Komunikat Metropolity
dotyczący przekazania 1%
dla Caritas naszej Archidiecezji
oraz spot reklamowy
10.03.2021

 

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO W SPRAWIE PRZEKAZANIA JEDNEGO PROCENTA
PODATKU DOCHODOWEGO NA RZECZ CARITAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

 

 

Drodzy Bracia i Siostry,

1. Zwracam się do Was z serdeczną prośbą o przekazanie jednego procenta podatku dochodowego na rzecz Caritas Archidiecezji Katowickiej, która koordynuje posługę charytatywną naszego lokalnego Kościoła.

W uchwałach II Synodu Archidiecezji Katowickiej zaleca się przekazywanie jednego procenta podatku dochodowego na rzecz programów i organizacji charytatywnych rekomendowanych przez archidiecezję katowicką.

Dzieła katowickiej Caritas są liczne i różnorodne; służą parafiom, szkołom, placówkom, rodzinom i osobom w różnych sytuacjach kryzysowych. Środki ofiarowane przez darczyńców pozwalają nieść pomoc najbardziej potrzebującym, wśród których są dzieci, młodzież, niepełnosprawni, seniorzy, chorzy i bezdomni. Taką pomoc otrzymały np. osoby, które w zeszłym roku ucierpiały w powodziach, pożarach i innych katastrofach.

Zwracam się również do seniorów, którzy mogą wesprzeć dzieła charytatywne, przekazując 1% podatku na rzecz Caritas Archidiecezji Katowickiej poprzez wypełnienie jednostronicowego PITu-OP.

2. Każdego roku przed Wielkanocą Caritas rozprowadza w naszych parafiach paschaliki, które są wzorowane na świecy paschalnej, będącej znakiem śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Świeca ta może nam towarzyszyć w czasie wigilii paschalnej, śniadania wielkanocnego i w dni wielkanocnej oktawy. Jej symbolika zachęca do czynienia miłosierdzia wobec osób potrzebujących ze względu na obecnego w nich Jezusa Chrystusa.

Ofiary składane przy okazji nabywania paschalików są przeznaczane na cele statutowe Caritas i prowadzoną przez tę archidiecezjalną instytucję posługę charytatywną.

Powierzając Waszej ofiarności katowicką Caritas i jej dzieła charytatywne, życzę Wam, Bracia i Siostry, owocnego przeżywania wielkopostnego przygotowania do Świąt paschalnych i z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 9 marca 2021 r.
VA I – 18/212


Zarządzenie:

1. Komunikat Metropolity Katowickiego należy odczytać wiernym podczas Mszy św.
w niedzielę 14 marca 2021 r. w ramach ogłoszeń duszpasterskich.
2. Należy go również umieścić w parafialnych mediach, zwłaszcza na parafialnej
stronie internetowej.

† Grzegorz Olszowski
Wikariusz Generalny

 

Poniżej prezentujemy spot reklamujący 1% dla Caritas Archidiecezji katowickiej w wersji polskiej i śląskiej.
Informacje na temat jak przekazać 1% znajdziemy < TUTAJ >