Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Posługa Nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej znana jest w historii Kościoła już od II wieku chrześcijaństwa. Formacja Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej istnieje w naszej Archidiecezji od 1990 roku. W tym też roku w naszej parafii „pojawił się” pierwszy Nadzwyczajny szafarz – Pan Józef Budny. W chwili obecnej do tej grupy w naszej parafii przynależy 10 osób, które w różnych latach zostały ustanowione przez Biskupów naszej Archidiecezji Damiana Zimonia i  Wiktora Skworca.  W całej Archidiecezji katowickiej ustanowionych zostało już prawie 1000 mężczyzn do posługi Nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej.

Nadzwyczajnym szafarzem może zostać jedynie osoba wskazana przez księdza proboszcza.
Jest to nominacja i zaszczyt, aby móc zanosić chorym Ciało Pana Jezusa.

 

W naszej parafii posługiwali/posługują następujący Nadzwyczajni szafarze:

 

Józef Budny
Józef Rekowski
Krystian Brauhoff
+ Józef Saternus
Piotr Blachowski
Leszek Holona
Michał Mrozicki
+ Michał Kamiński
Patryk Białas
Daniel Dorosz (do chwili obecnej)
Arkadiusz Kowalczyk (do chwili obecnej)
Grzegorz Skawiński (do chwili obecnej)
Aleksander Matusek (do chwili obecnej)
Adam Malik (do chwili obecnej)
Grzegorz Zdankowski (do chwili obecnej)
Jan Tondera (do chwili obecnej)
Dariusz Szczotka (do chwili obecnej)

Do zasadniczych obowiązków nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej należy pomoc w zanoszeniu Jej chorym i starszym parafianom, czyli ogólnie tym, którzy sami nie mogą przyjść do kościoła, a chcą przyjmować Pana Jezusa. Nadzwyczajny szafarz pomaga również w rozdawaniu Komunii świętej podczas Mszy Świętej, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych. W naszej parafii nadzwyczajni szafarze prowadzą także sobotnie nabożeństwa ku czci Matki Bożej Piekarskiej.

Jako grupa w naszej parafii spotykamy się regularnie w I czwartek miesiąca po Mszy Świętej wieczornej. Raz w roku uczestniczymy w rekolekcjach zamkniętych oraz dwa razy w roku w Wielkim Poście i Adwencie w dniach skupienia w Kościele Mariackim. Opiekunem duchowym Nadzwyczajnych szafarzy w Archidiecezji Katowickiej jest ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz Kościoła Mariackiego. Więcej informacji Nadzwyczajnych szafarzach naszej parafii >>> TUTAJ <<<

 

Odwiedziny chorych i starszych parafian odbywają się następująco:

w I sobotę miesiąca (spowiedź i komunia św.) od godziny 8.30 – kapłani
w każdą niedzielę (komunia św.) od godziny 9.00 – nadzwyczajni szafarze

 

Jeśli mamy w swoich rodzinach, wśród sąsiadów osoby starsze lub chore, które nie mogą iść do kościoła a chciałyby przyjmować do swego serca Jezusa w Komunii Świętej prosimy je zgłaszać w kancelarii, zakrystii lub telefonicznie.

 

Oficjalna strona nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej Archidiecezji katowickiej
www.szafarze.archidiecezjakatowicka.pl