Ogłoszenia duszpasterskie

Odpowiadanie złem za zło to odwet, który prowadzi tylko do nasilenia zła i przemocy. Jedyna szansa na przerwanie tej nakręcającej się spirali nienawiści to zrezygnowanie z odwetu. To trudne, ale jedynie to ma sens. Dlaczego? Bo tak kocha Bóg, który nie mści się, nie rozlicza, nie odrzuca tych, którzy postępują źle, Bogu zależy na każdym z nas. Na ile chcesz zaufać takiemu Bogu, który jest do szaleństwa miłosierny?

Witamy serdecznie kleryka Łukasza Płaczek, który został skierowany do naszej parafii na staż duszpasterski. Kleryk Łukasz będzie pełnił posługę do 30 maja br. Życzymy mu owocnego pełnienia służby Bogu i ludziom, i polecamy pamięci modlitewnej.

 1. Dzisiaj w naszej parafii „słodka niedziela”. Polecamy pyszne ciasta swojskiego wypieku, ofiary złożone na ten cel przekazane będą na wspólny wyjazd Dzieci Maryi do Danii.
 2. O godz. 17.45 zapraszamy na Nieszpory Niedzielne.
 3. W poniedziałek o godz. 19.15 dyżurować będzie pan psycholog.
 4. W Środę Popielcową wraz z całym Kościołem rozpoczniemy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości. W tym dniu Msze św. z posypywaniem głów popiołem, sprawowane będą o godz. 8.00; 17.00; 18.30 i 20.00. Zachęcamy także do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
 5. W związku z przypadającą w tym tygodniu środą popielcową spotkanie grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci przesunięte zostało na czwartek, po wieczornej Mszy św. Serdecznie na nie zapraszamy.
 6. W czwartek o godz. 10.00 odbędą się kolejne zajęcia z języka angielskiego.
 7. W tym dniu po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Straży Honorowej.
 8. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o trzeźwość narodu, który kończy I Niedziela Wielkiego Postu. W tę niedzielę, tradycyjnie w naszej świątyni będzie można wypisać deklarację trzeźwości i abstynencji w intencji uzależnionych. Msza św. o godz. 10.30 odprawiona zostanie w intencji naszej Ojczyzny, Bractwa Trzeźwości i wszystkich podejmujących ślubowania trzeźwości i abstynencji.
 9. Również w przyszłą niedzielę rozpoczniemy 40-godzinne nabożeństwo. Adorować Pana Jezusa będziemy w niedzielę, poniedziałek i wtorek.
 10. Zachęcamy bardzo serdecznie do udziału w nabożeństwach pasyjnych. Rozważania Drogi Krzyżowej dla dzieci będą w piątki o godz. 16.00, dla pozostałych parafian o godz. 17.45. Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym będą miały miejsce w niedziele o godz. 17.45. Przedstawiciele poszczególnych grup działających w parafii proszeni są o przygotowanie i prowadzenie rozważań Drogi Krzyżowej. Lista została umieszczona w zakrystii.
 11. Informujemy, że rekolekcje wtorkowej grupy modlitewnej odbędą się w Wiśle w terminie 20 – 22 marca. Koszt 170zł. Zapisy w zakrystii do 3 marca, z wpłatą zaliczki 100zł.
 12. Zgodnie z wcześniejszymi planami modernizacyjnymi na rok bieżący przygotowujemy się do wykonania kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, która umieszczona będzie w nawie Bożego Miłosierdzia. W niedziele 1-go i 8-go marca będzie można nabyć krzyże wykonane z drewna pierwszego Krzyża Misyjnego naszej parafii, wraz z certyfikatem potwierdzającym autentyczność drewna . Złożone w formie cegiełek ofiary, przekazane zostaną na wykonanie Kaplicy w której również zostaną umieszczone relikwie świętych, w tym celu zostanie wykonana specjalna rzeźba. Projekt całego przedsięwzięcia został umieszczony w gablocie oraz na stronie internetowej. Szczegóły związane z wykonaniem kaplicy i nabyciem krzyży opisane są także w naszej parafialnej gazetce.
 13. Polecamy lekturę Gościa Niedzielnego.
 14. Bóg zapłać za wspólnotę modlitewną, wszelką życzliwość i złożone ofiary. Kolekta przyszłej niedzieli przekazana zostanie jako jałmużna wielkopostna. Niech dobry Pan błogosławi nam na nadchodzący tydzień.

 

Inne:

 

 • Biblioteka parafialna jest czynna w 1 i 3 niedzielę każdego miesiąca po Mszach św. dopołudniowych;
 • We wtorki o godz. 19.15 zapraszamy na modlitwę wieczorną;
 • W tygodniu o godz. 15.00 zapraszamy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego;
 • W czwartki od godziny 17.00 – 20.00 zapraszamy do salki na kurs pisania ikon.

 

 • Zapraszamy na spotkania formacyjne:
 • ministrantów w soboty o godz. 9.00,
 • Dzieci Maryi w soboty o godz. 10.00,
 • Scholę Dziecięcą w niedziele o godz. 10.00,
 • młodzież na Mszę św. w piątki o godz. 18.30 a następnie na spotkania oazowe do salki.
 • Scholę parafialną dorosłych w środy o godz. 17.30 w salce.

 

 • Naczelnicy Pierwszego oraz Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach zachęcają do rozliczenia podatku PIT w formie elektronicznej z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. Od 2019r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu deklaracji PIT w odniesieniu do osób składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od 2020 uproszczenia dotyczą również formularzy PIT-28, PIT -36 (z wyjątkiem podatnika składającego zeznanie w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej oraz podatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku). Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) – bez wniosku podatnika, przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2019 a od 15 lutego do 30 kwietnia podatnik będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym. Od 2020r. wprowadzony został nowy termin składania PIT-28 za 2019r. Obecnie można je złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020r. Osoby, które rozliczą się elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty – maksymalnie w ciągu 45 dni. Szczegółowe informacje dotyczące rozliczania PIT drogą elektroniczną – w gablocie oraz na stronie internetowej Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego.

 

Ogłoszenia diecezjalne:

 • Przed nami zapowiedziana przez Konferencję Episkopatu Polski Narodowa Pielgrzymka do Rzymu w związku z obchodem 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ponieważ Archidiecezja Katowicka pragnie włączyć się w tą uroczystość, podjęto decyzję o organizacji w dn. 15–17 maja br. pielgrzymowania do Rzymu. Przelot obsłuży samolot czarterowy (maksymalnie 180 osób), w programie: odwiedzenie wybranych miejsc świętych Wiecznego Miasta oraz zabytków, a nade wszystko udział w  uroczystej Mszy św. odprawionej przez papieża Franciszka w niedzielę 17 maja br. na Placu św. Piotra. Szczegółowy program pielgrzymki dostępny na plakacie. Udział w pielgrzymce zapowiedział Ksiądz Arcybiskup Wiktor.
 • Rozpoczęły się zapisy na studium duszpasterstwa rodzin w ramach edycji 2020/2021. Studium przeznaczone jest dla kandydatów na doradców życia rodzinnego, liderów grup i wspólnot prorodzinnych (nowość), kapłanów i małżonków chcących pogłębić tematykę rodzinną. Szczegóły na stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin: https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/wazne/67-archidiecezjalne-studium-duszpasterstwa-rodzin
 • Zachęcamy rodziny do przeżycia rekolekcji pt. „Wakacje z Bogiem”. Szczegółowe informacje na plakacie.