Podziękowanie
i statystyka za
miniony rok
01.01.2020

Mija kolejny rok. Dziękuję Bogu za to, że znów mogę stać tutaj i razem z Wami żegnać ten odchodzący czas, podsumowując to co działo się w naszej parafialnej wspólnocie i naszej świątyni. Rok temu nikt nie przypuszczał jak bardzo inny będzie to czas, jak trudny i jak wiele będzie wymagał od nas wyrzeczeń, starań, troski o to co wydaje się być zawsze dostępne i oczywiste. Epidemia pokazała, że nic nie jest oczywiste i rzeczy najprostsze i pozornie pewne są tak naprawdę jak mydlana bańka.

Tym bardziej cieszę się, że na zakończenie tego roku jesteśmy tutaj razem, w kościele i tam w Waszych domowych Kościołach za pośrednictwem transmisji internetowej. To znak, że ciągle trwamy w modlitwie, w nadziei, wzajemnej trosce o siebie polecając Bogu odchodzący czas i ten, który dopiero nadejdzie.

W kilku słowach pragnę podsumować ten mijający rok, myślę, że dla nas przecież ciągle piękny skoro tu jesteśmy i jest w nas pragnienie dziękczynienia, ufności, wiary… Chciałbym podzielić się tą radością byśmy uświadomili sobie, że był to mimo wszystko czas łaski dla nas, dla naszej parafii, naszych rodzin. Epidemia pokazała, że potrafimy dbać o siebie, mobilizować się, troszczyć o to co najważniejsze. Dla wielu był to czas niemal błogosławiony, bo przypomniał o tym co gdzieś latami pouciekało z naszych rodzin i międzyludzkich relacji.

Oczywiście nie wszystko było tak kolorowe, niektórzy zatracili się w tym chaosie i odsunęli od siebie nawzajem i od Boga. Ciągle jednak jest to nasz czas, darowany nam przez Boga i jaki będzie w dużej mierze zależy od naszego starania. Bóg doświadcza, Bóg upomina, Bóg daje teraźniejszość, a ona ma stać się podwaliną na budowanie dobrej i mądrej przyszłości.

 

Jaki był rok 2020 w naszej wspólnocie parafialnej?

 

WYDARZENIA DUCHOWE:

 

 • Pierwsze dwa miesiące roku jako jedyne pozwoliły realizować wszystkie duszpasterskie zadania w normalnym wymiarze. Spotykały się wszystkie parafialne grupy, odbywały się formacje ministrantów, dzieci i młodzieży. Rozpoczęły się także spotkania seniorów organizowane we współpracy z Radą Jednostki Pomocniczej Osiedla Tysiąclecia i „Stowarzyszeniem Wspólnie Razem”. Odbywały się koncerty kolędowe i nasze wspólne parafialne kolędowanie. Ministranci wzięli udział w kolędowaniu w panewnickiej bazylice. Podczas ferii młodzież oazowa i ministranci spotykali się na wspólnych grach i zabawach oraz na wspólnych wypadach na łyżwy i wycieczki. Oazowicze wyjechali też na wycieczkę do Rycerki Górnej. W uroczystość Objawienia Pańskiego gościliśmy Misyjnych kolędników – dzieci ze Szkolnego Koła Misyjnego. W lutym odbył się w naszej parafii Dzień Chorego, w którym licznie zgromadzeni chorzy i starsi parafianie przystępowali do sakramentu chorych i Lourdzkiego błogosławieństwa. Jak co roku odbyła się też parafialna zabawa karnawałowa.

 

 • Po wybuchu epidemii, wszystko nabrało innego kształtu, musieliśmy się wszyscy przestawić na inne działania, dostosować do zarządzeń zarówno władz świeckich jak i kościelnych. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy ze zrozumieniem podeszli do tych wytycznych i nie próbowali za wszelką cenę forsować własnych przekonań wbrew zasadom, które jako parafia nas obowiązywały. Instytucje którym podlegamy starały się zapewnić bezpieczeństwo w tej trudnej i nowej dla wszystkich sytuacji. Od nas wszystkich wymagało to pokory i posłuszeństwa często wbrew wewnętrznemu przekonaniu. Pamiętajmy, że był to wyraz troski o drugiego człowieka w sytuacji, która była dla nas nowa i nieprzewidywalna w skutkach. Pan Jezus uczył, że to bliźni jest na pierwszym miejscu. Niejednokrotnie zwracał na to uwagę uczonym, którzy twardo trzymali się sztywnych reguł zapominając o miłości do drugiego człowieka… Sytuacja która dotknęła nas wszystkich nauczyła przedkładania dobra bliźniego przed nasze wewnętrzne potrzeby. W imię troski o drugiego człowieka drzwi kościoła były zamknięte przez jakiś czas i w imię tej właśnie troski, wprowadzono ograniczenia w ilości osób przebywających w świątyni. Za zrozumienie tych trudnych sytuacji bardzo Wam dziękuję.

 

 • Już w pandemii przeżyliśmy czas wielkiego postu a następnie święta Wielkanocne. Mimo zamknięcia w domach, udało się nawiązać wyjątkową więź z Parafianami poprzez transmisje internetowe i przeżywanie tych wielkich uroczystości w naszych domach, które stały się Małymi Kościołami. Bóg zmartwychwstał i dał światło nadziei na lepsze jutro a świadczyli o tym Parafianie podkreślając jak bardzo wyjątkowe były te święta w zamknięciu. Jak silnie pozwoliły odczuć zwycięstwo Boga nad śmiercią, jak ogromną więź pomiędzy ludźmi zbudowała pozornie dzieląca izolacja społeczna.

 

 • Wyjątkowe modlitwy różańcowe i nie tylko, odmawiane w intencji uwolnienia od epidemii, obudziły na nowo pragnienie tej modlitwy, pokazały jak łączy ona ludzi w trudnych momentach, jak wiele wnosi nadziei i jak bardzo pomaga w zmaganiu się z trudnościami losu.

 

 • W marcu rozpoczęliśmy kolejną Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – zdeklarowani parafianie podjęli 9-cio miesięczną modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci.

 

 • W okresie letnim do I komunii św. przystąpiło 58 dzieci z III klasy. Dzieci przystąpiły do sakramentu w małych grupach i w różnych terminach poczynając od maja aż do września.
 • Także troje dzieci w wieku przedszkolnym przystąpiło do wczesnej Komunii św. Dziękuję za dojrzałość duchową rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, którzy mądrze i z troską podeszli do przygotowania swoich pociech na spotkanie z Panem.

 

 • Do bierzmowania przystąpiło 65 osób. Młodzież przygotowywana częściowo w grupach a częściowo zdalnie w łączności internetowej, na pewno zapamięta ten sakrament jako wyjątkowe wydarzenie. Mimo utrudnień i konieczności stosowania wielu środków ostrożności, młodzi ludzie stanęli w świątyni z wiarą by przyjąć Ducha Świętego.

 

 • Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września radowaliśmy się odpustem parafialnym. Choć nie było licznych delegacji, wielu gości, dorocznej wspólnoty stołu, była ufna modlitwa zanoszona do Piekarskiej Pani – to co najważniejsze.

 

 • Pragnę też podkreślić, że wszystkie Msze święte odprawiane były zgodnie z planem, nie było ich mniej a wręcz statystycznie rzecz biorąc, więcej niż w ubiegłych latach. Nawet w czasie narodowej kwarantanny, gdy większość z nas nie opuszczała swoich domów, wszystkie Eucharystie sprawowane były czy to przy otwartych, czy zamkniętych drzwiach kościoła. Bogu dziękuję, że to trudne bardzo doświadczenie ocaliło najważniejsze misterium naszej wiary – Eucharystię. Dziękuję wszystkim, którzy mimo zamknięcia w domach i izolacji nie rezygnowali z zamawianych intencji mszalnych, pragnąc modlić się w intencji swoich bliskich, tych żyjących jak i zmarłych. Dziękuję za to wzmożone pragnienie modlitwy i chęci przeżywania Mszy świętej mimo pandemicznych ograniczeń.

 

 • W okresie od lutego do maja w naszej wspólnocie swój staż klerycki odbył kleryk Łukasz Płaczek. Przyszło mu uczyć się kapłańskiego życia w tych nietypowych warunkach. Mierzył się z wszystkimi zadaniami jakie spoczywają na klerykach a dodatkowo angażował się w tak bardzo potrzebne relacje międzyludzkie. Częściowo twarzą w twarz – wychodząc do ludzi, gdy tylko było to możliwe, a także poprzez Internet. Należy wspomnieć tu zwłaszcza spotkania z młodzieżą, a także przygotowanie pouczających bajek dla dzieci i parafian, które zainicjowali kapłani z Górnego, a które były wystawiane w łączności internetowej w czasie narodowej kwarantanny.

 

 • Od miesiąca maja rozpoczęła się w naszym kościele całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Bardzo cieszy fakt, że przez cały dzień w kościele są osoby adorujące Pana Jezusa. To dało dodatkową możliwość modlitwy, także tym osobom, które ze względu na pandemię obawiały się przychodzenia do kościoła w czasie Mszy św. i nabożeństw.

 

 • W roku tym udało się także zorganizować pielgrzymkę parafialną do Przeprośnej Górki i Leśniowa. W momencie, gdy nie było tak wielu obostrzeń i można było spotykać się na tego typu wyjazdach, ks. Jakub wraz z grupą chętnych parafian odwiedzili sanktuaria św. Ojca Pio oraz Matki Bożej Królowej Rodzin.

 

 • Wspólnotowe spotkania grup duszpasterskich częściowo zostały zawieszone, częściowo odbywały się zdalnie w łączności internetowej.

 

 • Z naszej wspólnoty parafialnej do zgromadzenia sióstr Jadwiżanek Wawelskich wstąpiła Kinga Adamczyk cieszymy się bardzo ponieważ w naszej parafii długo nie było żadnego powołania.

 

 • Nie udało się zorganizować festynów parafialnych, z oczywistych względów bezpieczeństwo ludzi wygrało z chęcią wspólnotowej zabawy. Ufamy, że uda się to w kolejnych latach, gdy sytuacja epidemiczna się ustabilizuje.

 

 • Podobnie większość spotkań seniorskich za wyjątkiem tych organizowanych w styczniu i lutym oraz zorganizowanych po wakacjach musiała zostać zawieszona. Zgodnie z wytycznymi lokalnych władz a także w trosce o seniorów grupa nie spotykała się. Wielu uczestników tych spotkań miało jednak kontakt telefoniczny z organizatorami i parafialnym zespołem Caritas. W ten sposób udało się zachować choć minimalną cząstkę pielęgnowanych przez lata wzajemnych relacji. W tym miejscu pragnę wspomnieć, że nasza parafia, a konkretnie Parafialny Zespół Charytatywny Caritas wziął udział w ogólnopolskim konkursie im. Sługi Bożego ks. Jana Machy na najlepszy projekt aktywizujący osoby starsze w parafii. Zajęliśmy w nim I miejsce. Jest to dla parafii duże wyróżnienie i przypomnienie, że warto takie inicjatywy prowadzić. Wieloletnia praca w tym zakresie została doceniona przez Instytut Gość Media przy współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej – inicjatorów konkursu.

 

 • Tradycyjnie w listopadzie odbyło się wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego wspominaliśmy i modliliśmy się za zmarłych Parafian, których pożegnaliśmy w ostatnim roku. W każdym miesiącu odprawiane były też Msze św. za tych parafian, którzy odeszli do Pana w okresie danego miesiąca.

 

 • Regularnie też sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny, Parafian, dusz w czyśćcu cierpiących oraz parafialnych grup duszpasterskich i Msze św. Fatimskie. Spotkania formacyjne odbywały się w ograniczonym zakresie – tylko w świątyni z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Przez większość roku miały też miejsce wtorkowe modlitwy oraz codzienna koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

 • Dodatkowo w okresie adwentu rozpoczęliśmy sprawowanie Mszy św. w intencji Parafian poszczególnych bloków, co zastąpiło tegoroczne odwiedziny duszpasterskie. Przygotowaliśmy także pamiątkowe zestawy kolędowe z życzeniami świątecznymi, wodą święconą i kredą, które można zabierać do domu i w ten sposób zachować tradycję święcenia domów i opisywania drzwi kredą.

 

 

Bogu i Maryi naszej patronce składam podziękowanie za te wszystkie przeżyte chwile, za to że nasza świątynia i nasze domowe wspólnoty wypełnione były nieustanną modlitwą. Polecam Im nadchodzący rok prosząc o wytrwałość w wierze dla wszystkich Parafian i nieustanną opiekę nad każdym z nas.

 

Polecam wszystkie nasze rodziny, by w tych trudnych czasach pandemii i rosnących niepokojów społecznych, utrzymały wiarę, nadzieję i miłość do Boga i siebie nawzajem. By ten czas próby jaki dotyka nas nieustannie z różnych stron, był czasem zaufania Bogu i pielęgnowania tego czego uczy nas wiara i chrześcijańskie korzenie.

 

Polecam także sprawy przyziemne, które są nieodłączną częścią naszego funkcjonowania. Wszystko co stanowi wymiar materialny – naszą świątynię, jej wyposażenie, otoczenie, a także osoby zaangażowane – pracowników, wolontariuszy, dobrodziejów. Proszę o światło Ducha Świętego w mądrych i gospodarnych działaniach na rzecz parafii. Byśmy wspólnie zarówno duszpasterze jak i cała wspólnota parafialna z odpowiedzialnością i troską dbali o ten Boży Dom.

 

PRACE REMONTOWE

 

W minionym roku 2020, w ramach prac remontowych oraz inwestycyjnych w kościele i jego podziemiach udało się zrealizować następujące zadania:

 

 • Przygotowano pokój gościnny z łazienką, w dawnym pomieszczeniu kancelaryjnym.

 

 • Wykonano kaplicę całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, zmodernizowano rzeźbę, w której umieszczony jest Pan Jezus za specjalnym szkłem hartowanym. Umieszczono w niej również relikwie św. Ojca Pio, św. Faustyny, św. Jana Pawła II i błogosławionego Frassatiego. Przed Najświętszym Sakramentem zamontowano ławki do siedzenia i klęczenia. Kaplicę częściowo sfinansowano z ofiar składanych za misyjne krzyżyki. Wykonane zostały z drewna pierwszego Krzyża Misyjnego a rozprowadzane były w formie cegiełek w okresie wielkiego postu. Nabywający je wpisywani byli do księgi fundacyjnej, otrzymywali również pamiątkowy certyfikat autentyczności drewna, z którego zostały wykonane.

 

 • Wykonano remont salek nr 1 i 2. Obniżono sufity, zamontowano oświetlenie ledowe, na podłodze ułożono płytki. Wyodrębniono w nich pomieszczenia magazynowe, zamontowano sprzęt audiowizualny. Pełnią one teraz funkcję pomieszczeń multimedialnych.

 

 • Wyremontowana została zakrystia główna. W ramach remontu wyodrębniono aneks sanitarny z umywalką, obniżono sufity, zamontowano oświetlenie ledowe, ściany obłożono płytkami cegłopodobnymi, na podłodze także położono płytki. Całość została umeblowana z zachowaniem sakralnego charakteru pomieszczenia, co umożliwia dbałość o szaty i przedmioty liturgiczne.

 

 • Wykonano podświetlenia witraży św. Cecylii, św. Jacka Odrowąża i św. Tarsycjusza.

 

 • Na zewnątrz świątyni powstał parking rowerowy,

 

 • Odświeżona została kuchnia na probostwie (obniżono sufit, zainstalowano oświetlenie ledowe i pomalowano ściany.

 

 • Rozpoczęto remont posadzki w kościele, gotowe są już schody prowadzące na chór od strony witraża św. Barbary oraz fragment posadzki przed zakrystią.

 

W naszej świątyni powstały także kolejne, ostatnie już witraże.

 • witraż św. Jacka Odrowąża w zakrystii głównej,
 • witraż św. Tarsycjusza w zakrystii ministranckiej
 • witraż w dolnym oknie pod witrażem św. Antoniego
 • wykończenie białym szkłem wokół tabernakulum.

 

Ponadto dzięki ofiarności parafian parafia płaciła na bieżąco wszystkie rachunki za media oraz mogła opłacać zatrudnionych pracowników wraz z kosztami ubezpieczenia i podatków.

Ponadto Wspieraliśmy także inne przedsięwzięcia działalności Kościoła takie jak: Misje, Seminarium Duchowne, zakony kontemplacyjne, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Fundusz Obrony Życia, Boży Grób w Jerozolimie i potrzeby Chrześcijan w Ziemi Świętej, Caritas Archidiecezji oraz całoroczną działalność Archidiecezjalną. Decyzją Kurii tym roku nie było dwóch kolekt patronackich dla parafii św. Jana Pawła II  w Pszczynie, w ich miejsce parafia przekazała dwie kolekty przeznaczone na renowację katowickiej katedry. Parafia brała także udział w zbiórkach diecezjalnych: na Fundusz Misyjny Ad Gentes, Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia, Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w potrzebie i Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz dodatkowe zbiórki na uchodźców i na powodzian z Podkarpacia.

Jak co roku parafia brała także udział w akcji Św. Krzysztof – 1 grosz za jeden kilometr.

 

W tym miejscu pragnę podziękować za każdą złożoną przez Was ofiarę. Mimo tak trudnego czasu zadbaliśmy wspólnie także o ten kościół z cegieł. Dzięki Waszej hojności i składanym ofiarom udało się kontynuować upiększanie naszej świątyni i modernizację jej zaplecza.
Datki parafian zostały w całości przeznaczone na remonty w salkach, w kościele, zakrystii, a także na bieżące opłaty za media i koszty funkcjonowania. Pragnę również podziękować wszystkim fundatorom za ofiary złożone na wykonanie kolejnych witraży w naszym kościele.

 

Dziękuję za całą pomoc okazywaną naszej Parafii, za każde dobro przez Was świadczone. Polecamy modlitwie i dalszej życzliwości każde przedsięwzięcie tu realizowane. Przypominam, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.00 odprawiana jest Eucharystia, podczas której modlimy się przez Niepokalane Serce Maryi w intencji wszystkich naszych dobroczyńców oraz ich rodzin. Bóg zapłać!

 

Plany na rok 2021 i kolejne lata.

 

Panu Bogu i Maryi Piekarskiej – Gospodyni naszej Parafii i świątyni, polecam wszystkie nasze rodziny, całą wspólnotę z Górnego.
Z ufnością składam w Ich ręce rozpoczynający się Nowy Rok i plany jakie chciałbym z Bożą pomocą i Waszym Drodzy Parafianie
wsparciem zrealizować:

 • remont schodów prowadzących na chór od strony witraża św. Antoniego,
 • wykonanie nowej posadzki na chórze,
 • remont schodów prowadzących na chór w prezbiterium,
 • wykonanie nowej posadzki z ogrzewaniem podłogowym na chórze w prezbiterium,
 • remont schodów do zakrystii ministranckiej,
 • wykonanie patio i grilla,
 • remont śmietnika,
 • wykonanie oświetlenia pozostałych witraży,
 • w dalszej kolejności wymiana posadzki w kościele z ogrzewaniem podłogowym oraz nowe konfesjonały.

  

ks. prob. Józef Więcek

 

 


 

STATYSTYKA ZA ROK 2020

 

CHRZTY: 43, chłopców: 24,dziewcząt: 19, z panieńskich dzieci: 1, z małżeństw cywilnych: 3, związki bez ślubu14, Osoba dorosła 0.

WCZESNA KOMUNIA ŚWIĘTA: 3, chłopców: 3, dziewcząt: 0

I KOMUNIA ŚWIĘTA: 58, chłopców: 30, dziewcząt: 28, osoby dorosłe: 0

BIERZMOWANIE: 65, młodzieńców: 21, panny: 44

MSZY ŚWIĘTYCH ODPRAWIONO: 1.487, Za Parafian: 59, Za dusze w czyśćcu cierpiące: 13, Za dusze zalecane w wypominkach: 6

KOMUNII ŚW. ROZDANO: 29.000, komunia rozdana chorym: 205, Sakrament Chorych140

Zmarło 73 Parafian, POGRZEBY: 46, Zaopatrzonych: 17, Nie zaopatrzonych: 29, Dzieci: 0, Pokropek1, Przekazy do innych parafii: 27

ŚLUBY: 9, śluby z licencji 1, udzielone dyspensy: 0, przekazy do innych parafii i licencje wysłane: 5