Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę

“W drogę z nami…”

Jak wiele jest obrazów Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, gdy już Jezus potrafi udźwignąć na główce królewską koronę, a w rękę ująć berło. Czasem jest nad Nim nachylona, wpatrzona w Niego kochającymi oczami, przygarniająca Go pełnym czułości uściskiem. Ale częściej trzyma go na ramieniu, równocześnie wpatrzona jest w tych, którzy do niej i do jej syna przychodzą. Patrzy wzrokiem pełnym dobroci, jak Ta, która się spodziewa tych odwiedzin, nie jest zdziwiona ani przelękniona. I czeka, co usłyszy – dobre wiadomości, radości, sukcesy, powodzenia – czy też żale, kłopoty, tragedie. Nic Jej nie zdziwi. Zna to wszystko dobrze. Sama przeszła niejedno i dlatego Sama gotowa jest się udać, nawet natychmiast , do samego Boga Ojca, by się wstawiać za ludźmi, którzy Ją o to proszą.
Również w prezbiterium naszej świątyni jest Jej wizerunek. Usadowiła się tu „na Górnym”, wybrała sobie miejsce, wyszukała najodpowiedniejsze dla swego Syna i dla siebie. Nie po to, by być królową. Ona chce być dla nas, chce być z nami jak Matka. Staje się dla nas Służebnicą Pańską i cała chwała z Chrystusa na Nią spływa a czcząc Ją, wielbimy Tego, który Jej wielkie rzeczy uczynił.
Zawsze, gdy w kraju było źle, naród miał ostoję przy swojej Matce. Tak było od wieków. Naród przywierał do Niej, by się obronić, by przetrwać. Matka Boża kalwaryjska, licheńska, piekarska i z tysiąca innych miejsc zawsze okrywała swym płaszczem tych, którzy się do Niej uciekali.
Ale szczególną rolę odgrywała i odgrywa najważniejsza polska ikona: częstochowska. Jak zawsze, tak i teraz.
Gdy zbliżają się Jej wielkie święta, my wybieramy się w drogę – na pielgrzymkę – by stanąć osobiście w miejscu, które sobie upodobała, przed obrazem, w którym jest szczególnie obecna.
W naszej wspólnocie parafialnej również od lat jest praktykowany niesamowity trud pielgrzymowania do Częstochowy, który staje się dla nas okazją przeżycia niesamowitej przygody – doświadczenia opieki Matki Najświętszej, ale także doświadczenia radości, miłości, przyjaźni w gronie naszej wspólnoty, której więzi umacniamy na szlaku wspólnego pielgrzymowania.
Dlatego gorąco pragnę Was drodzy parafianie zaprosić do wspólnego pielgrzymowania.

Plan pielgrzymki: 29 czerwiec – 1 lipiec (piątek – niedziela).
Dzień I
Na pielgrzymkę wyruszymy w piątek 29 czerwca. Rozpoczniemy pielgrzymowanie Eucharystią w naszej świątyni o godzinie 8.00, wypraszając wszelkie potrzebne łaski, siłę, zdrowie, dobry humor. Zawierzając Pani Częstochowskiej nasze sprawy osobiste, modląc się za nasze rodziny, całą wspólnotę parafialną. Po zakończeniu Eucharystii śniadanie i kawa w salce parafialnej. Po wspólnym śniadaniu autokarami udamy się do Leśniowa, by stamtąd idąc jurą Krakowsko – Częstochowską kontynuować pielgrzymowanie.
Z Leśniowa idąc szlakiem niebieskim przez Czatachowę dotrzemy do Zamku Ostrężnik z XIV wieku (dłuższy postój – przerwa obiadowa). Następnie idąc przez Rezerwaty Parkowo – Krajobrazowe szlakiem zielonym i czerwonym dotrzemy do Złotego Potoku. Ta miejscowość będzie miejscem docelowym naszego pierwszego dnia pielgrzymowania. Noclegi w pokojach 3,4 osobowych z łazienkami. W każdym pokoju „kącik kuchenny”, a na zewnątrz zadaszone miejsce na grillowanie (mimo piątku pielgrzymów nie obowiązuje post), śpiew, odpoczynek i miłe spędzenie czasu.
Dzień II
Po śniadaniu malowniczym szlakiem czerwonym wyruszymy w kierunku Zrębic,(tam postój – odpoczynek i posiłek) by później udać się do Olsztyna.
Tam noclegi w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości – Święta Puszcza
Dzień III
Po śniadaniu udajemy się do Częstochowy – modlitwa przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, Eucharystia i powrót autokarem do Katowic.

Bardzo serdecznie Was zapraszam do wspólnego pielgrzymowania. Jestem pewien, że każdy i każda z Was z utęsknieniem czeka na ten szczególny czas.

Zapisy – Do końca maja w zakrystii lub kancelarii
Koszt: 140 zł – (50 zł zaliczki przy zapisach)

Do zobaczenia na pielgrzymkowym szlaku – ks. Michał