Nadzwyczajni Szafarze

Formacja Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej istnieje w naszej parafii od 1990 roku. Na początku była to tylko jedna osoba. W chwili obecnej grupa składa się z 14 osób, które w różnych latach zostały ustanowione przez biskupów naszej Archidiecezji.

Nadzwyczajnym Szafarzem może zostać jedynie osoba wskazana przez księdza proboszcza. Jest to nominacja i zaszczyt, aby móc zanosić chorym Ciało Pana Jezusa.

Do zasadniczych obowiązków Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej należy pomoc w zanoszeniu Jej chorym i starszym parafianom, czyli ogólnie tym, którzy sami nie mogą przyjść do kościoła, a chcą przyjmować Pana Jezusa. Nadzwyczajny Szafarz pomaga również w rozdawaniu Komunii Świętej podczas Mszy Świętej, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych. W naszej parafii Nadzwyczajni Szafarze prowadzą także sobotnie nabożeństwa.

Jako grupa w naszej parafii spotykamy się nieregularnie. Natomiast raz w roku uczestniczymy w rekolekcjach zamkniętych oraz dwa razy w roku w Wielkim Poście i Adwencie w dniach skupienia w kościele Mariackim. Opiekunem duchowym Nadzwyczajnych Szafarzy w Archidiecezji Katowickiej jest ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz kościoła Mariackiego.

Odwiedziny chorych i starszych parafian odbywają się następująco:

w I sobotę miesiąca (spowiedź i komunia św.) od godziny 8.30 – kapłani
w każdą niedzielę (komunia św.) od godziny 9.00 – szafarze

Jeśli mamy w swoich rodzinach, wśród sąsiadów osoby starsze lub chore, które nie mogą iść do kościoła a chciałyby przyjmować do swego serca Jezusa w Komunii Świętej prosimy je zgłaszać w kancelarii, zakrystii lub telefonicznie.

 

Oficjalna strona Nadzwyczajnych Szafarzy Archidiecezji katowickiej
www.szafarze.archidiecezja.katowice.pl