Nadzwyczajni szafarze

Formacja nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej istnieje w naszej parafii od 1990 roku. Na początku była to tylko jedna osoba.
W chwili obecnej grupa składa się z 10 osób, które w różnych latach zostały ustanowione przez biskupów naszej archidiecezji.

 

Nadzwyczajnym szafarzem może zostać jedynie osoba wskazana przez księdza proboszcza.
Jest to nominacja i zaszczyt, aby móc zanosić chorym Ciało Pana Jezusa.

 

Do zasadniczych obowiązków nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej należy pomoc w zanoszeniu Jej chorym i starszym parafianom, czyli ogólnie tym, którzy sami nie mogą przyjść do kościoła, a chcą przyjmować Pana Jezusa. Nadzwyczajny szafarz pomaga również w rozdawaniu Komunii świętej podczas Mszy Świętej, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych. W naszej parafii nadzwyczajni szafarze prowadzą także sobotnie nabożeństwa ku czci Matki Bożej Piekarskiej.

Jako grupa w naszej parafii spotykamy się regularnie w I czwartek miesiąca po mszy świętej wieczornej. Raz w roku uczestniczymy w rekolekcjach zamkniętych oraz dwa razy w roku w Wielkim Poście i Adwencie w dniach skupienia w Kościele Mariackim. Opiekunem duchowym nadzwyczajnych szafarzy w Archidiecezji Katowickiej jest ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz Kościoła Mariackiego. Więcej informacji Nadzwyczajnych szafarzach naszej parafii >>> TUTAJ <<<

 

Odwiedziny chorych i starszych parafian odbywają się następująco:

w I sobotę miesiąca (spowiedź i komunia św.) od godziny 8.30 – kapłani
w każdą niedzielę (komunia św.) od godziny 9.00 – nadzwyczajni szafarze

 

Jeśli mamy w swoich rodzinach, wśród sąsiadów osoby starsze lub chore, które nie mogą iść do kościoła a chciałyby przyjmować do swego serca Jezusa w Komunii Świętej prosimy je zgłaszać w kancelarii, zakrystii lub telefonicznie.

 

Oficjalna strona nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej Archidiecezji katowickiej
www.szafarze.archidiecezjakatowicka.pl