Historia parafii

Tak to się wszystko zaczęło:

26 stycznia 1983 Ksiądz Proboszcz Paweł Furczyk skierował pismo do ówczesnego Prezydenta Katowic p. dra Edwarda Mechy z prośbą o nową lokalizację punktu sakralnego, który został nazwany Kaplicą Pomocniczą dla osób starszych i niepełnosprawnych.
16 października 1983 w pierwszym dniu wizytacji na Dolnym Osiedlu architekci, panowie mgr inż. Henryk Buszko i Aleksander Franta przedstawili Księdzu Biskupowi Herbertowi Bednorzowi plan koncepcyjny „Kaplicy”, który natychmiast został zawieziony do Urzędu Miejskiego.

imgp4479 imgp4483

13 czerwca 1984 pierwsza Msza święta odprawiana na terenie budowy. Wykonano prowizoryczną wiatę, przygotowano parę ławek i po południu przy bardzo ładnej pogodzie powitano na placu budowy naszego Ordynariusza. Od tego dnia w każdą niedzielę o godz. 10.30 na tym miejscu sprawowano Eucharystię.

imgp4492 imgp4504

25 października 1984 roku o godz. 17.00 Ksiądz Biskup Ordynariusz śp. Herbert Bednorz odprawił pierwszą Mszę świętą w nowym baraku. Mimo prowizoryczności prezentował się on bardzo gustownie.
23 kwietnia 1985 o godz. 17.03 rozpoczęły się wykopy pod fundamenty naszej świątyni. Koparka została wypożyczona z chorzowskiego „PRODRYNU”.
27 października 1986 w Dniu Modlitw o Pokój ogłoszonym przez Papieża Jana Pawła II o godz. 10.00 rozpoczęto zalewanie stropu naszej świątyni.
01 marca 1989 roku rozpoczęły się pracy przy części katechetycznej, która służyła jako część mieszkalna księży.

imgp4493 imgp4520

Zbliżał się czas poświęcenia naszej świątyni. Mimo, że prace wykończeniowe trwają do tej pory,  w roku 1990 zaproponowano poświęcenie świątyni w stanie surowym. Chodziło przed wszystkim o to, aby warunki uczestniczenia we Mszy świętej były lepsze. Przygotowano się do tego wydarzenia poprzez dzień skupienia i krótkie rekolekcje, które poprowadził ksiądz proboszcz Zygmunt Bednarek, diecezjalny rekolekcjonista.

W niedzielę 16 grudnia 1990 roku ksiądz Dziekan Jerzy Strzyż dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Papieża Jana Pawła II. Został także umieszczony akt erekcyjny nowego kościoła.

imgp4793 imgp4796

Mroźny dzień 17 grudnia 1990 roku.   O godz. 17.00 do starej kaplicy przyjechał Ksiądz Biskup Ordynariusz dr Damian Zimoń, aby dokonać konsekracji naszej świątyni. Przywitanie miłego Gościa dokonało się jeszcze w starej kaplicy i potem w procesji przeszliśmy do nowego kościoła. Klucz wręczył kierownik budowy pan mgr inż. Jacek Nowak.

Tak wyglądał akt erekcyjny wmurowany przy wejściu do naszej świątyni:

W dniu 17 grudnia Roku Pańskiego 1990 dokonany został przez ks. Bpa dra Damiana Zimonia, Ordynariusza Diecezji katowickiej akt poświęcenia Domu Bożego p.w Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia przy ul. Ułańskiej. Działo się to za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, Syna Narodu Polskiego i posługi pasterskiej Biskupa Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa oraz Arcybiskupa Krakowskiego Kardynała Franciszka Macharskiego. Budowę tej świątyni podjął Lud Boży Osiedla Tysiąclecia w Katowicach w 1985 roku z inicjatywy świętej pamięci Biskupa dra Herberta Bednorza ówczesnego ordynariusza diecezji katowickiej. Do zrealizowania tego obiektu powołany został ksiądz Stanisław Noga, następnie pierwszy proboszcz parafii, który budowę według projektu architektów Henryka Buszki i Aleksandra Franty oraz inż. Konstrukcji budowlanych Michała Grymela przeprowadził z udziałem kierownika budowy mgr inż. Jacka Nowaka i mistrza Włodzimierza Kroka przy licznym, dobrowolnym, honorowym udziale wiernych tej parafii.

Niech Bóg błogosławi tej świątyni i jej wiernym.

Podpisali:

Ks. Damian Zimoń – Biskup katowicki
Ks. Jerzy Strzyż – dziekan
Ks. Stanisław Noga – proboszcz
Henryk Buszko – architekt
Aleksander Franta – architekt

Materiał filmowy z roku 2000:

Materiał filmowy z roku 2012: