Kaplica Miłosierdzia i krzyżyki
z Krzyża Misyjnego

Zbliża się czas Wielkiego Postu.

Częściej niż zazwyczaj towarzyszyć będzie naszym myślom i odczuciom cierpienie Jezusa, jego odosobnienie, pojmanie, skazanie, biczowanie, droga krzyżowa i wreszcie okrutna śmierć na krzyżu – ówczesnym znaku hańby.

Dziś ten znak jest symbolem zbawienia, troski Boga o człowieka, przeogromnej do nas miłości.

Krzyż towarzyszy nam na co dzień, wykonujemy ręką ten wyjątkowy gest przed modlitwą, posiłkiem, mijając kościoły, kapliczki, czy ruszając w podróż. Zawieszamy Go na ścianach naszych domów, szkół, zakładów pracy. Jego przeróżne postacie towarzyszą nam na co dzień, może nawet czasami trochę nam powszednieje, dlatego dobrze jest w czasie postu uważniej mu się przyjrzeć. Zatrzymać wzrok na dwóch skrzyżowanych belkach trzymających ciało skatowanego Boga. Przypomnieć sobie czym jest ten pozornie zszargany wizerunek Boga i jaką wagę ma dla nas ludzi wierzących, ufających a czasem wątpiących, przechodzących kolejne życiowe burze.

Za kilka dni rozpoczniemy Wielki Post. Wraz z nim pragniemy rozpocząć nową inicjatywę parafialną o której wspominaliśmy już wcześniej.
Ze starego Krzyża Misyjnego, który był także pierwszym Krzyżem w prezbiterium naszej świątyni, wykonano małe krzyżyki. Każdy będzie mógł zabrać taki krzyżyk do swojego domu, dołączony zostanie do niego certyfikat autentyczności potwierdzający fakt wykonania z tego właśnie drewna.

Krzyże rozprowadzane będą w formie „cegiełek” a wszystkie złożone na ten cel ofiary, przeznaczone będą na wykonanie kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Kaplica ta będzie znajdować się w nawie Bożego Miłosierdzia. Dzięki temu każdego dnia od rana do wieczora będzie można adorować Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie. Mimo małych gabarytów naszej świątyni powstał projekt umożliwiający przygotowanie tego wyjątkowego miejsca. Wnęka z obrazem Bożego Miłosierdzia wydaje się idealnym do tego miejscem. W nim zostanie zamontowane specjalne tabernakulum wyposażone w szkło pancerne i drzwiczki umożliwiające otwieranie i zamykanie tabernakulum. Całość wkomponowana będzie w drewnianą rzeźbę wykonaną przez nieżyjącego już artystę Mieczysława Hańderka, który jest twórcą wszystkich rzeźb znajdujących się w kościele na Górnym. Rzeźba ta zostanie rozbudowana o kolejne elementy plastyczne z zachowaniem charakterystycznego wystroju świątyni. W dobudowanej części umieszczone będą wszystkie relikwie świętych jakie są w posiadaniu parafii: św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio i bł. Frassatiego.

Przed Najświętszym sakramentem zamontowany zostanie klęcznik oraz dwie ławki umożliwiające dogodne warunki do modlitwy i kontemplacji. Pragnieniem naszym jest by było to miejsce często nawiedzane przez parafian, czy przypadkowe osoby odwiedzające nasz kościół. Ufamy, że obecność Żywego Boga niemalże na wyciągnięcie ręki, towarzyszący Mu wizerunek Jezusa Miłosiernego oraz relikwie świętych, staną się miejscem głębokiego przeżywania tajemnicy zbawienia. Miejscem adoracji, wyciszenia, rozważania obecności i bliskości Boga.

Na grafice poniżej można zobaczyć projekt kaplicy i relikwiarza.

Krzyże rozprowadzane będą w pierwsze dwie niedziele Wielkiego Postu w pomieszczeniach Kancelarii a takżew godzinach urzędowania kancelarii. Tam będzie można nabyć je wraz z certyfikatem autentyczności za dowolną ofiarę. Nabywcy krzyży zostaną wpisani do księgi fundacyjnej Kaplicy Całodziennej Adoracji.

Polecamy tę akcję, która połączy dwa ważne aspekty, budowę kaplicy, oraz to że każdy z nas będzie mógł zabrać do domu cząstkę Parafialnego Krzyża Misyjnego uświęconego modlitwą naszych rodziców, dziadków, nas samych oraz trudem wznoszenia naszej świątyni.Niech ta cząstka historii zawarta w tym niewielkim krzyżu prowadzi nas do kaplicy Miłosierdzia Bożego gdzie zawsze będzie czekał na nas Chrystus Utajony w Najświętszym Sakramencie.

Tekst: Redakcja