możemy prosić dziękować, ani spotkać się z Bogiem. On jest z nami przez wiarę, która jest niczym innym jak naszym przylgnięciem do Boga całym sercem, umysłem i całym sobą, jeśli masz wiarę, taką wiarę, to choćbyś nie miał nic, masz wszystko a jeśli masz wszystko a nie masz wiary, to nie masz nic.

Od wielu z Was dostałem wiadomości, w których dzieliliście się doświadczeniami i radością przeżywania Mszy św. w Waszych domach. Bardzo za nie dziękuję, za to świadectwo pięknej wiary i troski o siebie nawzajem, dziękuję za to że na ten czas Wasze mieszkania i rodziny stały się Domowym Kościołem. Śledząc wydarzenia z całego świata wiem, że takie przeżywanie Eucharystii i innych nabożeństw, jest dla nas wszystkich najlepsze choć zupełnie inne niż na co dzień i dla niektórych trudne.

Ufam, że w niedługim czasie będziemy mogli gromadzić się w naszej świątyni bez ograniczeń oraz że to doświadczenie jeszcze bardziej nas wzmocni i zbliży do Boga i Kościoła, tymczasem apeluję o poczucie troski o siebie nawzajem i stosowanie się do wszystkich zaleceń do ich odwołania.

Proszę Was o duchową łączność w modlitwie eucharystycznej i duchowe uczestnictwo w nabożeństwach wielkopostnych za pomocą środków masowego przekazu. Módlmy się też w łączności duchowej modlitwą różańcową w intencji uwolnienia od epidemii.

Ze swej strony zapewniamy Was o naszej pamięci modlitewnej, wspierajmy się wzajemnie
i dzielmy troską w obronie Bożego daru jakim jest życie człowieka.

Bardzo Wam dziękuję za Waszą jakże piękną postawę.

Szczęść Boże
ks. Proboszcz Józef Więcek