Uroczystość ministrancka

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada 2017 r. – w naszej parafii obchodziliśmy święto patronalne ministrantów, ku czci św. Tarsycjusza. Była to okazja, by podziękować naszym ministrantom za ofiarną służbę, a także docenić i zobaczyć ich zaangażowanie w parafii.

O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza święta z przyjęciem chłopców do okresu kandydatury. Ksiądz proboszcz Józef Więcek przyjął kandydatów: Mateusza Pyrę, Szymona Poddębniaka, Przemysława Świętka, Szymona Smykałę, Szymona Baczyńskiego i Szymona Szostaka. Podczas Eucharystii odbył się także obrzęd wręczenia kołnierzy ministrantom, którzy przez miniony rok przygotowywali się do tej posługi: Mateuszowi Matuskowi i Szymonowi Wowrze.

Tradycją ministrantów jest to, że co roku fundują coś dla parafii. Jest to wyraz ich troski i zaangażowania na rzecz Kościoła. W ubiegłym roku ufundowali „tron” pod monstrancję, jak również sztandar służby liturgicznej, nowe komże i alby dla szafarzy i animatorów. W tym roku ufundowali mirrę do kadzidła pochodzącą z Ziemi Świętej, jak również nowe sakramentarze i potrzebne księgi liturgiczne.

Jedną z wyjątkowych pamiątek patronalnego święta, jest Tablo Służby Liturgicznej naszej parafii. To starannie wykonane zdjęcia każdego kandydata, ministranta i animatora, aby po latach mieć piękną pamiątkę tego czasu młodości i służby Chrystusowi. Na tej wyjątkowej ogromnej fotografii znaleźli się również nasi szafarze, a także Ojciec Święty, Nuncjusz Apostolski, Księża Biskupi wraz z Arcybiskupem Wiktorem Skworcem na czele, a także ks. Proboszcz, ks. Michał i opiekun ministrantów ks. Czarek. Ostatnie tablo zostało wykonane w naszej parafii za czasów ks. Krzysztofa Nowrota i znajduje się na co dzień w dolnej zakrystii ministranckiej.

Druga część świętowania odbyła się o godz. 17.00 w salkach pod kościołem, w gronie rodziców, rodzeństwa i dziadków ministrantów, a także szafarzy. Po pysznej kawie i kulinarnych wypiekach naszych Mam, mógł nastąpić program artystyczny. Gościliśmy animatora Seweryna Janowskiego na pokazie sztuczek karcianych. Iluzjonista czytał w myślach naszych ministrantów, odgadywał wybrane kolory i figury. Zamieniał także całą talię kart na jednakowe, po czym sprawiał, że znów pojawiały się właściwe. Ministranci i rodzeństwo nie kryli zdziwienia podziwiając tak wyjątkowe umiejętności.
Ponieważ święto patronalne ku czci świętego Tarsycjusza, to bardzo ważna data w kalendarzu służby liturgicznej, z tej okazji zaprosiliśmy Teatr „Cordis” ze spektaklem o nikim innym jak właśnie o św. Tarsycjuszu. Wspomniany teatr działa na co dzień przy parafii NMP Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Jastrzębiu – Zdroju. Autorem scenariusza i reżyserem jest jeden z animatorów naszej diecezji Tomasz Tuszyński. Teatr „Cordis” tworzy różnorodne spektakle, pantomimy, tańce, prowadzi warsztaty teatralne. Także członkowie grupy dbają o swoją duchowość, jeżdżąc na swoje rekolekcje i Dni Skupienia. Cieszyliśmy się bardzo móc zobaczyć ich „na żywo” w naszej parafii. Z niektórych oczu pociekły łzy wzruszenia. Ten wyjątkowy spektakl, na pewno pozostanie w ministranckiej pamięci.

Na koniec uroczystości wszyscy zostali nagrodzeni pięknymi plecakami Światowych Dni Młodzieży, pelerynami oraz słodyczami. Oczywiście każdy ministrant otrzymał również piękne ministranckie tablo do powieszenia w ramce w swoim domu. Z utęsknieniem będziemy czekali na kolejne świętowanie.