„Pokój temu domowi”
– kilka słów księdza proboszcza na temat tegorocznej kolędy
21.11.2020

„Pokój temu domowi… i wszystkim jego mieszkańcom…”

 

Te charakterystyczne słowa wypowiada kapłan wchodząc do domów podczas odwiedzin kolędowych. Większość pewnie się nad tym nie zastanawia, dlaczego akurat tak brzmi kolędowe pozdrowienie? Pozdrowienie a może prośba, wołanie o wyjątkowy dar od Boga – o pokój dla domu, przede wszystkim zaś dla domowników.

Czym byłby dom, gdyby nie panował w nim pokój? Zimnym miejscem, kawałkiem pustej przestrzeni pozbawionej uczuć, emocji a może wręcz kwadratowym metrem pełnym udręki? Piszę „byłby” choć wiem, że to optymistyczne określenie bo przecież te niespokojne domy pozbawione pokoju istnieją, czasem bardzo blisko nas. Wierzę, że większość stanowią jednak te, w których panuje miłość, wzajemna życzliwość i empatia. Do nich chce się wracać.

Obserwując wydarzenia ostatnich tygodni, można mieć poczucie, że zjawisko pokoju jest mocno zachwiane. Zawirowania społeczne, bunt, protesty, agresja podane w dość sporej dawce przez media mogą budzić lęk. Zastanawiam się jak wygląda powrót do codzienności ludzi, którzy dają się wciągać w spiralę emocji i uczestniczą w tym wszechobecnym zjawisku. Myślę, ze większość z nich wraca do domu, tam w końcu uspokajają swoje emocje, prędzej czy później pragną chwili ciszy i ukojenia. Coś w tym jest, że dom to oaza, dla każdego i bez wyjątku, taki powinien być a jeśli nie jest, to bardzo pragniemy, by taki właśnie był, nawet jeśli część z nas się do tego nie przyznaje.

 

Bez Boga ani rusz.

Moja babcia mówiła, że do wszystkiego potrzebny jest Pan Bóg i jego błogosławieństwo, bez Boga to nie ma się co porywać… i miała rację, choć dzisiaj znacznie mniej ludzi jest tego zdania niż wtedy, gdy to mówiła.

Boże błogosławieństwo… kiedy je otrzymujemy? Myślę, że wtedy, gdy o nie prosimy i gorąco go pragniemy, mając na celu ogólnie pojęte zmierzanie ku dobremu. Prosimy o błogosławieństwo gdy dzieją się w naszym życiu ważne wydarzenia a które chcemy by owocowały dobrem, gdy troszczymy się o innych. Może jest to pójcie do szkoły, która ma kształcić i mieć dobry wpływ na przyszłość, może małżeństwo a z nim nadzieja na dobre i trwałe bycie ze sobą przez wiele lat, może narodziny dziecka, dla którego rodzice pragną wszystkiego co najlepsze. Prosimy o błogosławieństwo dla nas, dla innych, dla wielu… na wiele okazji a może bez okazji. Tak po prostu, by przeżyć dobrze rozpoczynający się dzień. Każdy kto wierzy i ma w sobie mniejszy lub większy „kawałek” wiary pragnie tego błogosławieństwa. Pragnienie to jest w każdym człowieku bo błogosławieństwo to dobro od Boga, który jest miłością a każdy normalny człowiek jednak pragnie dobra i miłości.

 

Błogosławić i poświęcić.

Błogosławimy i święcimy pokarmy w wielką sobotę, kwiaty i zioła w święto Matki Bożej Zielnej, różaniec do pierwszej Komunii świętej, krzyż na małżeński złoty jubileusz, medaliki które zakładamy na szyję a nawet leki gdy obchodzimy dzień chorego. Nasze pragnienie błogosławieństwa jest tak duże, że wystawiamy na jego działanie siebie i swoich bliskich ale także i materialne przedmioty, wierząc, że używane w słusznej sprawie, będą miały w sobie pierwiastek Bożej troski o nas. To takie bardzo ludzkie myślenie ale jakże umacniające nasze poczucie bycia blisko Boga. Błogosławienie domu to także jedna z tych form pragnienia obecności Bożej ręki, naznaczenia Jego miłością i pokojem.

 

Kolęda – tradycja, czy coś więcej.

Odwiedziny kolędowe są wielowiekową tradycją, praktykowaną w okolicach świąt Bożego Narodzenia i święta Trzech Króli.bTowarzyszy im kropienie mieszkań wodą święconą, opisanie drzwi literami C+M+B – co oznacza Christus Masionem BenedicatChrystus Mieszkanie Błogosławi. Są więc też niesieniem błogosławieństwa i tak przede wszystkim powinny być postrzegane. Poza tym duchowym wymiarem niesienia Boga pomiędzy domowe gospodarstwa, mają także wymiar ludzki. Są okazją do bezpośredniego spotkania kapłana z parafianami. Z racji dużej ilości mieszkań – jak chociażby na wielotysięcznym osiedlu – często nie można poświęcić wystarczającej ilości czasu na rozmowę. Jest to jednak moment styczny, który może owocować dalszą relacją, kolejnymi spotkaniami przekładającymi się na budowanie wiary, życzliwości i wielu dobrych inicjatyw. Dla wielu ludzi jest to chwila otwarcia się na nowo na Chrystusa, którą może zapoczątkować pozornie błaha rozmowa, dla innych moment na towarzyskie spotkanie, które przełamuje codzienną samotność. Ktoś inny zwierzy się ze swojej trudnej sytuacji i w ten sposób uda się zorganizować dla niego pomoc, materialną lub wsparcie w osobie drugiego człowieka.

Choć niektórzy są nastawieni do odwiedzin kolędowych bardzo krytycznie, warto jednak zastanowić się czy na pewno jest to nic nieznaczące chodzenie od domu do domu. Kolęda jest przecież dobrowolna, wystarczy odrobina zrozumienia i powstrzymanie się od nieprzychylnych komentarzy. Bóg daje wolną wolę człowiekowi, w tej sprawie także. Warto się zastanowić, może czasem przemilczeć, by nie skrzywdzić zarówno tych, którzy drzwi otwierają jak i tych, którzy z odwiedzinami przychodzą.

Myślę warto pomyśleć po co to komu? Z punktu wiary –oczywiste jest, że pragniemy tego wspomnianego wcześniej błogosławieństwa, które staje się podwaliną dla budowania domowego pokoju, jedności, miłości. Potrzebuje go wieloosobowa rodzina, której relacje zazębiają się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Może po to, by ze sobą wytrzymać, co bywa niełatwe. Potrzebuje go też samotna staruszka, by mieć poczucie, że w domu, w którym jest zupełnie sama mieszka też Bóg. Z punktu spojrzenia bardziej człowieczego, „wpuszczamy kolędę” bo może chcemy lepiej poznać księdza – tak z czystej ciekawości a może z chęci rozwinięcia sensownej rozmowy. Dialog zawsze rodzi coś konstruktywnego, warto rozmawiać, nawet jeśli nie jest to łatwe a różnice zdań są często skrajne.

Czy kolęda to moment na „finansowe ofiary”? Kolęda to odwiedziny z Bożym błogosławieństwem i ludzkim dialogiem. Myślę w większości parafii tak właśnie się odbywa, bez wołania o datek taki czy inny. Dojrzałość tego spotkania wymaga tego poczucia zrozumienia zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Ktoś chce ofiarować materialny dar bo wie, że w każdej parafii są bardzo przyziemne a spore koszty i wydatki, które trzeba opłacać i nie da się ich uniknąć. Ktoś inny nie chce lub nie może złożyć ofiary bo jest mu ciężko wysupłać najmniejszą nawet kwotę. I to jest ludzkie i zrozumiałe. Zarówno jedna jak i druga strona musi to ogarnąć swoim rozsądkiem i życzliwością, podejść do sprawy ze zrozumieniem. Ważne by nie stało się to zapalnikiem do sporu i by nie zatarło prawdziwego sensu kolędowego spotkania.

 

Kolęda inna, nie znaczy gorsza.

Tegoroczne odwiedziny kolędowe będą zupełnie inne. Sytuacja epidemiczna uniemożliwia tradycyjne spotkanie się w domach parafian. W trosce o wzajemne bezpieczeństwo niemożliwym staje się uścisk dłoni i rozmowa twarzą w twarz, nie oznacza to jednak, że Bóg nie dotrze do naszych domów.

Zgodnie z zaleceniami Episkopatu tegoroczna kolęda będzie miała formę wyjątkowej modlitwy parafian i kapłanów. Samo spotkanie odbywać się będzie w czasie najlepszym z możliwych – podczas Mszy świętej. „Eucharystia daje życie” – hasło duszpasterskie które towarzyszy nam w bieżących latach, staje się wymownym znakiem relacji Boga i człowieka, także w kontekście przeżywania odwiedzin kolędowych. W tym roku to parafianie odwiedzą Boga przychodząc na Mszę świętą i prosząc o błogosławieństwo dla siebie, dla bliskich i swoich domów. Każda Msza święta kończy się takim błogosławieństwem.

Pragniemy zaprosić wszystkich Parafian z Górnego do spotkania na modlitwie w czasie „kolędowych” Mszy świętych. Będziemy sprawować je poczynając od 28 listopada w soboty i niedziele o godz. 16.00. Niech ta Eucharystia stanie się dla nas okazją do modlitwy, do spotkania Boga i poproszenia Go by błogosławił i wniósł pokój w nasze domy na cały kolejny zbliżający się rok. Dziś tak bardzo potrzeba nam pokoju w naszych rodzinach, wzajemnego poszanowania, zrozumienia, bez pokusy dominacji czy agresji. W rzeczywistości trudnej, pisanej pandemią i uwikłanej w przeróżne konflikty, niech nie zabraknie naszej troski o wartości budowane na wierze, prawdzie i miłości.

Każda z Mszy św. będzie ofiarowana w intencji wszystkich mieszkańców danego bloku, oczywiście jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść w danym terminie, może to zrobić przy okazji Mszy św. sprawowanej za mieszkańców dowolnego, innego bloku.

 

Po Mszy będzie można zabrać ze sobą „kolędowy zestaw” w którym znajdą się błogosławieństwo dla domu, życzenia świąteczno-noworoczne, fiolka ze święconą wodą i kreda. W ten sposób do naszych domów dotrze także symboliczny wymiar kolędowego spotkania z Bogiem. Bardzo proszę aby poświęcić swoje mieszkanie, pomodlić się w intencji jego mieszkańców oraz napisać na drzwiach tradycyjny kolędowy napis C+M+B=2021.

Parafianie, którzy chcieliby zaktualizować swoje dane w parafialnej kartotece, lub zaznaczyć w niej uczestniczenie w tegorocznym kolędowym spotkaniu, będą mogli wypełnić deklarację ze swoimi danymi i umieścić w specjalnym pojemniku, zgodnie z zachowaniem bezpieczeństwa dotyczącym danych osobowych.

Deklaracja do pobrania >> TUTAJ << Będzie także można zabrać ją ze stolika w kościele.

 


W tym szczególnym i trudnym dla nas wszystkich czasie walki z pandemią, całą naszą parafię i wszystkich, którzy przychodzą do naszej świątyni na modlitwę, polecamy opiece i błogosławieństwu Bożemu.


ks. proboszcz Józef Więcek

 MSZE ŚWIĘTE „KOLĘDOWE” 2020/2021

 

 

Data Dzień Ulica, nr bloku  Godzina
28 listopada sobota Tysiąclecia 80 16.00
29 listopada niedziela Tysiąclecia 84 16.00
5 grudnia sobota Tysiąclecia 86 16.00
6 grudnia niedziela Tysiąclecia 86a 16.00
12 grudnia sobota Tysiąclecia 86b 16.00
13 grudnia niedziela Tysiąclecia 88 16.00
19 grudnia sobota Tysiąclecia 90 16.00
20 grudnia niedziela Tysiąclecia 92 16.00
2 stycznia sobota Chrobrego 17, 21 i 23 16.00
3 stycznia niedziela Chrobrego 25 16.00
09 stycznia sobota Chrobrego 31 16.00
10 stycznia niedziela Ułańska 5 16.00
16 stycznia sobota Ułańska 7 16.00
17 stycznia niedziela Ułańska 9 16.00
23 stycznia sobota Ułańska 11 16.00
24 stycznia niedziela Ułańska 16 16.00